Biotrend Enerji’den yükselen ilk yarı rakamları

Doğanlar Holding A.Ş.’nin enerji şirketi Biotrend Enerji, 2022 yılının ilk yarı sonuçlarını açıkladı.

Yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren Biotrend Enerji, başarılı yarı yıl sonuçlarıyla dikkatleri üzerine çekti. 2022 ilk yarısında ürettiği elektriğin tamamını YEKDEM kapsamında satan Biotrend Enerji’nin, 2022 ilk yarı brüt karı 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 293 oranında yükselişle 153 milyon TL’ye ulaştı. 2022 yılının ilk yarısında konsolide FAVÖK rakamı ise, yine bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 255 oranında yükselişle 176 milyon TL olarak açıklandı.

Biotrend Enerji’nin 2022 yılının ilk yarısında net satışları 522 Milyon TL ile, önceki yılın aynı dönemine göre toplam konsolide net satışlarda yüzde 227 oranında artış oranına ulaştı.

Operasyonel verimliliğe ek olarak üretimdeki artışın ciro üzerindeki yansımalarının desteğiyle brüt kar marjını önceki yılın ilk çeyrek dönemine göre yüzde 24’ten yüzde 29’a yükselten Biotrend Enerji, yüzde 34 oranında FAVÖK marjı gerçekleştirdi. Biotrend Enerji’nin ana ortaklığa ait dönem karı ise 2022 yılının ilk yarısında, 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 18 milyon TL’den 21 milyon TL’ye yükseldi.

2022 yılını güçlü bir şekilde bitirmeyi hedeflediklerini belirten Biotrend Enerji CEO’su Osman Nuri Vardı, “Biotrend Enerji Türkiye genelinde yatırımlarına devam ediyor. Ocak ayında Uşak tesisinde yapılan kapasite artışını, Nisan ve Temmuz aylarında İnegöl Biyogaz ve Bergama Çöp Gaz tesislerinde tamamlanan kapasite artışı yatırımları takip etti. Bu kapsamda Biotrend Enerji’nin toplam kurulu gücü Temmuz ayında 96,4 MWe seviyesine yükseldi.” ifadesinde bulundu.

CEO Vardı, konuyla ilgili açıklamasında 2022 yılsonunda kurulu gücün 117 MWe’a yükselmesi paralelinde net elektrik üretiminin 600.000 – 650.000 MWe bandında gerçekleşmesinin öngörüldüğünü belirterek, “Elektrik üretiminden elde edilen satışlarımız dışındaki ayrıştırma, atık bertaraf, karbon sertifikası, kompost, ATY gibi yan gelirlerimizin satışlar içindeki payının yıllar itibariyle artmasını hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

2022 yılının geri kalan aylarında daha fazla çalışmaya devam edeceklerine işaret eden Vardı,  açıklamalarında “Hem yatırımlarımızı artıracağız hem de çevreye, istihdama ve ekonomiye katkı sağlamaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Biotrend Enerji’nin iklim dostu bir şirket olarak ilerlemeye devam edeceğinin altını çizen Osman Nuri Vardı, “Sadece çevre için değil, sosyal sorumluluk projelerimiz üzerinde de çalışıyoruz. ‘Kadın için Şiddet Farkındalığı Eğitimi’, ‘Hayat Ağacı Kütüphanesi’, ‘Köy Okullarına Kitaplık ve Kamelya Projesi’ gibi nice projelerimiz mevcut. Sürdürülebilirlik konusu da Biotrend Enerji için önemli bir alan. Bu nedenle şirketimiz içinde sürdürülebilirlik ofisi kurduk. Aynı zamanda çok değerli bir şirketten bu alanda danışmanlık hizmeti almaya başladık.” diye ekledi.

Hibya Haber Ajansı

- RHA AJANS, Gündem bölümünde yayınlandı
https://rhaajans.com/haber/11742615/biotrend-enerjiden-yukselen-ilk-yari-rakamlari