KASKİ’den Sarız’a 5,4 milyonluk ‘arıtma tesisi’ yatırımı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğindeki Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, Sarız ilçesine 5 milyon 474 bin TL yatırım bedeli ile “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” inşa edildiğini duyurdu.

KASKİ, Sarız ilçesinde 5 milyon 474 bin TL yatırım bedeli ile inşa ettiği “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” ile ilçenin doğal kaynaklarını korumak için minimum enerji ile maksimum atık su arıtma verimi sağlanacağı açıklandı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, tesis sayesinde bölgede insan ve çevre sağlığının ileri düzeyde korunacağını belirtti.

Çevre ve doğal yaşam korunacak

Proje kapsamında, 19 bin 915 metrekare alan üzerine kurulan ve ilçenin 2051 yılına kadar ki ihtiyacına cevap verebilecek olan çevre dostu tesiste günlük ortalama 700 metreküp atık su arıtılacağı ve bu sayede çevre ve doğal yaşam, atık suların olumsuz etkilerinden korunmuş olacağı aktarıldı.

“Sarız halkımıza, hayırlı olsun”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ’nin sağlıklı altyapı inşa etmenin yanı sıra öncelikli hedeflerinden bir tanesinin de, atık suların arıtımını yaparak çevreye sağlıklı bir şekilde dönüşümünü sağlamak olduğunu belirtti.

Atık sulardan kaynaklanabilecek çevre sorunlarını bertaraf edecek olan tesiste yılda yaklaşık 255 bin 500 metreküp atık su arıtımı yapılacağını kaydeden Başkan Büyükkılıç, “Bu kapsamda nüfusun yoğun olduğu ilçelere atık su arıtma tesisi kazandırmaya gayret ediyoruz. Sarız ilçemizde büyük fedakârlıklarla yapımı tamamlanan “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” sayesinde bölgede tüm atık sular biyolojik arıtmaya tabi tutulacak, insan ve çevre sağlığı ileri düzeyde sağlanmış olacak. Bölge halkımıza ve Kayseri’mize hayırlı olsun." dedi.

Hibya Haber Ajansı

- RHA AJANS, Gündem bölümünde yayınlandı
https://rhaajans.com/haber/11622778/kaskiden-sariza-54-milyonluk-aritma-tesisi-yatirimi