“ABD ekonomisi sert düşüş yaşayabilir”

ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’nin GSYİH’sinin 2022 yılının ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre yıllık bazda yüzde 0,9 düştüğünü açıkladı.

Uzmanlar, COVID-19 salgınının etkisiyle ABD ekonomisinin sert bir düşüş yaşayabileceğini belirtiyor.

2022 yılının ikinci çeyreğinde, ABD’li vatandaşların tüketim harcamaları yalnızca yüzde 1 arttı. Bunun yanı sıra, enflasyondaki ciddi artış sürüyor. 

ABD’de Tüketici Güven Endeksi’nde son üç ayda düşüş görülürken, endeks 2021 yılının şubat ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, nisan ayından bu yana işsizlik yardımına başvuranların sayısında artış görülüyor. Microsoft, JPM ve Wells Fargo gibi büyük firmalar, personel sayısını azaltma planlarını açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in faizi artırması nedeniyle ekonominin yavaşlayacağını, bunun işgücü piyasasına da etki edebileceğini belirtti. 

Amerikan Girişimcilik Enstitüsü araştırmacılarından Desmond Lachman, Fed’in enflasyonu önlemek için aldığı tedbirler nedeniyle ABD ekonomisinin yıl sonuna kadar sert bir düşüş yaşayabileceğini söyledi. 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

- RHA AJANS, Gündem bölümünde yayınlandı
https://rhaajans.com/haber/11497482/abd-ekonomisi-sert-dusus-yasayabilir