MEDYA Yazarlar Derneği Başkanı İkbal ‘dan kenevir açıklaması

(Ruha Haber Ajansı/RHA)-Medya Yazarlar Derneği Başkanı Abdulkadir İkbal düzenlediği basın toplantısında Şanlıurfa’nın da kenevir üretiminde proğrama alınması istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kenevir üretimi ile ilgili birçok ili proğrama aldığını ancak Şanlıurfa’nın kenevir üretimi yapacak iller arasında olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu vurgulayan İkbal,geçmişte Şanlıurfa’da kenevir üretimi yapıldığını ve hatta kendirci mahallesi olarak hala bir mahallenin bir semti bulunduğunu belirten İkbal,Şanlıurfa’nın siyasileri ve STK’larının birlikte hareket ederek bu konuda Şanlıurfa’nın da kenevir üretimi yapacak iller arasında yer almasını vurgulayan İkbal, şöyle devam etti:”Son zamanlarda Sayın Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın birkaç kez KENEVİR ekiminin ülke için çok yararlı olacağını dile getirmesi isabetli ve bilim adamlarına da yol gösterici olmuştur
.Sayın Reisicumhurun beyanatından sonra Bir çok bilim adamı Kenevirle ilgili olarak televizyonlarda programa katıldılar ve kenevirin muhteşem bir bitki olduğunu ifade ettiler.
Bu bitki eskiden Suruç ve Birecik ilçelerimiz de ekilirdi Urfa da Kendirci mahallesinde elde edilen ürün tezgahlar da işlenir ve sicim haline getirilirdi .Kenevirin kabuğundan elde edilen halat çok mukavemetli olduğundan gemicilerin en büyük tercihi olmuştur. Ayrıca bir dönüm Kenevir dört dönüm çam ağacının çıkardığı oksijene bedeldir. Tank ve uçak sanayinde çelikten daha güçlü olduğundan kullanılmaktadır. Kamışı sekiz defa kağıda dönüşmekte, ayrıca tohumunun ilaç sanayiinde kullanılması büyük bir avantajdır, Gübre ve ilaca ihtiyaç olmadan çok az bir su ile yetişmektedir.
Urfa geçen milletvekili seçiminde %65 civarında yüksek oranda AK Partiye destek verdi Maalesef Urfa Kenevir ekimin de programa alınmadı Üniversitemiz başta olmak üzere Tarım İl Müdürlüğü, Ziraat odaları ve siyasilerin ele ele vererek çevreye faydalı ve ekonomik değeri yüksek olan bu bitkinin bölgemizde yetiştirilmesi için çaba göstermeleri öncelikli olmalıdır.
Bu işin takipçisi olacağımızı ayrıca ifade etmek isterim.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir