Başkan Canpolat Haliliye'ye eşsiz bir eser kazandırmış

Mezopotamya medeniyetlerin kesiştiği, medeniyetlerin yaşadığı ve birçok medeniyetin buraya çok özellikli şeyler bıraktığı bir kültür şehridir Şanlıurfa...

Bunlardan birisi de lezzettir.Şanlıurfa'nın bu eşsiz lezzetlerini tanıtmak ve Turizme hizmet etmek için bir gastronomi binasına ihtiyaç vardı.

Türkiye'nin yemek kültürüyle öne çıkan kentlerinin başında gelen Şanlıurfa, yöresel lezzetlerin tattırılması ve tanıtılmasına yönelik ilk defa kurumsal anlamda Haliliye Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan İbrahim Tatlıses gastronomi kültür merkezi binasını yerinde gezdik,gördük ve yapılan çalışmalar hakkında meslektaşım Halil Çap'tan bilgiler aldık.


Şanlıurfa Mutfağının onlarca çeşit yöresel yemeğini yapılışını şeflerden ve aşçılardan dinledik.Yemek lezzetlerimiz hakkında bilgiler edindik.

Şanlıurfalıların gelişkin damağı gibi başka bir yer bulmak çok zor ve burada çalışan her bir Şanlıurfalı aynı zamanda bir lezzet ustası, bir mutfak ustası bu nedenle de Şanlıurfa’nın Gastronomi de kendisini tanıtma noktasında alacağı yol çok fazladır.Bu gastronomi ve kültür merkezinin Şanlıurfa şezzetlerini dünyaya tanıtacağı çok önemli bir hizmet yeri olacak.

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat,Bu gastronomi ve kültür merkezi yapımı ile tarih ve kültür şehri Şanlıurfa’nın yemekleriyle Turizm’de iddialı olduğunu bir kez daha gösterdi.Şanlıurfa’da yöremize özgü olan tescilli ürünlerimizin tanıtımı bu gastronomi ve kültür merkezinde olacak.Dünyanın en eski mutfağı olan Şanlıurfa mutfağının tescill yemeklerinin tanıtılacağı Gastronomi merkezi vatandaşlardan ve bizden tam not aldı.


HALİLİYE İÇİN ANLAMI ÇOK BÜYÜK

Kentin gastronomi alanındaki lezzetlerini bir arada tutan ve İbrahim Tatlıses Gastronomi ve kültür binasının Şanlıurfa için Haliliye için anlamı çok büyük. Yaklaşık 7 milyon 500 Bin liraya mal olan bu kültür merkezinin bugünkü maliyeti yaklaşık 30 milyon lira. Bu devasa eseri Haliliye'ye kazandıran Başkan Mehmet Canpolat'a ve emeği geçenlere teşekkür ederim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Dodanlı
Replika Saat