Müdür ve daire başkanlarının bu 'Karadüzen' anlayışı değişmeli

Şanlıurfa'da çeşitli kademelerde hasbelkader göreve gelmiş yada dost ahbap-çavuş ilşkileri ile ehliyet ve liyakatten uzak olan müdür ve daire başkanları karadüzen çalışma anlayışından vazgeçmeleri ve profesyonel yönetim profesyonel idare şekli ile hizmet etmeleri gerekir.

Karadüzen bir anlayışla bugünlere kadar gelen şehir,karadüzen bir anlayışla yapılan işlerde hiçbir oturmuşluk yok.Herşey gelşigüzel işliyor.Yaptım oldu.Olduysa oldu.Hikayesinde işleyiştir bu.Gelişmişlik bu kardüzen anlayışıyla olmaz.Karadüzen işleyişinde bir kez olumlu sonuç alınsa bile bu tesadüfe bağlı bir sonuç almadır.
Artık bundan sonra daha bilimsel daha gerçekçi ve profesyonl çalışmalarla biraz olsun tolum rahatlatılabilir.

Eleştiriliyorsan önce kendini değiştireceksin,proje üreteceksin,adil olacaksın ve hizmet etmekle sorumlu olduğun insanların konumlarına ve bulunduğu pozisiyonlara yada dost ahbap çavuş ilişkilerine göre ayrım yapmayacaksın..


Ehliyet ve liyakatle değil eş dost ahbap ilişkileriyle torpille müdür ve daire başkanı olmuş şahıslara tavsiyem; Bulunduğu konuma göre kendilerini geliştirsinler,kalitesini arttırsınlar,bol bol kitap okusunlar,araştırma yapsınlar,tahsil görsünler,adalet sahibi olsunlar,donanımlı olsunlar,ahlaki erdemlerden taviz vermesinler,yapıcı eleştirilerden ders çıkarsınlar,sen müdürsün,daire başkanısın daha ciddi olacaksın çözüm üreteceksin.Oturduğun yerde şu böyle bu böyle diyerek müdürlük ,dair başkanlığı olmaz.

Demek ki; eleştiriliyorsan yapman gereken çok şey var demektir.Bulunduğun konum,durum ve koltukta görevini layıkıyla yapamıyorsan kendini değiştireceksin,geliştireceksin proje üreteceksin. Ve bu değişim gerçekleşmediği sürece mevcut durumundan dolayı seni rahatsız etmeye devam edecekler.


Bir karar vermelisin.Sorumluluk sahibi olan makamdasın; sorumluluk ise özgüven gerektirir. Yalnızca kendine güvenen biri değişimi göze alabilir. Çünkü mevcut durumu tanıyordur, biliyordur ve kendini güvende hisseder. Fakat ortadaki yanılsamayı fark etmen gerekiyor. Bir durum güvenli veya tehlikeli değildir. Sen kendini o durumun içinde güvende veya tehlikede hissedersin. Bu noktada da eğer senin güvenin, duruma değil de kendine olursa o zaman her yeni durumu kendine olan güveninle birlikte kucaklayabilirsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Dodanlı
Replika Saat