Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. TCMB açıkladığı raporda 19 Kasım haftasında yabancılar 384 milyon dolarlık hisse alımı gerçekleştirirken 72.2 milyon dolarlık tahvil satışı yaptığı görüldü. Ayrıca 158.7 milyon dolarlık ters repo işlemi yaban yabancılar  0.8 milyon dolarlık şirket borçlan...

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. TCMB açıkladığı raporda 19 Kasım haftasında yabancılar 384 milyon dolarlık hisse alımı gerçekleştirirken 72.2 milyon dolarlık tahvil satışı yaptığı görüldü. Ayrıca 158.7 milyon dolarlık ters repo işlemi yaban yabancılar  0.8 milyon dolarlık şirket borçlanma senetlerinden de çıkış gösterdi. Aynı haftada yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı da 127.3 milyon düşüş gösterdi. Yani vatandaşların 19 Kasım haftasında döviz sattığı izlendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, krediler 4 trilyon 250 milyar TL'den 4 trilyon 425,7 milyar TL'ye gerilerken mevduatların arttığı gözlemlendi. Dün BİST100 endeksi günü  % 0.38 değer kazancıyla 1.819,23 puandan tamamlarken tarihi rekorunu yeniledi. Toplam işlem hacmi 31,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 4,45 ile inşaat olurken, en çok gerileyen ise % 1,97 ile ulaştırma oldu. USD/Try’de de dengelenme devam etti. ABD’de Şükran Günü olması nedeniyle piyasalarda sakin seyir bugünde devam edebilir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre 19 Kasım haftasında brüt rezervler 128,4 milyar dolar düzeyine yükselirken net rezervler ise 25,2 milyar dolara düştü. Swap yükümlülükleri çıkarıldığında ise Merkez Bankası’nın rezervlerinin – 35 milyar dolar civarında olduğunu görüyoruz. Dün ayrıca TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu Türkiye Bankalar Birliği üyeleriyle bir araya geldi. Yapılan açıklamada bunun rutin bir toplantı olduğu belirtilirken herhangi bir problemin olmadığı, Türkiye’nin ekonomik gelişmelerini ve yeni yılın değerlendirmesinin yapıldığı ifade edilirken bankacılık sektörünün de güçlü olduğu vurgusu ön plana çıkarıldı.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. İngiltere, İsrail gibi ülkelerin Güney Afrika ülkelerinin bir kısmına uçuş yasağı getirmesi ve Avrupa Birliği’nden 4. dalga uyarısında kırmızı alarm verilmesi borsalar üzerinde satış baskısı yaratırken bugün yurtiçinde BİST100’ün de satıcılı başladığı izlendi. Satış baskısının artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Borsada belirleyici seviyemiz 1834. Artık kısa vadede bu seviye geçilmediği sürece satışlar ön plana çıkabilir. Usd/Try’de  ise bugün 11.77’nin altına inebilirsek satışlar hızlanabilecekken 12.21 seviyesinin üzerinde alış baskısı kuvvetlenebilir. Dolarda ana yükseliş eğiliminin devam ettiğini söyleyebiliriz ve kurda düşüşler görülse bile yükseliş beklentimizi koruyoruz.

ABD:  Dün ABD’de Şükran günü nedeniyle piyasalar kapalıydı. ABD tahvil piyasasının da kapalı olduğu günde dolar endeksi dolar endeksinde hafif geri çekilme yaşandı.

Bugün ABD’de Şükran Günü nedeniyle piyasalar  erken kapanış yapacak. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ise % 6’lık düşüşle %1.54 seviyesine geri çekilme görülmekte. Bugün dolar endeksinde de satış baskısı ön plana çıkıyor. Küresel bazda hem dolar endeksinde hem ABD 10y tahvil faizinde ana eğilimde yükseliş beklentimizi koruyoruz. Ancak kısa vadede bir geri çekilme yaşanması daha olası. Dolar endeksi 94,50-95,00 bölgesine doğru geri çekilme yaşayabilir. Bu bağlamda dolar tüm para birimlerine karşı değer kaybedebilir. Ons altında bu bağlamda tekrar kısa vadede yükseliş yaşarken bu yükselişleri satış fırsatı olarak gördüğümüzü yineliyoruz.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde Almanya’da açıklanan 2021 yılı 3. çeyreğine ilişkin büyüme verisi beklentilerin altında % 1.7 olarak gerçekleşirken Almanya’da büyüme üzerinde baskının devam edebileceği ifade edildi. Yine Almanya’dan gelen GFK  tüketici güveni beklentilerin altında 1.6 puan olarak açıklandı. Korona virüste 4. dalganın hızlanması ve Almanya’da artan vaka sayıları ekonomi üzerinde de negatif etki yapmayı sürdürmekte.  Dün Avrupa Merkez Bankası  28 Ekim’de gerçekleştirdiği faiz toplantısının tutanaklarını açıklarken yüksek enflasyonu geçici olduğu konusunda görüş birliği içinde olduklarını, fiyatlarda artışın nasıl düşeceği konusunda ise ayrıştıkları görüldü. Üyelerin bir kısmı, enflasyondaki artışın arkasındaki tek seferlik faktörlerin ortadan kalkmalarının enflasyonu aşacağı getireceğini belirtirken, yüksek enflasyonun kalıcı haline gelmesi için gerekli olan ücret enflasyonunun cansız olmayı sürdüğüne dikkat çektiler. Fiyatlarda yüksek büyümenin er ya da geç ücretleri de yukarı çekeceğini savunan muhafazakar ECB üyeleri ise, enflasyonun ECB'nin % 2 hedefinin üzerine oturması riskinin arttığını vurguladılar. Dün Eur/Usd paritesi yatay eğilim izledi. Paritede bugün dolar endeksinin geri çekilmesinden kaynaklı bir yükseliş hareketi yaşanabilir. Eur/Try kurunda da dengelenme yaşanırken 12.78 seviyesinin üzerinde alış baskısı korunuyor. Avrupa borsaları dünü İtalya hariç yükselişle kapatırken bugün korona virüste vaka sayılarındaki artışın yansıması olarak borsalarda düşüşler görülebilir.

Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin konuşması takip edilecek.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1800 seviyesinin altında önce 1786 ve arkasından 1777 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1825 direncinin kırılması halinde önce 1834 ve arkasından 1845 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 2011 seviyesinin kırılması halinde önce 2031 ve arkasından 2050 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1979 desteğinin altında önce 1959 ve arkasından 1943 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 12.04 seviyesinin kırılması halinde önce 11.87 ve arkasından 11.77 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 12.21 direncinin üzerinde önce 12.41 ve arkasından 12.67 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1787 seviyesinin altında önce 1777 ve arkasından 1766 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1802 direncinin kırılması halinde önce 1812 ve arkasından 1822 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ALBRK ALBARAKA TÜRK- Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 1,1 milyar TL fonun, bankanın sermaye yeterliliği oranlarının güçlendirilmesinde, bankanın ileriki dönem optimizasyon stratejilerine yönelik olarak ilave kapasite oluşturulması ve uzun vadeli sürdürülebilir karlılığının devamlılığının sağlanmasında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#ALKIM ALKİM KİMYA - Şirketin Eskişehir'deki Krom madeni ve konsantre teçhizatının Konya Krom Mağnezit şirketine anlaşma yapılması ve satışı için Genel Müdürlüğe yetki verildiği açıklandı.

#ARZUM ARZUM EV ALETLERİ - 250 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#AYDEM AYDEM ENERJİ - Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesinde daha önce imzacı konumunda olan şirketin statüsünün katılımcı seviyesine yükseldiği açıklandı.

#BOBET BOĞAZİÇİ BETON  - İstanbul Küçükçekmece’deki Tema İstanbul 2 Projesi için Mesa, Artaş, Kantur - Akdaş Adi ortaklığı ile Hazır beton tedariki için görüşmelere başlandığı, lokasyonda mobil hazır beton üretim santrali kurulmasına, 2020 yılında hazır beton tedarik sözleşmesi yapılan ve devam eden Halkalı - Yeni Havalimanı Metro inşaatı hazır beton tedariki için Arnavutköy tesislerine ilave olarak Kayaşehir Olimpiyat Stadı yanında yer alan lokasyonda mobil hazır beton santrali kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#ETILR ETİLER GIDA - Mehmet Hilmi Soylu ve İzzettin Kaplan tarafından gerçekleştirilen Gönüllü Pay Alım teklifi sürecinin tamamlandığı, 13 yatırımcıdan 66.530 adet pay alındığı açıklandı.

#FRIGO FRİGO PAK GIDA - Nisan 2021’de alınan yatırım teşvik belgesi kapsamında 13,0 milyon TL’lik yatırım yapıldığı açıklandı.

#GENTS GENTAŞ - Şirketin Bakanlık tarafından verilen 3 yıl süreli 22,8 milyon TL sabit yatırım içeren yatırım teşvik belgesinin alındığı açıklandı.

#GENIL GEN İLAÇ - Ankara Sincan’da yapılması planlanan Farmasötik Müstahzarlar Üretimi Alan ve Kapasite Artışı , Sert jelatin kapsül, Steril likid flakon, Steril liyofilize flakon , Şırınga/Kartuş, Steril Ampul Projesi ile ilgili olarak ÇED sürecinin başladığı açıklandı.

#GESAN GİRİŞİM ELEKTRİK - Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ile TEİAŞ arasında 2020 yılında gerçekleşen Adana ITM - 385 referanslı 154kV Tufanbeyli OSB TM Tevsiat Yapım İşi ihalesi için 32,4 milyon TL bedelle sözleşme imzalandığı açıklandı.

#INFO İNFO YATIRIM - Şirketin paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere listeye alınma başvurusunun SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

#HDFGS HEDEF GİRİŞİM - Motilet İletim Çözümleri’nin sermayesinin 56.180 TL’den 59.386’ya yükseltilmesinde şirkete tahsis edilen ve şirketin %1'ine karşılık gelen 600 adet D grubu paya, 0,7 milyon TL ödenerek iştirak edildiği açıklandı.

#ISSEN İŞBİR SENTETİK - Şirketin Ege İhracatçılar Birliği tarafından gerçekleştirilen ödül töreninde 2020 yılında Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği üyeleri arasında en fazla ihracat gerçekleştiren 3. firma ödülünü aldığı açıklandı.

#IZTAR İZ TARIM - Şirketin unvanı ve faaliyet konusunun değişmesi nedeniyle oluşan ayrılma hakkı kullanım fiyatının 20,63 TL olmak üzere yapılan başvuru SPK tarafından olumlu karşılandı.

#KLNMA KALKINMA BANKASI - Banka ile Agence Française de Développement arasında yapılması planlanan 100 milyon euro'luk tahvil ihracı tahsisli satış işlemi için ön protokol imzalandığı açıklandı.

#Rainbow’ un 12.000.000 adet payının pay başına 9,90 TL fiyattan halka arzına SPK tarafından onay verildi.

#KONKA KONYA KAĞIT - Şirket payları bugün Borsa'da işlem görmeye başlayacak.

Kaynak: Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

26 Kas 2021 - 11:38 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.