Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Sabah saatlerinde açıklamalar yapan TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Türkiye'nin gıda fiyatlarının en çok arttığı ülkeler arasında bulunduğunu ama fiyat artışlarının talep kompozisyonundaki normalleşme, arz kısıtlarının hafiflemesi ve baz etkilerinin devreden çıkm...

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Sabah saatlerinde açıklamalar yapan TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Türkiye'nin gıda fiyatlarının en çok arttığı ülkeler arasında bulunduğunu ama fiyat artışlarının talep kompozisyonundaki normalleşme, arz kısıtlarının hafiflemesi ve baz etkilerinin devreden çıkmasıyla gerileme kaydedeceğini söyledi.  Kavcıoğlu son dönemde ÜFE’deki artışın kur ve emtia fiyatları ile açıklanamadığını söylerken  bunun nedeninin dünyada görülen arz darboğazı olduğunu hammaddeye ulaşmaktaki zorluğun fiyatları yukarı ittiğini bununda enflasyona ek katkı sağladığını ifade etti.  TCMB Başkanı özellikle gıda fiyatlarındaki artışın Ağustos ayında son yılın ortalamasından yüksek olduğunu ve dünyada gıda fiyatlarının en çok arttığı ülkeler arasında Türkiye’nin bulunduğunu belirtti. Başkan, faiz indirimi kararıyla salgının ekonomik etkilerini gidermek için ilk aksiyonu aldıklarını vurgularken kredi düzenlemelerinin ihracatçılara katkı sağladığını  pandemi etkilerinin olumsuz yansımalarının sınırlanması için nakit akışının işlemeye devam etmesinin çok önemli olduğunun da altını çizdi. Sanayi sektöründeki istihdamın son dönemde olumlu seyrettiğine değinen Kavcıoğlu, 2021’in ilk yarısında büyümedeki olumlu görünümün devam ettiğini söyledi. TCMB Başkanı rezervlerin 120 milyar doların üzerine çıktığını tekrarlarken  rezervlerdeki artışın aldıkları önlemler ve yapılan swap anlaşmaları nedeniyle yükseldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekim sonunda Roma’da düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi'nde ABD Başkanı Biden ile baş başa görüşeceği bildirildi. ABD Senotosu Dış İlişkileri Komitesi Başkanı Robert Menendez, Türkiye'nin Rusya'dan yeni S-400 alması halinde bunun yeni yaptırımlar anlamına gelmesi gerektiğini iddia etti. Dün BİST100 endeksi, % 0.57 değer kaybederek günü 1.383,77 puandan tamamlarken   toplam işlem hacmi 13,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 1,53 ile ulaştırma olurken, en çok kaybettiren ise % 3,03 ile spor oldu. Usd/Try kuru hem doların küresel bazda değer kazanması hem de Türk Lirası’ndaki değer kaybının sürmesi ile yükselişine devam ediyor.

Bugün yurtiçinde Eylül ayına ait Türkiye ekonomik güven endeksi verisi açıklanacak. BİST100’de 1380 desteği önemini korumakta. Bu seviyenin üzerinde kalmaya çalışan borsada bu seviyenin kırılması halinde sert satışlar hızlanabilir. Küresel bazda taperinge gittiğimiz süreçte  ABD’de konuşulan faiz artırımları yine Çin’de Evergrande’nin durumunun belirsizliğini koruması küresel borsalarda dün satışları sertleştirmişti. Bu ortamda borsada satışların devamını bekliyoruz. Ancak yine de 1380 desteğini takip etmeye devam edeceğiz. Usd/Try ‘de ise doların küresel bazda değer kazanması ve yurtiçindeki olumsuz durum kurda yeni zirvelerin görülmesini sağlayabilir.

ABD:  Dün ABD’de konut piyasasına ilişkin verilerde Konut Fiyat Endeksi beklentilerin altında % 1.4 artarken, yıllık bazda S&P/CS Karmaşık -20 Konut Fiyat Endeksi beklentilerin altında % 19.95 artış gösterdi. Tüketici güveni  109.3 puana gerilerken, Richmond imalat endeksi de beklentilerin altında -3 puan olarak gerçekleşti. Richmond imalat endeksi Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Dün ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesinde Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası'na (CARES) ilişkin açıklamalarda bulunan Powell, faizleri artırmak için oldukça erken olduğunu ayrıca faizleri artırma ile varlık alım programının azaltılmasının  (tapering) karıştırılmaması gerektiğini faizleri artırmak için çok daha fazla  veriye sahip olunması gerektiğinin altını çizdi. Enflasyonun temelinde yatan arz yönlü kısıtlamaların daha da kötüleştiğini aktaran Powell, enflasyonun düşürülebilmesi için önce arz darboğazlarının çözülmesi gerektiğini vurguladı. Powell ayrıca  enflasyonla ile istihdam arasındaki bağlantının halen olduğunu ancak yavaşladığını söylerken mevcut enflasyonun Philip eğrisi ile bağlantısının olmadığını kaydetti. ABD'de Demokratlardan oluşan bir grup, Perşembe günü oylanması planlanan partiler üstü altyapı tasarısına muhalefet edeceklerini söylerken süresinin dolmasına üç haftadan az bir zaman kala, ABD Hazinesi’nin federal ödemelerde temerrüt riskini artırıyor. ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD’nin temerrüte düşmesi halinde  finansal ve mali krizin çıkabileceğini vurguladı. St Louis Fed Başkanı James Bullard, yüksek enflasyonun görülmesi halinde Fed'in 2022 yılında 2 faiz artırımına gidebileceğini belirtirken gelecek yıl, 8 trilyon dolar büyüklüğe yaklaşmış olan bilançosunu küçültmeye başlaması gerektiğini de savundu. Bullard 2022 enflasyon beklentisinin de % 2.8 olduğunu açıkladı. Dün ABD 10  yıllık tahvil faizlerinde yükseliş devam ederken bizim için önemli bir direnç bölgesi olan % 1.55 seviyesine dayandı. Bu seviyenin kırılıp kırılmayacağını izleyeceğiz. Bu seviyenin kırılması halinde % 1.75 seviyesine doğru yeni bir yükseliş hareketi tetiklenebilir. Dolar endeksi de çok kritik olan 93.44 seviyesinin üzerine çıkarak yeni bir yükseliş eğilimi başlattı. İlk etapta dolar endeksinin 93.44 üzerinde kaldığı sürece 94.77 seviyesine doğru hareket edeceğini ve bunun küresel bazda doları güçlendireceğini düşünüyoruz. Küresel piyasalarda tüm para birimlerine karşı  güçlü dolar beklentimiz devam ediyor. Altın fiyatlarında doların güçlenmesi ile düşüş devam ederken her zaman söylediğimiz gibi yükselişleri bu dönemde satış fırsatı olarak görüyoruz ve  ons altın fiyatlarındaki düşüşün devamını bekliyoruz. ABD’de dün enflasyon endişeleri, dolar endeksinde ve faizlerdeki sert yükseliş sebebiyle  borsalar satıcılı kapatırken ABD borsalarındaki satış baskısının giderek arttığını izliyoruz.

Bugün ABD’de beklemedeki konut satışlarının aylık bazda % 1.1 artması beklenirken son dönemde yükselen petrol fiyatlarını yakından etkileyecek Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stoklarının ise 2.5 milyon varil azalması bekleniyor.  Petrol fiyatlarındaki yükseliş enerji sektöründeki gelişemleri tehdit ederken aynı zamanda enflasyonda yükseliş baskısını da tetiklemekte. Bu yüzden dünyanın bir gözü de son dönemde petrol fiyatlarına kaymış durumda. Bugün ayrıca düzenlenecek Avrupa Merkez Bankası ekonomi forumunda dünya ekonomisinin en büyük 4 başkanının konuşacak olması piyasalardaki volatiliteyi artırabilir. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, ABD Merkez Bankası başkanı Powell, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Legarde ve Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda TSİ ile 18:45’te konuşma yapması bekleniyor.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde konuşan  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Legarde  enflasyondaki yükselişin geçici faktörlerden kaynaklandığını tekrarlarken ECB’nin enflasyon şukuna karşı hemen bir tepki vermemesi gerektiğini şu anda arzdan kaynaklanan bir enflasyon oluştuğunu ve bunun zamanla azalacağını ifade ederken  enflasyonun hedef olan % 2 seviyesine doğru düşeceğini beklediklerini söyledi. Lagarde, "Manşet enflasyonda ilerlemelere ancak, çekirdek enflasyon dinamiklerini yansıttıklarından emin olduğumuzda tepki veririz. Enflasyonda hali hazırda yaşanan artışı ülkede genele yayılmakta olduğuna dair işaret görmüyoruz" dedi. Dün dolar endeksindeki yükselişin devam etmesi ile Eur/Usd paritesinde düşüş görülürken satışların devamını bekliyoruz. Eur/Try’de Türk Lirası’daki değer kaybına paralel yükseliş eğilimini sürdürmekte. Dün Avrupa borsaları günü satıcılı kapatırken tahvil faizlerindeki sert yükseliş, İngiltere’deki benzin krizi ve Çinli Evergrande’nin durumun belirsizliğini koruması düşüşlerde etkili oldu.

Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası düzenlenen ekonomi forumunda Başkan Legarde’nin konuşma yapması bekleniyor.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1380 seviyesinin altında önce 1372 ve arkasından 1359 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1387 direncinin kırılması halinde önce 1397 ve arkasından 1415 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1508 seviyesinin kırılması halinde önce 1515 ve arkasından 1522 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1485 desteğinin altında önce 1466 ve arkasından 1441 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.8550 seviyesinin kırılması halinde önce 8.8020 ve arkasından 8.7675 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.8950 direncinin üzerinde önce 8.9460 ve arkasından 8.9800 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1733 seviyesinin altında önce 1724 ve arkasından 1705 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1742 direncinin kırılması halinde önce 1756 ve arkasından 1767 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ASELS ASELSAN - Şirket ile Saha Kurumsal arasında 1 yıl süreli Kredi Derecelendirme Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#BUCIM BURSA ÇİMENTO - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 500 milyon TL’den 2,5 milyar TL’ye yükseltilmesi kararı Genel Kurul’un onayına sunulacak.

#BSOKE BATISÖKE - JCR Eurasia tarafından şirketim uzun vadeli ulusal notunun "BB (Trk)", kısa vadeli ulusal notunun "B (Trk)", not görünümlerinin "stabil", yabancı ve yerel para cinsinden uluslararası notunun "BB-", kısa vadeli, yabancı ve yerel para cinsinden uluslararası notunun "B", not görünümlerinin ise "stabil" olarak belirlendiği açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT  - Zekeriyaköy Toplu Konut İnşaatı Kapasite Artışı Projesi ile ilgili ÇED Gerekli Değildir kararı verildiği medyada yer aldı. Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 1.Etap 4.Kısım Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşleri'nin 326,0 milyon TL bedelle Yüklenici Sur Yapı ile imzalandığı açıklandı.

#GESAN GİRİŞİM ELEKTRİK - Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji’nin Ankara Sincan’daki 17.480 m 2 ’lik arsayı, fabrika binasını ve fabrika içerisindeki makinaları 38,0 milyon TL’ye satın aldığı açıklandı.

#GLYHO GLOBAL YAIRIM HOLDİNG - 154 gün vadeli 100 milyon TL tutarında bono ihraç edildi. 25 milyon TL sermayeli GYH Danışmanlık’ın kuruluş işlemlerinin tamamlanarak tescil edildiği açıklandı.

#ITTFH İTTİFAK HOLDİNG  - Şirketin SELVA’da sahip olduğu paylardan 13.509.000 adetlik kısmının bağlı ortaklığı İmaş Makine’ya devrine, Şirketin bağlı ortaklığı İrent Oto’nun SELVA’da sahip olduğu 2.561.000 adet payın tamamının İmaş Makina'ya devrine, Şirketin bağlı ortaklığı Belya Turizm’in SELVA’da sahip olduğu 530.000 adet payın tamamının İmaş Makine’ya devrine karar verilirken, pay başı devirin 8,31 TL’den olmasına karar verildiği açıklandı.

#KARSN KARSAN - JCR Avrasya tarafından şirketin kredi notları ve not görünümlerinin teyit edildiği açıklandı.

#KERVN KERVANSARAY YATIRIM HOLDİNG - Bursa Osmangazi’deki villanın aylık 53.500 TL bedelle kiralanmasına karar verildiği açıklandı.

#KRTEK KARSU TEKSTİL - 35,1 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesi kararının iptal edildiği açıklandı.

#KIMMR KİM MARKET - İstanbul Fatih’e 1 adet mağaza açıldığı, şirketin toplam mağaza sayısının 131’e yükseldiği açıklandı.

#LKMNH LOKMAN HEKİM - Şirket tarafından tüm paylarına sahip olduğu Hay Süt ile Türk kolaylaştırılmış birleşme yöntemiyle birleşmesine ilişkin işlemlerin başlatılmasına karar verildiği açıklandı.

#MAREN MARGÜN ENERJİ - Şirket payları Borsa’da yarın işlem görmeye başlayacak.

#METUR METEMTUR YATIRIM - Şirketin %100 pay sahibi olduğu Gündemir İnşaat’ın sermayesinin 0,75 milyon TL’den 1,75 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

#RYGYO REYSAŞ GYO - Sakarya Arifiye’deki 5.150 m 2 ’lik deponun 500 m 2 ’lik depolama alanının 1 yıllığına kiraya verildiği, 1 yıllık kiradan 175.000 TL gelir elde edileceği açıklandı. Sakarya Arifiye’deki 57.387 m 2 ’lik deponun 500 m 2 ’lik depolama alanının 1 yıllığına kiraya verildiği, 1 yıllık kiradan 51.000 TL gelir elde edileceği açıklandı.

#TRILC TURK İLAÇ VE SERUM - Sputnik light Covid - 19 aşısının Türkiye'de Acil Kullanım Onayı için Bakanlığa müracaat gerçekleştirildiği açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

29 Eyl 2021 - 10:37 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.