Türkiye: Dış ticaret açığı Temmuz ayında 4,28 milyar USD oldu

TÜİK’in Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturarak açıkladığı Temmuz ayı GTS (Genel ticaret sistemi) dış ticaret verilerine göre; Türkiye’nin ihracatı 2021 yılının Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,2 artarak 16,42 milyar USD olurken, aynı dönemde ithalat %16,8 artarak 20,69 milya...

TÜİK’in Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturarak açıkladığı Temmuz ayı GTS (Genel ticaret sistemi) dış ticaret verilerine göre; Türkiye’nin ihracatı 2021 yılının Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,2 artarak 16,42 milyar USD olurken, aynı dönemde ithalat %16,8 artarak 20,69 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. Böylece dış ticaret açığı, Temmuz 2020 – Temmuz 2021 dönemleri arasında %51,3 artmış ve 4,28 milyar USD olmuştur. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise söz konusu dönemde %84’ten %79,3’e gerilemiştir.

 

Temmuz ayında içerisinde en çok ihracat yaptığımız ülke Almanya olurken, onu ABD, İngiltere ve İtalya takip etmektedir. Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkeye ihracat %12,8 artarak 7,02 milyar USD olurken, AB’nin toplam ihracatımız içindeki payının %41,8’den %42,8’e yükseldiği görülmektedir. İthalat kalemlerinde; Temmuz 2021’de ilk sırayı Çin alırken, onu Rusya, Almanya ve ABD izlemiştir. Temmuz ayında ara malların (hammadde) toplam ithalat içindeki payı artarken, sermaye ve tüketim mallarının payı azalmıştır. Yüksek teknolojili ürünlerin ihracatının toplam ihracatımız içindeki payı %2,9 olurken, aynı grubun ithalatının toplam ithalatımız içerisindeki payı ise %13,1 olmuştur.

 

ÖTS’ye (Özel ticaret sistemi) göre, Türkiye’nin ihracatı 2021 yılının Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,4 artarak 15,62 milyar USD olurken, aynı dönemde ithalat %15,7 artarak 19,84 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise söz konusu dönemde %78,7 olmuştur.

 

İhracat, ithalat ve dış ticaret dengesi, Temmuz 2021… Kaynak: TÜİK, Ticaret Bakanlığı, Bloomberg

 

İthalatın aylık dönemlerde ihracatın üzerinde seyretmesinde en önemli etkenin özellikle ara malı ithalatı olduğu, bu kalemde de küresel çapta artan hammadde fiyatlarının yarattığı etkinin olduğu gözlemlenmektedir. Yıllık çapta güçlü ihracat artışı özellikle yılın ilk 7 ayı açısından etkisini sürdürmekle birlikte, dış talep koşullarındaki iyileşme ve geçen yılın kötü etkilerinin hafiflemesinin bu konuda avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Buna karşılık; altın ithalatı büyük oranda elemine olmasına rağmen hammadde ihtiyacından ve enerji ithalatından süregelen etki halen sürmektedir. Buradaki fiyat etkilerinin ise ithalat artışında etken olmasını bekleriz. Türkiye açısından; tedarik zincirlerindeki sıkıntılar ve değişik alternatifler çerçevesinde pazar arayışları ithalat tarafında maliyet açısından dezavantaj yaratırken, pazar çeşitlendirmesi stratejisi kaynaklı olarak belli iş kollarında da avantajına olmaktadır. Özellikle Türkiye’nin emek yoğun kalemlerdeki uzmanlığına, sermaye yoğun üretim kalemlerindeki uzmanlığı da eklemesi gerekliliği küresel pazarlarda rekabet ve sürdürülebilir cari fazla veren bir ekonomiye dönüşmesi açısından önem arz etmektedir.

 

İç talebin sınırlanması için alınan makro ihtiyati tedbirlere ek olarak, ilerleyen dönemde ihtiyaç kredilerinde de sınırlama kriterlerinin uygulanabilecek olması tüketim mallarındaki ithalatı sınırlayabilir. Ancak üretim ve kullanım ihtiyacından dolayı ara malı ve enerji ithalatının artış eğiliminde olmasını bekleriz. İhracat partnerlerimizdeki ekonomik büyüme, Covid varyantları yeni kısıtlamalara neden olmazsa devam edip dış talebe destek olabilir. Aynı zamanda TRY’nin ucuzluğu itibariyle de Türk mallarının uluslararası pazarlardaki cazibesi ihracatımızı hacim olarak destekleyebilir.

 

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

31 Ağu 2021 - 17:32 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.