Milletvekili Sürücü, dolunun vurduğu Şanlıurfa çiftçisini meclise taşıdı

(RHA AJANS/RHA) - HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, dolu ve sağanak yağışın vurduğu Şanlıurfa çiftçisini meclise taşıdı.

Geçtiğimiz günlerde Hilvan, Bozova ve çevre ilçelerde yaşanan sağanak yağış ve şiddetli doludan dolayı bölge çiftçisi olumsuz etkilendi. Şiddetli dolunun ekinleri toplanamaz hale getirdi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, dolu ve sağanak yağışın vurduğu Şanlıurfa çiftçisi ile ilgili, Tarım ve Orman Bakanlığı'na yazılı soru önergesi vererek durumu meclise taşıdı.

“BORÇ ERTELEMESİ YAPILMASI VE DESTEK SAĞLANMASINI ZORUNLU DURUMA GETİRMİŞTİR”

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, çiftçiler için borçların ertelenmesi ve destek sağlanmasının zorunlu hale geldiğini ifade ederek, “Şanlıurfa'nın, Hilvan, Bozova ve çevre ilçelerinde yaşanan sağanak yağış ve şiddetli doludan dolayı bölge çiftçisi oldukça olumsuz etkilenmiştir. Şiddetli dolunun ekinleri toplanamaz hale getirmesi, tarım sigortası olmayan çiftçiler de dahil olmak üzere borç ertelemesi yapılması ve destek sağlanmasını zorunlu duruma getirmiştir. Özellikle pandemi sürecinde tarım ve hayvancılık alanında üretim odaklı politikaların acil olarak hayata geçirilmesi kaçınılmaz bir gerçek iken üreticinin doğal afet durumlarında oluşan mağduriyetlerine kaşı daha hassas olunması gerekmektedir. Çiftçilerin, tarım desteklemeleri oldukça yetersiz kalıyorken afet ile başbaşa bırakılması sosyal devlet politikalarıyla uyuşmamaktadır. Gıda krizinin beklendiği bu hassas süreçte konuya ciddiyetle eğilmenin tarım alanında değerli bir güven oluşturacağı kanaatindeyiz. İvedilikle önlemlerin alınmasını öneriyoruz” dedi.

İşte HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü’nün Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yanıtlaması istemiyle meclise verdiği soru önergesi:

1.Bakanlığınız doğal afetlerde zarar gören tarım alanlarına dair finansal programı mevcut mudur? 

2.Bakanlığınız Urfa'da ciddi tarımsal zarar gören çiftçilere yönelik bir ziyaret gerçekleştirmiş midir?

3.Bakanlığınız tahrip olan tarım alanlarına ve çifçilere yönelik bir bütçe planlaması yapmış mıdır?

4.Bakanlığınız konu hakkında herhangi bir girişimde bulunmuş mudur?

 

 

 

 

 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA Ajans Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA Ajans hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Birecikli - Şuan Şanlıurfa vekilleri arasında Urfalilarin sorunlarını dile getiren tek milletvekili bu hanımefendi. Her partinin milletvekili ve milletvekilleri var. Hepsi arasında bir bu kadın dile getiriyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Mayıs 18:16Anket Viraşehirliler -Ceylanpınarlılar Vekil Özşavlı'dan memnun musunuz?