Cumhurbaşkanı: Yurt dışına uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile yapılan görüşmelerin ardından alınan tedbirleri açıkladı. Tedbirlerin, İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli önde olmak üzere 30 ilde “titizlikle” uygulanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile yapılan görüşmelerin ardından alınan tedbirleri açıkladı. Tedbirlerin, İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli önde olmak üzere 30 ilde “titizlikle” uygulanacağını söyledi.

7 madde de alınan tedbirler:
1- Şehirlerarası seyahatler valilik iznine bağlanmıştır.
2- Özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir.
3- Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacaktır.
4- Ören yerleri gibi alanlar hafta sonu kapalı olaca, hafta içi de toplu olarak bulunulamayacaktır.
5- Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun şekilde celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacaktır.
6- Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.
7- Valilerimizin başkanlığında pandemi kurulu oluşturularak alınan tedbirlerin takibi yapılacak, gerektiğinde ilave tedbirler kararlaştırılacaktır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, alışveriş harici evlerden çıkılmaması gerektiğini şu sözlerle belirtti:
"Ev ve işyeri dahil her ortamda sosyal mesafeye dikkat ederek, alışveriş dışında sokağa çıkmayarak tedbirleri artırmamız şarttır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında 100 milyarlık ekonomik destek paketinin detaylarını şu şekilde açıkladı:
“100 milyar liralık bir paket hazırladık. İşsizlik fonunu güçlendirerek çalışanlarımızı ve ilave kaynakla kredi garanti fonunu güçlendirerek esnaf ve zanaatkarımızı destekliyoruz. İstihdamı korumak amacıyla kısa çalışma ödeneğinin şartlarını kolaylaştırdık. Aynı amaçla telafi çalışma süresini azalttık. 2 milyon dar gelirli aileye biner lira nakit desteği veriyoruz.”

27 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA Ajans Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA Ajans hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Viraşehirliler -Ceylanpınarlılar Vekil Özşavlı'dan memnun musunuz?