Kızılay: "Urfa'da Kan Bankasına ihtiyaç Yok"

(Ruha Haber Ajansı/RHA)-Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, Türk Kızılayı Giyim Mağazası'nın Şanlıurfa'daki açılışında gazetecilere yaptığı açıklamada,Şanlıurfa'da ''Kan Bankası''merkezi kurulmasına ihtiyaç olmadığını söyledi.

CAN:''ŞANLIURFA'DA KAN BANKASI İHTİYACI YOK''
Türk Kızılay'ının pek çok alanda çalışmalar yürüttüğünü aktaran Can, şöyle devam etti:
"Bu mağazamız haftada iki gün ihtiyaç sahiplerine belirli bir program çerçevesinde giyim ihtiyaçlarını karşılayacak. Biz, veren el ile alan el arasında köprü vazifesi olduk, bunu devam ettiriyoruz. Kızılay sadece afetlerde, zelzelede, sel baskınlarında, yangında değil normal zamanlarda da ihtiyaç sahipleriyle hep beraber olmaya devam etmiştir, bundan sonra da devam edecektir. Açtığımız bu alışveriş mağazamızın ve eğitim merkezinin Şanlıurfa'ya hayırlı olmasını diliyorum.bir soru üzerine Türkiye'nin 7.Büyükşehiri olan Şanlıurfa'da 2008 yılından beri Kan Merkezinin olmadığını ve bununla ilgili bir çalışmalarının olup olmadığı şeklindeki sorusuna,Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can,Şanlıurfa'da Kan Banlkasına ihtiyaç olmadığını,herhangi bir ihtiyaç da yoktur "diye konuştu.

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ AİLE HEKİMLERİ KOLU İSE,'' İHTİYAÇ VAR''

Türk Tabipler Birliği Aile Hekimler Kolu tarafından geçtiğimiz hafta Şanlıurfa’da düzenlenen “Anne Ölümleri ve Bağışıklama Çalıştayı” sonuç bildirgesinde, Şanlıurfa’da 12 yıldan beri kan merkezinin olmadığına dikkat çekmişti.

İŞTE O ÇALIŞTAY RAPORU:
Türk Tabipler Birliği Aile Hekimler Kolu tarafından “Anne Ölümleri ve Bağışıklama Çalıştayı” Şanlıurfa’da yapıldı. Şanlıurfa Tabip Odası ev sahipliğinde 11-12 Ocak tarihlerinde yapılan çalıştay sonunda sonuç bildirgesi yayımlandı.
Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Filiz Ünal, tarafından okunan sonuç bildirgesinde, 12 yıldır Şanlıurfa’da kan merkezinin olmadığına vurgu yapıldı.
Sonuç bildirgesine çalıştayın gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek başlayan Ünal, “Şanlıurfa Tabip Odası ev sahipliğinde 11-12 Ocak 2020 tarihinde Şanlıurfa da yapmış olduğu çalıştayın, verimli ve istenilen düzeyde başarıyla gerçekleşmesinde katkısı olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin ana hedefi olan anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi ele alındı. Başta bağışıklama gibi birçok birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin planlanması, nitelikli sunulması, bölgesel eşitsizliklerin ve ayrımcı politikaların ortadan kaldırılması vurgulandı.” diye konuştu.
Çalıştayın, Şanlıurfa’da gerçekleşmesindeki nedene değinen Ünal, “Mülteci ve tarım işçisi gibi eşitsiz koşullarda yaşayan nüfusun yoğun olduğu, sosyoekonomik koşulların ve altyapının nispeten yetersiz olduğu illerimizden olan Şanlıurfa’da, birinci basamak sağlık hizmetini sunanlar, ağır yük altındadır. Bu nedenle çalıştayın Şanlıurfa’da yapılmasının değerli olduğu aşikârdır.” ifadelerini kullandı.
Sonuç bildirgesinin devamında Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) verilerine yer veren Ünal, “DSÖ, 2017 yılında hamilelik ve doğum sırasında ve sonrasında yaklaşık 295 bin kadının yaşamını yitirdiği, bu ölümlerin büyük çoğunluğu yüzde 94’ünün yaşam koşulların kötü olduğu ortamlarda meydana geldiği ve bunların çoğunun önlenebilir olduğu vurgusu yapmaktadır. DSÖ verilerine göre anne ölümleri 2017 yılında düşük gelirli ülkelerde, 100 bin canlı doğumda 462 iken, yüksek gelirli ülkelerde 100 bin canlı doğumda 11’dir.Anne ölüm riski, 20 yaşın altındaki gebeliklerde, gebelik sayısı ve sıklığı fazla olan kadınlarda yüksektir. Ölümlerin ise gebelik sürecinde, doğum sırasında ve sonrasında meydana gelen şiddetli kanamalar, enfeksiyonlar, hamilelik sırasında yüksek tansiyon, güvenli koşullarda yapılmayan küretaj komplikasyonları gibi önlenebilir veya tedavi edilebilir sebeplerden olduğu vurgulanmaktadır.” şeklinde konuştu.
“Şanlıurfa’da anne ölümleri batı illerine oranla daha yüksektir”
Doğu illerinde Batı’ya oranla anne ölümlerinin fazla olduğunu belirten Ünal, “Sağlık Bakanlığı (SB) 2017 Sağlık İstatistik verilerine göre ülkemizde ortalama Anne ölümleri 100 bin doğumda 14,7 iken, Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde 24,5, Güneydoğu Anadolu bölgesinde 22,1 gibi doğu illerinde hayli yüksek oranlardadır. DSÖ verilerine göre ise Türkiye de 100 bin canlı doğumda 17 anne ölümü yaşanırken, yakın ülkelerden Türkmenistan da 7, İran da 16 olduğu, Norveç gibi kuzey Avrupa ülkesinde 2 anne ölümü yaşandığı bildirilmektedir. Bu duruma göre ülkemiz Şanlıurfa gibi doğu illerinde anne ölümlerinin batı illerine göre daha yüksek olduğu ve bölgesel eşitsizliklerin giderilemediği görülmektedir.” ifadelerini kullandı.
“2008 yılından beri Şanlıurfa’da kan merkezi yok”
Şanlıurfa’da 12 yıldır kan merkezi bulunmamasından dolayı kan ürünlerinin Gaziantep’ten tedarik edildiğini belirten Ünal, “Şanlıurfa’da 2008’den beri kan merkezinin bulunmadığı dolaysıyla trombosit gibi hayati kan ürünlerinin Gaziantep’ten ancak 24 saat içerisinde tedarik edilebildiği ifade edildi. Anne ölümlerinin en önemli sebeplerinden olan kanamaya bağlı doğum komplikasyonlarına müdahalenin gecikmesine sebep olacağı açıktır. Şanlıurfa Harran ilçesinde 2 Kadın Doğum uzmanı olmasına rağmen ameliyathane koşullarının yetersizlikleri yüzünden acil müdahaleler yapılamamakta olduğu ifade edildi.” şeklinde konuştu.
“Türkiye’de bebek ölümleri, bin canlı doğumda 9,1’dir”
Türkiye’de bebek ölümleri ile ilgili verileri paylaşan Ünal, “Dünya da 2018'de, 15 yaş altındaki tahmini 6,2 milyon çocuk ve genç ergenin, çoğunlukla önlenebilir nedenlerden dolayı yaşamını yitirmiştir. Bu ölümlerin 2,5 milyonu doğumdan sonra bir ay içinde ölen çocuklardan,1,5 milyonu henüz birinci yaşını tamamlamamış bebeklerden oluştuğu DSÖ tarafından bildirilmektedir. Sağlık Bakanlığı 2017 sağlık istatistik verilerine göre; Türkiye’de bebek ölümleri, bin canlı doğumda 9,1’dir. Marmara bölgesinde 7,1 iken Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise 12,9’dur. Doğumdan itibaren ilk bir ay için ölenlerin 1000 canlı doğum için 5,8 iken Güneydoğu Anadolu bölgesinde 8,1’dir. Ayrıca Avrupa Birliği ülke ortalamasına göre bebek ölümlerinin 1000 canlı doğumda 3,5 olduğu, bu durumda ülkemizde bebek ölümlerinin AB ülke ortalamasına göre yaklaşık üç kat daha fazla olduğu anlaşılmaktadır.” diye konuştu.
“Kızamık vakaları 2019 yılında 5 kat arttı”
Kızamık vakalarının son yıllarda hızla arttığına değinen Ünal, “DSÖ verilerine göre, Türkiye’de 2017 yılı itibariyle toplam kızamık vaka sayısı 69’ken, 2018 yılında 510’a, 2019 yılının ilk 9 ayında maalesef 5,2 kat artarak, 2 bin 666 vakaya ulaşmıştır. Bağışıklamada en önemli engellerin başında, tam aşılı çocuk sayısının düşüklüğü, mülteci nüfusa ve mevsimlik tarım işçilerine sağlık hizmetine ulaşmasında yaşana zorluklar, sağlık çalışanı sayısal yetersizliği, birinci basamak sağlık hizmetleri yönetiminde yaşanan sorunlar ve her geçen gün sayısı artan aşı reddi gibi sorunlar gelmektedir. Aşı redlerinin önlemek için meslek örgütümüzün hazırladığı ve önerdiği zorunlu aşı yasasının bir an önce yaşama geçirilmesinin önemli olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

15 Oca 2020 - 14:03 Şanliurfa/ Şanliurfa- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.