Harran'da Bir Okulun Daha Açılışı Yapıldı

Harran ilçesine bağlı Küçükyıldız İlkokulunun açılış törenine katıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Zürich Vakfı Zürich Sigorta ve TED Şanlıurfa Koleji tarafından tadilat ve tefrişatı yapılarak eğitim öğretimin hizmetine sunulan Harran ilçesine bağlı Küçükyıldız İlkokulunun açılış törenine katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Eğitim Derneği TED ortaklığında Zürich Vakfı ve Zürich Sigortanın destekleriyle yürütülen Eğitimin Sigortası Öğretmenlerimiz Projesi kapsamında TED Şanlıurfa Koleji tarafından yenilenen Küçükyıldız İlkokulu düzenlenen açılış töreni ile eğitim öğretimin hizmetine sunuldu. Harrana bağlı Küçükyıldız köyünde gerçekleştirilen açılış törenine Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pelivanoğlu TED Şanlıurfa Koleji Kurucusu Şanlıurfa eski Milletvekili Muzaffer Çakmaklı Zürich Sigorta İcra Kurulu Başkanı Yılmaz Yıldız İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer Küçükyıldız İlkokulu ve TED Şanlıurfa Koleji öğrencileri ile vatandaşlar katıldı. TED Şanlıurfa Koleji müzik kulübü öğrencilerinin müzik sunumlarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Abdullah Erin projenin başlangıcının Şanlıurfadan verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Zürich Vakfı Zürich Sigorta ve Türk Eğitim Derneğine teşekkür etti.

Şanlıurfanın ülke geleceği açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Vali Erin kentin ekonomik sermayelerinin yanında Türkiyenin en genç nüfusuna sahip ili olarak büyük bir beşeri sermayeye sahip olduğunu söyledi. Sadece bu yıl 700 bin kadar öğrencinin okula başladığı Şanlıurfada çocukların iyi yetişmeleri için başta eğitim altyapısı olmak üzere birçok alanda önemli kamu yatırımları yapıldığını hatırlatan Vali Erin 2000li yılların başlarında 5400 olan derslik sayısını 20 binin üzerine çıkarıldığını söyledi. Şanlıurfada eğitim altyapısına yapılan kamu yatırımları hakkında bilgiler veren Vali Erin 2017 ortalarından bu yana sadece Harran ilçesinde 17 okulun yapımının tamamlanarak eğitim öğretimin hizmetine sunulduğunu ikili öğretimin ve taşımalı eğitimin neredeyse sona erdiğini ifade etti.

Konuşmasında öğrencilere bir de müjde veren Vali Erin Eğitimin Sigortası Öğretmenlerimiz Projesinin Harrandan başlamasının önemine değinerek tadilatı yapılarak eğitim öğretimin hizmetine sunulan okuldaki sınıf mevcudunun yüksek olduğunu en kısa sürede ek bina yaparak bu mevcudu 20-25 seviyesine çekeceklerini söyledi. Projeyi destekleyen Zürich Sigorta İcra Kurulu Başkanı Yılmaz Yıldız ise burada yaptığı konuşmada bir hayal ile yola çıktıklarını Cumhuriyetin 100üncü yılında 1000 öğretmen 30 bin öğrenci 150 bin aileye ulaşmak istediklerini dile getirerek çocukların eğitimine katkıda bulunacak olan kadın öğretmenlere destek vermek istediklerini söyledi. Eğitimin kalitesini belirleyen ana unsurun öğretmenlerin kalitesi olduğunu ifade eden Yıldız bu çerçevede 50 öğretmenle yola çıktıklarını ve kısa sürede bu sayıyı 1000e ulaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu da 21inci yüzyılda iki güçten birinin teknoloji diğerinin ise tarım olduğunu ifade ederek Teknolojide maalesef henüz istediğimiz noktada değiliz. Hala akıllı öğretmenlere ihtiyacımız varken akıllı tahtalara para harcamaktan ileriye gidemiyoruz. Ama tarımda da maalesef köyleri gecekondulaştırmaktan geri kalmadık. 21inci yüzyılda bir ülke gelişmek istiyorsa köyüne köylüsüne çiftçisine önem vermeli tarımına önem vermeli. Çünkü köy topraktır köy özümüzdür geleceğimizdir. Bu proje ile belki Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan seferberliği tekrar canlandırmaya çalışıyoruz. Köye gelmiş gencecik öğretmen arkadaşlarımıza destek olup o desteğin de hem çocuklarımıza hem de köydeki kadınlara yansımasına çalışıyoruz diye konuştu. Bu ülkedeki en büyük sosyal adaletsizliğin eğitimde olduğunu söyleyen Pehlivanoğlu Biz bu güzelim çocuklarla bizim çocukları aynı sınava soktuğumuz bu güzelim çocuklarımızın eğitim hakkı ile bizim çocuklar arasında adaletsiz uçurumların olduğu bir düzende yaşıyoruz. Onun için hepimizin yapması gereken bu ülkedeki dezavantajlı çocukların ellerinden tutmak onların da bu ülkeyi kalkındıracak mühendisler mimarlar profesörler olmasının önünü açmaktır dedi. Pehlivanoğlu uygulanan proje ile öğretmenlere sosyal psikolojik ve akademik destek verdiklerini ifade ederek Küçükyıldız İlkokulunun yapılmasında katkı sunan ve destek veren Şanlıurfa Eski Milletvekili Muzaffer Çakmaklıya teşekkür etti. Millî Eğitim Bakanlığı ile Türk Eğitim Derneği arasında yapılan protokolle başlayan Zürich Vakfı ve Zürich Sigortanın destekleriyle yürütülen Eğitimin Sigortası Öğretmenlerimiz Projesi mesleğinin ilk yıllarında köy/ilçeye atanan kadın öğretmenlerin desteklenmesi çalışma hayatına daha iyi bir başlangıç yapmalarını sağlayarak hem öğretmenlerin meslek yaşamlarının kalitesini geliştirmek hem de öğrencileri için bir umut yeşertebilmeyi amaçlıyor. 2018 yılında 50 öğretmeni kapsayacak şekilde başlatılan proje ile 2023 yılına kadar 1000 kadın öğretmene ulaşması hedefleniyor.

Ekli Dosyalar

03 Ekim 2019 Şanliurfa/ Harran- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA Ajans Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA Ajans hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Viraşehirliler -Ceylanpınarlılar Vekil Özşavlı'dan memnun musunuz?