Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Esen, Urfa temaslarını tamamladı

Memur-Sen, Şanlıurfa İl Divan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen, Memur-Sen Eski Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaytan, Memur-Sen ve bağlı sendikaların şube yönetimleri ile teşkilat mensupları katıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, Memur-Sen’in her zaman kamu görevlilerin sesi olduğuna dikkat çekti. Coşkun, Memur-Sen’in tolu sözleşmedeki kararlarına değindi. Coşkun, şunları kaydetti:”Taleplerin şekillenmesinden eylem kararına kadar her konuda fikirlerinin alınmaktadır. Genel Merkezimiz bu süreçte bizleri sahada zor durumda bırakmayacak kararlar vermiştir. İstişareler sonucunda Memur-Sen’in ortaya koyduğu tavırlar sahada üyelerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Ancak zam oranı ne yazık ki bizleri ve kamu görevlilerini memnun etmemiştir.”

İl Divan programında konuşan Esen geride bırakılan toplu sözleşmenin pek çok açıdan tartışılmaya açık olduğunu söyledi. Sürecin işletilememesinden, tutanak tartışmalarına, hakem kurulunun kararından bu aşamalarda yaşananlara kadar pek çok başlığa değindi. Hakem Kurulu kararının yanlış ve sosyal maliyet üretme potansiyelinin olduğunu belirten Esen, “Hakem Kurulu ne yazık ki, kamu görevlilerinin beklentilerini ve reel durumu göz önünde bulundurmadan karar vermiştir. Geçen yıllarla kıyaslandığında hemen hemen her şeyin fiyatı artmış ve artmaya devam ediyor. Bugün elektrik fiyatları yine arttı. Kamu İşvereni ve Hakem Kurulu’nun verdiği zam daha şimdiden eridi.” ifadelerini kullandı.

Toplu sözleşme sürecinin tamamında teşkilatla sürekli iletişim halinde olduklarını ve her önemli kararı istiareyle aldıklarını ve bu tavrın teşkilatlar tarafından olumlu karşılandığını da belirten Esen, “Bu süreçte teşkilatımız arkamızda durarak örgütlülüğümüzün gücünü ve önemini bir kez daha göstermiş oldu. Biz bu süreçte teşkilatımızdan aldığımız güç ile mücadelemizi verdik. Önümüzdeki dönemde bu sorunların tekrar yaşanmaması için 4688 sayılı yasanın, Hakem Kurulu’nun tartışıldığı bir dönem olacaktır. Bu nedenle örgütlülüğümüzü pekiştirmeli ve güçlendirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

 Daha sonra program soru-cevap kısmına geçilerek sonlandı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA Ajans Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA Ajans hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Viraşehirliler -Ceylanpınarlılar Vekil Özşavlı'dan memnun musunuz?