Turist Rehberlerine Göbeklitepe’nin çağdaşı Karahantepe Kazısı Semineri verildi

ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, yaptığı açıklamada “Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul ŞURO Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Üyeleri Turist Rehberlerine Karahantepe kazılarına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

2019 Eylül ayında kazısına başlanan, Arkeoloji alanında büyük heyecen uyandıran ve Şanlıurfa’nın önemli arkeolojik kazı alanı olan UNESCO Dünya Kültür Mirası asıl listesinde yer alan Göbeklitepe’nin çağdaşı olarak adlandırılan Karahantepe de ilk arkeolojik kazıların başlaması bilim, kültür ve turizm çevrelerinde heyecan yarattı. Karahantepe Kazı Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Karul, Eylül ayı başlarında başlayan ve bu sezon yaklaşık 17 gün süren kazılar ile ilgili olarak Şanlıurfa Bölgesel Rehberler Odası üyelerine yönelik bilgilendirmede bulundu.

Düzenlenen Seminerde ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, ŞURO Üyeleri ve Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Harran Kazı Başkın Prof. Dr. Mehmet Önal’ın katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan ŞURO Başkanı Müslüm Çoban davetlerine icabetlerinden dolayı Prof. Dr. Necmi Karul’a teşekkür ederek; Göbelitepe’nin çağdaşı olarak bilinen Karahantepe’deki arkeolojik eserler Şanlıurfa’ya gelen misafirlerimizin de merak ettiği bir yer olarak biz turist rehberlerine soruluyor. Misafirlerimize ve merak edenlere doğru bilgiyi aktarabilmek için Kazı Başkanımız Prof. Dr. Necmi Karul hocamızın sunumu bizim için çok kıymetli ve değerlidir” dedi

Açılış konuşmasın ardından katılımcılara yönelik bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Necmi Karul 2017 yılında ön inceleme yaptıkları Karahantepe’de bu sezon yaklaşık 17 gün süren bir kazı gerçekleştirdiklerini belirterek; Göbeklitepe Kültürü ve Karahantepe kazıları olarak adlandırdığımız proje bilimsel veriler ve uygulamalar çerçevesinde planlanan çerçeveler ışığında sürecek. Bu kazılar bir süreç gerektiriyor. Bilim, kültür ve turizm çevresinin merakını anlayabiliyoruz ama arkeolojinin kendine has işleyişi içersinde çalışmalarımız devam edecek” diyerek ilk kazı sonrasında edindikleri izlenimlerini genel olarak katılımcılara aktardı
Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantı sonrasında Prof. Dr. Necmi Karul’a bilgilendirmelerinden dolayı teşekkür eden ŞURO Başkanı Müslüm Çoban ve Turist Rehberleri Göbeklitepe gibi Karahantepe’nin özellikle tarih ve arkeoloji meraklısı turistlerin ilgisini çektiğini ve bu alandaki kazılar sonrasında yapılacak olan düzenlemeler ile Şanlıurfa için önemli bir turizm destinasyonu olacağını dile getirdi.

02 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA Ajans Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA Ajans hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Urfa'da En Başarılı Belediye Başkanı Hangisi?