Göbeklitepe'deki Yüksek Giriş Ücretleri Meclise Taşındı

(Ruha Haber Ajansı/RHA)-HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Şanlıurfa Müzesi ve Göbeklitepe'deki yüksek giriş ücretlerini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet  Ersoy'a sordu. Sürücü, zaman zaman gündeme gelen Göbeklitepe giriş ücreti ile ilgili soru önergesi verdi. İşte Sürücü'nün Kültür ve Türizm

(Ruha Haber Ajansı/RHA)-HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Şanlıurfa Müzesi ve Göbeklitepe’deki yüksek giriş ücretlerini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a sordu. Sürücü, zaman zaman gündeme gelen Göbeklitepe giriş ücreti ile ilgili soru önergesi verdi.

İşte Sürücü’nün Kültür ve Türizm Bakanı Mehmet Ersoy ’a sorduğu o yazılı önerge,”UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve tüm dünyanın dikkatini çeken Şanlıurfa’daki Göbeklitepe insanlık tarihinin bilinen ilk tapınakları arasında yer almaktadır. Göbeklitepe’deki tapınaklar M.Ö. 12.000’de inşa edildiği bilinmektedir. Dinler tarihini etkileyen Göbeklitepe, bilinen ilk ibadet merkezidir. Yeryüzündeki ilk inanç merkezi olmasının ve buğday kalıntılılarının yanında büyük kaya parçalarının şekilli bir biçimde buraya taşınmasından ötürü, yerleşik hayatın ilk dönemlerinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Tarihin, dinin, kültürün ve insanlığın önemli bir noktası olan Göbeklitepe’nin önemini yaymamız ve gelecek nesillere aktarmamız oldukça önemlidir. 2019 yılının “Göbeklitepe Yılı“ olarak ilan edilmesi Şanlıurfa’ya turizm açısından avantaj yaratması beklenirken müzeye girişte alınan ücret sebebiyle dezavantaj yaratmaktadır. Yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmesine rağmen bu tapınakların girişinde alınan fahiş fiyatlardan dolayı çoğu turist Göbeklitepe’yi ziyaret edemeden geri dönmektedir. Müze girişinde alınan yüksek ücretlerden dolayı insanların Göbeklitepe’ye olan ilgisi azalmaktadır. Bu durumdan en çok etkilen Şanlıurfa halkı tepkilerini bize iletmişlerdir. Başta kadınlar ve gençler olmak üzere Şanlıurfa halkı yanı başlarında olan dünya kültürünü ziyaret edememektedirler. Geçen sene 5 TL olan giriş ücretleri bu yıl 7 kat artarak 35 TL olmuştur. 5 kişilik bir ailenin giriş ücreti olarak 175 TL ödemek zorunda olmaları halkta tepkiye yol açmaktadır.”ifadelerine yer verildi.

17 Haziran 2019 - Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA Ajans Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA Ajans hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Merkez İlçe Belediyelerinin Hangisini Başarılı Buluyorsunuz ?