Pekin Büyükelçisi Önen’den Dünya İnsan Hakları Günü mesajı

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Şanlıurfalı hemşehrimiz Abdulkadir Emin Önen, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Önen mesajında, insan hakları ihlallerinin insanlığın ortak sorunu olduğunu ve Türkiye’nin İnsan Hakları Beyannamesini kabul eden i

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Şanlıurfalı hemşehrimiz Abdulkadir Emin Önen, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Önen mesajında, insan hakları ihlallerinin insanlığın ortak sorunu olduğunu ve Türkiye’nin İnsan Hakları Beyannamesini kabul eden ilk ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Bugün, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilişinin 70. yılını kutlamaktayız. İnsanların doğuştan hür ve eşit olduğu hakikati üzerine bina edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 70 yıl önce bugün, 10 Aralık 1948 tarihinde ilan edilmiştir.

İnsan haklarına saygı Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilemez niteliklerindendir

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, modern insan hakları anlayışının temellerini atan ve 70 yıl boyunca insan haklarıyla ilgili çok sayıda sözleşme veya bildirinin ortaya çıkışına rehberlik eden belge olduğunu belirten ÇHC Pekin Büyükelçisi A.Emin Önen, “Bildirge, bugün hala temel hak ve özgürlükler konusundaki en önemli referans belgesi olma özelliğini korumaktadır. Türkiye ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni kabul eden ilk ülkelerden biri olmuştur. Kanunlar önünde bireylerin eşitliği ve ayrımcılığa uğramamaları ilkelerine dayanan insan haklarına saygı Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilemez niteliklerindendir. Ülkemizde insan haklarının korunması ve ileri götürülmesi, devlet politikamızın öncelikli hedefleri arasındadır. Gerek yurttaşlarımızın istek ve beklentileri, gerek uluslararası yükümlülüklerimiz doğrultusunda ülkemiz bu alanda önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Bu konudaki açılımlar kararlılıkla sürdürülecektir” dedi.

Uluslararası işbirliği zorunlu

Küreselleşen dünyada, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması bugün artık devletlerin iç işleri olmaktan çıkarak, ulusal sınırları aşarak tüm dünyanın ortak hedefi haline geldiğini belirten Büyükelçi Önen “Bu anlayışın hayata geçirilmesi uluslararası işbirliğini zorunlu kılmaktadır. İhtilaflara bağlı hak ihlalleri de giderek artan dikkatle izlenmekte ve önleyici ortak tedbirler alınmasına gayret gösterilmektedir. Bu çeşit ihlallerin önlenmesi her zaman Türkiye’nin savunacağı ve değerlendirmelerine ışık tutacak temel ilkelerden biri olmayı sürdürecektir” diye konuştu.

Görmezden gelinen her trajedi, yenilerinin habercisi demektir

Şüphesiz, bugün dünyanın farklı köşelerinde hayat hakkı başta olmak üzere insanların temel hak ve özgürlüklerini kullanmalarına en büyük tehditin terör örgütlerinden geldiğini hatırlatan Çin/Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği gibi; DEAŞ, FETÖ, PKK, YPG, Boko Haram, El Şebab gibi eli kanlı çeteler, işledikleri cinayetler ve döktükleri masum kanıyla insanlığın en büyük düşmanıdır. Türkiye, hiçbir ayrım yapmadan, hukuk ve demokrasi içerisinde, terörle mücadelesini kararlı bir şekilde yürütecektir. Öte yandan demokrasinin beşiği olduğu iddiasındaki ülkelerde dahi ayrımcılığın, kültürel ırkçılığın ve hak ihlallerinin arttığına şahit oluyoruz. İslam düşmanı ve yabancı karşıtı akımlar batılı ülkelerde giderek siyasetin merkezine oturuyor. Dili, dini, rengi ve kültürü farklı olduğu için milyonlarca insan ötekileştiriliyor, baskı ve şiddet görüyor. Arakan’da Müslümanların maruz kaldığı vahşet karşısında sergilenen kayıtsızlık, bunun en son örneğidir. Unutmayalım ki sesiz ve tepkisiz kalınan her zulüm, zalimi daha da pervasızlaştırır. Görmezden gelinen her trajedi, yenilerinin habercisi demektir” dedi.

İnsan hakları, bütün insanlığın ortak sorunudur

Büyükelçi Emin Önen, açıklamalarına şöyle devam ediyor;

“İnsan hakları sorunu, bütün ülkelerin gündemindedir. Bütün ülkelerin hükümetleri, insan hakları ihlallerine meydan vermemeyi başlıca görev olarak kabul etmek durumundadır. Ancak insan haklarının korunması görevi, sadece Hükümetlerin başarabileceği bir iş değildir. Bu görev, bütün kuruluşların, bütün insanların işbirliğini gerektirmektedir. Bu çerçeve içerisinde, insan hakları bilincinin ve insan haklarının tam olarak benimsenerek, uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun toplumda ve bütün insanlarda bulunması büyük önem taşımaktadır. Devletimiz, sadece vatandaşlarımızın değil tüm dünya insanlarının haklarıyla ilgilenmektedir. Nerede yaşanırsa yaşansın gerçekleşen insan hakları ihlalleri sadece o ülkenin sorunu değil tüm insanlığın ortak sorunudur. Bu nazariyeden hareketle, Devletimiz, başta yaşama hakkı olmak üzere bir devletin kendi vatandaşları da olsa yapmış olduğu ağır insan hakları ihlallerine kayıtsız kalmamakta, mağdur ve mazlumun bu konuda yükselen sesi ve uluslararası arenada insan haklarının ve adaletin savunucusu olmaktadır. Hoşgörü, kardeşlik, sevgi ve dayanışma konusundaki tarihsel birikim ve deneyimlerinden ilham alan Türkiye, başta ayrımcılık ve hoşgörüsüzlükle mücadele olmak üzere günümüzde evrensel düzeyde tanınan tüm insan haklarının evrensel bir gerçekliğe dönüştürülebilmesinde öncü ve etkin rol oynayabilecek önemli bir potansiyele, duygu ve düşünce iklimine sahiptir. İçerde ve dışarıda benimsenecek insan hakları söylem ve pratiğinin tüm dünyada insan onurunun ve nihai olarak barış ve adaletin tesis edilmesinde önemli katkı sağlayacağı muhakkaktır. İnsan hakları ve temel özgürlükler alanında diğer demokrasilerle aynı değer ve amaçları paylaşan Türkiye, insan hakları standartlarının en yüksek düzeye getirilmesi amacıyla son yıllarda birçok önemli adım atmıştır. Ülkemizde hak arama bilincinin ve haklara saygılı olma şiarının yaygınlaştırılması, hak ve hürriyetlerin dili, dini, ırkı, rengi, düşüncesi, cinsiyeti ne olursa olsun herkes için olduğu gerçeğinin sadece sözü ile değil özü ile kabul edilip yaşatıldığı bir dünyaya ulaşılması temennisiyle insanların 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutlarım.”

Peygamber Efendimizin Veda Hutbesindeki evrensel mesajlarının özeti:

“Herkesin can, mal ve namusu tecavüzden korunmuştur. Kimsenin kimseye zarar vermeye hakkı yoktur. İnsanlar, ırk ve renk farkı gözetilmeksizin birbirlerine eşittirler. Kadınlar erkeklerin hayat arkadaşıdır. Onlara iyi muamele edilecektir. Onların da tıpkı erkekler gibi mal ve mülke tasarruf hakları vardır. Servetin bir elde birikmemesi için bütün varislere hisselerine isabet eden meşru hakları verilecektir. Zina ve aile hayatına zarar verebilecek her şey yasaktır. Bütün Müslümanlar kardeştir.”

09 Ara 2018 - 13:45 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.
Anket Urfa Baro seçimlerini kim kazanır ?