Saint-Gobain daha iyi bir dünya için, mimarlar ile bir araya gelmeye devam ediyor

Sürdürülebilir ve hafif inşaat çözümlerinde dünya lideri olan Saint-Gobain, günümüzde mimari ve yapılı çevrenin sürdürülebilirlik kavramıyla ilişkisi ve önemi üzerinden yola çıkarak hazırladığı buluşmalar serisinde; farklı ölçek ve tipolojilerde üretimleri ile mimariye katkı koyan pratikleriyle öne çıkan mimarları dinleyiciler ile bir araya getiriyor.

“Sürdürülebilir İnşaat için Mimari Çözümler” başlıklı buluşmalar serisinde, mimarlık pratiğinin değişen küresel dinamikleri de göz önünde bulundurularak, daha iyisini inşa etmek için sektörü kolektif bir şekilde harekete çağırıyor. Buluşmalar serisi, mimarlığın yapı üretimi ile var olmasının ötesinde, mimarların mesleki/profesyonel pratiklerine katkı sağlayabilmek için geniş bir bilgi alanından beslendiği, dünyaya ve yeni teknolojilere açık, sürdürülebilirlik kavramını düşünmeye ve tartışmaya açan bir konumda bulunuyor. Ana tema “sürdürülebilir ve hafif inşaat çözümleri” etrafında değerli mimarları bir araya getiren buluşmalar, dinleyiciler için interaktif bir öğrenme ve etkileşim platformu oluşturmayı hedefliyor.

Tasarım süreci, malzeme ve yapı sistemleri ile mimarın bilgilenmesi ve geleceğe bakış alt başlıkları üzerine kurgulanan söyleşilerde; mimarların disiplinlerarası ve kolektif çalışmayla sürdürülebilir bir geleceğe nasıl katkı sağlayabilecekleri tartışılıyor. İşverenle ve diğer paydaşlarla iletişimde özellikle sürdürülebilirlik konusunda nasıl bir bilinç oluşturulabileceği, hafif inşaat sistemlerinin avantajları ve bu sistemlerin yapılı çevrenin gelişmesinde nasıl değerlendirilebileceği ele alınıyor. Tercih edilen yapı malzemelerinin yapı tasarımını sürdürülebilirlik bağlamında nasıl öteye taşıyabileceği ve kaynakların inşaat sürecinde nasıl optimize edilebileceği üzerinde örnek projeler üzerinden konuşuluyor.

Saint-Gobain daha iyi bir dünya için, mimarlar ile bir araya gelmeye devam ediyor

Çevrimiçi gerçekleşen ve iki bölüm olarak kurgulanan buluşmaların ilk bölümünde Saint- Gobain Türkiye Mimari Çözümler Müdürü Kubilay Büyüklü, Saint- Gobain grubunun faaliyetlerinden, 76 ülkede 160 bin çalışan, 8 araştırma merkezi ve 3.500 araştırmacı barındıran Ar-Ge süreçlerinden ve Grub’un farklı sürdürülebilir hafif inşaat çözümleri hakkında teknik bilgileri dinleyiciler ile paylaştı. Büyüklü, ağır inşaat süreçleri ile karşılaştırıldığında, daha az doğal kaynak kullanarak, daha kısa sürede inşa edilebilen, mekan kullanıcılarının konfor arayışlarına cevap verebilecek performansı yüksek, sürdürülebilir ve hafif inşaat çözümlerini dinleyicilerden gelen sorular eşliğinde aktardı.

Buluşmaların ikinci bölümünde, farklı ölçekler ve coğrafyalarda mimari projeler gerçekleştiren ofislerin kurucu ve kurucu paydaşları olan mimarlar, Dr. Nurgül Yardım Meriçliler moderatörlüğünde bir araya geldi.

Saint-Gobain daha iyi bir dünya için, mimarlar ile bir araya gelmeye devam ediyor

Bugüne kadar bu bölümde; değerli mimarlar Semra Uygur (Uygur Mimarlık), Dürrin Süer (M artı D Mimarlık), Mehmet Emin Çakırkaya (Tekeli Sisa Mimarlık), Selda Gümüşdoğrayan (Selda Gümüşdoğrayan Mimarlık), Tamer Aksüt (EKOADM Ekolojik Yapılar Mimarlık), Aslı Özcan (Aslı Mimarlık), Burak Pekoğlu (BINAA), Dürrin Ulema (Ulema Mimarlık) ve Kerem Yazgan (Yazgan Tasarım Mimarlık) yer aldı. Kendileri hem mimarlık kültürüne ve yapı sektörüne katkı sundukları; hem de dinleyicilere konu ile ilgili teknik bilginin yanında yaşanmış, tecrübe edilmiş örnekler ile deneyimlerini paylaştılar. Buluşmalar serisinin bir başka oturumunda da, Melis Varkal (Ofis Vesaire), Ali Osman Öztürk (A Tasarım Mimarlık) ve Ali Hızıroğlu (ERA Architects) bakış açıları ve deneyimlerini paylaştılar.

“Sürdürülebilir İnşaat için Mimari Çözümler” buluşmaları; mimarların kendi üretimleri ve sürdürülebilirlik arasında nasıl bir bağ kurduğu; yapı sistemleri ve malzemeler üzerine verdikleri kararlarda paydaşlar ve özellikle Saint-Gobain grup ile olan diyaloglarının nasıl geliştiği; mimarlık pratiğinin ve dünyayı daha iyi bir yer yapma vizyonunun nerelerde iç içe geçtiği ve mimarların günümüzdeki yeni sorumlulukların neler olabileceği gibi soruların cevaplarının arandığı buluşmalar yıl boyunca gerçekleşmeye devam edecek.

Saint-Gobain daha iyi bir dünya için, mimarlar ile bir araya gelmeye devam ediyor

“Sürdürülebilir İnşaat için Mimari Çözümler” buluşmalarını, Saint-Gobain Türkiye YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/@Saint-GobainTurkiye

Saint-Gobain hakkında

Sürdürülebilir ve hafif inşaat çözümlerinde dünya lideri olan Saint-Gobain, inşaat ve endüstriyel pazarlara yönelik malzemeler ve hizmetler tasarlamakta, üretmekte ve dağıtmaktadır. Kamu ve özel binaların yenilenmesi, hafif inşaatların, inşaatların ve endüstrinin karbondan arındırılması için kesintisiz bir inovasyon süreciyle geliştirilmiş bütünleşik çözümler sunarak sürdürülebilirlik ve performans sağlar. Grubun tüm faaliyetleri ve taahhütleri var olma amacına "Makıng The World A Better Home" hizmet etmektedir.

2023 yılında 47,9 milyar EUR değerinde satış

76 ülkede 160.000 çalışan

2050 yılına kadar Net Sıfır Karbon hedefine ulaşmaya kararlı

Saint-Gobain hakkında daha fazla bilgi için

http://www.saint-gobain.com.tr adresini ziyaret edin.

Hibya Haber Ajansı

30 Nis 2024 - 11:00 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.