Takeda, kanserle mücadelede değer temelli sağlık sistemini destekliyor

Takeda, Türkiye’de kadın sağlığı konusunda önemli bir adım atarak meme kanseri bakımı iyileştirmeleri için Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (UNITAR) ile iş birliği yapıyor.

Takeda, Türkiye’de Kadın Sağlığı Konusunda Önemli Bir Adım Atarak Meme Kanseri Bakımı İyileştirmeleri için Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (UNITAR) ile İş Birliği Yapıyor!

Kadınlarda kanser ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biri olan meme kanseri; her sekiz kadından birini etkiliyor. 2022 yılında dünyada 2,3 milyon kadına meme kanseri teşhisi konuldu.[1] Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından Aralık 2020'de yayınlanan istatistiklere göre, bu önemli kanser türünün artık dünyanın en yaygın teşhis edilen kanseri olarak akciğer kanserini geride bıraktığı görülüyor.[2]

Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (UNITAR) Uluslararası Cerrahi Vakfı (GSF) ortak girişimi, Değer Temelli Sağlık Hizmeti (VBHC) yaklaşımının meme kanserinde uygulanması ile hastalar için daha iyi sağlık sonuçları elde edilmesini hedefliyor.

Takeda, kanserle mücadelede değer temelli sağlık sistemini destekliyor

Değerleri doğrultusunda kendini 242 yıldır tüm dünyada daha sağlıklı, daha parlak bir gelecek sunmaya adayan Takeda, hastaların hayatlarında fark yaratmak için faaliyetlerini sürdürüyor. Takeda; küresel sağlık sorunlarına çözümler bulma vizyonuyla sağlık sektörü için büyük önem taşıyan VBHC projesini destekliyor. Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren firma, değer temelli sağlık hizmetleri yoluyla meme kanserinde sağlık sistemimize farklı bir yaklaşımın da mümkün olabileceğini gösteren projenin hayata geçmesinde rol aldı.

Takeda, bu proje ile Türkiye Cumhuriyeti 12. Kalkınma Planı ile uyumlu olarak, sağlık sistemi içinde geleneksel hizmet başına ücret modellerinden sağlıkta kaliteyi önceliklendiren Değer Bazlı Sağlık Hizmeti (VBHC) yaklaşımına geçiş yapılması gerektiğini vurguluyor ve değişimin sağlık sistemlerini daha sürdürülebilir, verimli ve hasta odaklı hale getirmek için gerekli olduğuna inanıyor. Değer tabanlı sistemlere geçişi sağlamak için kapsamlı sağlık verilerinin toplanmasından başlayan stratejik bir yaklaşımı öneriyor ve projeyi desteklemek için uluslararası kuruluşlarla ortaklık kurarak bu önemli değişime aktif olarak katkıda bulunuyor.

Meme kanserinde değer temelli sağlık hizmeti (vbhc) projesi nedir?

Türkiye'de şu anda uygulanmakta olan Değer Temelli Sağlık Hizmeti Projesi (VBHC), meme kanserine odaklanarak, meme kanseri için erken tarama, tanı ve cerrahi tedavideki gecikmeleri belirlemeyi ve azaltmayı amaçlamaktadır. VBHC, her hasta için daha iyi sonuçlar ve deneyimler elde etmek için mevcut kaynakları en iyi şekilde kullanmakla ilgilidir. Bu yaklaşımda 'Değer'; hastaların aldıkları sağlık hizmetinden en iyi sonucu elde etmeleri ve bunu en makul maliyetle yapmalarını sağlayarak kazanılmasını ifade eder. Takeda Türkiye tarafından desteklenen, değer temelli kurgulanan bu proje hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeyi ve sağlık sistemlerine sürdürülebilir çözümler sunmayı hedefliyor.

Takeda, kanserle mücadelede değer temelli sağlık sistemini destekliyor

UNITAR, T.C. Sağlık Bakanlığı ve iki üniversite ortak vizyonda anlaştı

Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (UNITAR) sürdürülebilir ve hakkaniyetli sağlık sistemlerine yönelik önemli bir adımla, T.C. Sağlık Bakanlığı ile ortak bir mutabakata vararak, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi ile meme kanserinde değer temelli yaklaşım projelerini başlattığını duyurdu.

Proje kapsamında VBHC Teknik Komisyonu kurularak ortak bir vizyon beyan edildi. Bu önemli gelişmeyi değerlendiren Takeda Türkiye Genel Müdürü Ömür Mangaloğlu, "Takeda Türkiye olarak sağlık sistemlerini destekleyen projelerin bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkiye sağlık sistemi bugün OECD ülkeleri arasında en az kaynağı ayırarak sosyal ve kapsamlı bir sağlık hizmetini sunmayı başarıyor. Sağlığa ayrılan kaynağın artırılması konusunda devletimizle aynı fikirdeyiz. Türkiye sağlık sistemi; kaynağın artırılması ve değer temelli sağlık hizmeti yaklaşımıyla sağlanacak verimlilik artışıyla dünyanın önde gelen sağlık sistemlerinden biri olabilir. Projenin yenilikçi ve değer temelli sağlık hizmeti yaklaşımıyla kanserle ilgili gelecekteki farklı çalışmalar için de bir temel oluştu. Sektörümüzü küresel düzeyde geliştiren iş birliklerinin devamını temenni ediyoruz," dedi.

Türkiye'de 37 sağlık merkezinde 750 hasta araştırıldı

Proje kapsamında, bir VBHC modeli kullanılarak tanı ve tedavi gecikmelerine neden olan engeller ele alınıyor ve kadınlarda meme kanserinde sağlık hizmeti kalitesini artırmak için çalışmalar yürütülüyor. 'Lokal ileri evre meme kanserinde tanı ve tedavi gecikmelerinin etiyolojik nedenleri' başlıklı çalışma ile başlangıcından bu yana Türkiye'de 37 sağlık merkezi ve 7 bölgede 750'den fazla lokal ileri meme kanseri hastası araştırıldı.

Ön bulgular, hastaların yaklaşık yarısının kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapılacağını bilmediğini gösterirken, ölüm korkusu ve farkındalık eksikliği hastaların doktora başvurmalarındaki gecikmelerin en önemli nedenleri olarak tanımlandı. Cerrahi sonrası kemoterapi ve radyoterapideki gecikmelerin en önemli nedeni olarak tedavinin olası yan etkileri ile ilgili tereddütler olduğu tespit edildi.[3]

Projenin bir sonraki aşamasında; Türkiye'deki kadınlara yönelik meme kanseri bakımının kalitesini artırmak için değer temelli bir sağlık yaklaşımı kullanarak, belirlenen zorlukların üstesinden gelmek ve müdahaleler geliştirmek amaçlanıyor.

Daha fazla bilgiye linkten ulaşabilirsiniz: https://www.valuebasedhealthcare-un.org/

Takeda Global Hakkında:

Takeda olarak, insanlar için daha sağlıklı, dünya için daha parlak bir gelecek sunmaya odaklanıyoruz. Gastroentereloji ve inflamasyon, nadir hastalıklar, plazma türevli tedaviler, onkoloji, nörobilim ve aşılar dahil olmak üzere temel terapötik iş alanlarımızda yaşamı değiştiren tedavileri keşfetmeyi ve sunmayı hedefliyoruz. İş ortaklarımızla birlikte, dinamik ve geniş kapsamlı araştırma programımız aracılığıyla hasta deneyimini iyileştirmeyi ve tedavi seçeneklerine yeni bir kapı açmayı amaçlıyoruz. Merkezi Japonya'da bulunan, “Bütünlük, Adalet, Dürüstlük ve Azim” değerlerimiz ışığında ilerleyen, Ar-Ge odaklı lider bir biyofarma şirketi olarak hastalara, çalışanlarımıza ve gezegene olan bağlılığımız bize rehberlik ediyor. Yaklaşık 80 ülkedeki ekibimiz, amacımız doğrultusunda çalışıyor ve iki yüzyıldan fazla bir süredir bizi biz yapan değerlerle ilerliyor. 

Daha fazla bilgi almak için www.takeda.com 


[1] Value-Based Healthcare Hub (valuebasedhealthcare-un.org) - 2022

[2] Breast cancer now most common form of cancer: WHO taking action - 3 February 2021

[3] Award for Presentation of VBHC Breast Cancer Study Received for Our Project Team in Türkiye — Value-Based Healthcare Hub (valuebasedhealthcare-un.org)- 2023

Hibya Haber Ajansı

03 Nis 2024 - 16:42 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.