Sabah stratejisi

Haftanın ilk işlem gününe alıcılı başlayan BIST100 seans içinde de bu görüntüsünü sürdürdü ve kapanış 7.946'dan (%+1,2) gerçekleşti.

Haftanın ilk işlem gününe alıcılı başlayan BIST100 seans içinde de bu görüntüsünü sürdürdü ve kapanış 7.946'dan (%+1,2) gerçekleşti. ASELS, SAHOL ve EREGL endekse en çok destek veren hisseler arasında ilk 3'te yer aldı. ABD piyasalarında da olumlu bir görüntü hakimdi. Özellikle teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi Microsoft'taki haber akışı nedeniyle %1'nin üzerinde yükseliş kaydetti. Avrupa tarafındaki endeksler ise genel olarak yataydı. Diğer taraftan, Brent petrol 82,9 USD seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Bu sabaha baktığımızda, Asya'da olumlu bir görüntü var, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksindeki yükseliş %1 civarında. Diğer taraftan, ABD vadelileri yatay Avrupa vadelileri ise hafif alıcılı seyrediyor. Yurtiçine baktığımızda, uzun bir aradan sonra 350 baz puanın altına gerileyen ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) söz konusu seviyenin altında kalmaya devam ediyor. Risk iştahındaki genel görüntü, CDS'imizdeki belirgin gerileme ve kısa vadeli teknik görüntü nedeniyle BIST100'ün güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını ve gün içerisinde de bu görüntüsünü koruyarak psikolojik 8.000 seviyesinin üzerine çıkmaya çalışabileceğini düşünüyoruz.  Veri tarafında, bugün ABD'de 2. el konut satıları ile Fed 1 Kasım'da düzenlediği faiz kararı toplantısının tutanakları açıklanacak. Avrupa'da, BOE Başkanı Bailey'nin parlamento sunumu ile ECB Başkanı Lagarde ve Almanya Maliye Bakanı Lindner'ın konuşmaları takip edilecek. Bugün ayrıca seans kapanışından sonra çip üreticisi Nvidia 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıklayacak.

 


 


MAKROEKONOMİAlmanya'da ÜFE, aylık bazda eylül ayında %0,2 oranında düşüşün ardından ekimde %0,1 oranında düşüş sergiledi ve böylece son iki aydır düşüşünü sürdürdü, yıllık bazda ise ekim ayında düşüş hızı %14,7'den %11 seviyesine gelerek düşüşünü dördüncü aya taşıdı. Özellikle, yıllık bazda ÜFE'deki belirgin düşüşlerde geçen yılki enerji fiyatları kaynaklı baz etkisi etkili olmakta.
 
Yurt içinde ise, TCMB tarafından eylül ayına ilişkin net uluslararası yatırım pozisyonu istatistikleri yayınlandı. Net uluslararası yatırım pozisyonu, bir ülkenin yurt dışı finansal varlıkları ile yurt dışına olan finansal yükümlülükleri arasındaki fark olarak adlandırılmaktadır. Net uluslararası yatırım pozisyonu açığı ikinci çeyreğin sonundaki (haziran ayının sonundaki) -260,4 milyar USD'den 37,9 milyar USD'lik artışla üçüncü çeyreğin sonu (eylül ayının sonu) itibarıyla -298,3 milyar USD seviyesine yükseldi, uluslararası yatırım pozisyonu/GSYH oranı ise -%25,5 seviyesinden -%29,2 seviyesine geldi.
 
Ayrıca TCMB tarafından ekim ayına ilişkin yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) verisi yayınlandı. Yurt dışına ihraç edilen ürünlerin üretici fiyat değişimlerini ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) aylık bazda eylül ayında %0,59 oranında düşüşün ardından ekimde %1,35 oranında artış sergilerken, yıllık ise bir önceki aya benzer şekilde %57,25 seviyesinde seyretti ve böylece son dört ayın en düşük seviyelerindeki seyrini sürdürdü.
 
Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında, 
 
ABD tarafında, piyasaların odak noktasında, TSİ 21'de Fed'in kasım ayı FOMC toplantısına ilişkin tutanaklar olacak. Fed, son toplantısında beklentilerle uyumlu olarak federal fonlama faiz aralığını %5,25-%5,50 bandında sabit tutmuştu ve böylece üst üste iki toplantıda faizleri değiştirmemişti, kararın oybirliğiyle alındığı görülmüştü. Karar metninde, enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği ve enflasyon risklerinin son derece dikkatle izlendiği belirtilerek, üyelerin, para politikasında kümülatif sıkılaşmayı, para politikasının gecikmeli etkileri ile birlikte dikkate alacağı yinelenmişti. Ayrıca daha sıkı finansal koşullar ve kredi koşullarının ekonomiyi etkilemeye devam edeceği belirtilirken, önceki metinden farklı olarak, finansal koşullara ilişkin değerlendirmenin eklendiği gözlenmişti, bu kapsamda hanehalkı ve işletmeler için sıkı finansal koşullar ve kredi koşullarının ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmasının muhtemel olduğunun belirtildiği görülmüştü. Bunun yanında, enflasyonu zaman içinde %2'ye döndürmek için uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının kapsamının değerlendirilmeye devam edileceği de belirtilmişti. Faiz kararının ardından konuşan Fed Başkanı Powell ise, enflasyonun halen hedefin üzerinde olduğunu ve sürdürülebilir bir şekilde hedefe ulaşmak için halen gidecek yol olduğunu belirtmişti. Ayrıca Powell, enflasyonun hedefe yaklaştığına emin olana kadar faizlerin bu seviyelerde kalmasını öngördüklerini ve para politikası duruşunu yeterince kısıtlayıcı hale getirmeye kararlı olduklarını söylemişti. Powell, para politikasında ne kadar ilerlediklerini dikkate alarak temkinli ilerlediklerini ve sıkılaştırma sürecinde yavaşlamanın daha fazla adım atmaya ihtiyaç olup olmadığını daha iyi anlamayı sağlayacağını belirterek ekonomik verilere ve görünüme göre karar vereceklerini söylemişti. Powell, aralık ayı toplantısı konusunda bir karar vermediklerini, aralık ayı toplantısına kadar veriler geleceğini ve finansal koşulları ve dünyayı da takip ettiklerini, öte yandan ara verildikten sonra faiz artırmanın zor olacağı değerlendirmelerinin doğru olmadığını belirtmişti. Bu kapsamda, bugün yayınlanacak Fed'in toplantı tutanakları para politikasının geleceğine yönelik olası yeni sinyaller açısından dikkatle takip edilecek.
 
Diğer yandan, ABD'de konut piyasası verilerinden, ekim ayı ikinci el konut satışları verisi TSİ 17'de izlenecek. Eylül ayı ikinci el konut satışları, aylık %2 oranında gerileyerek düşüşünü dördüncü aya taşımıştı ve Ekim 2010'dan bu yana en düşük seviyede kaydedilmişti. Ekimde aylık bazda ikinci el konut satışlarının %1,5 oranında gerileyerek düşüşünü sürdürmesi beklenyor. Özellikle, ABD'de Fed'în faiz artışlarının ardından yükselen mortgage faiz oranları ve düşük seviyedeki konut soku, konut talebini olumsuz yönde etkilemekte.

Ayrıca TSİ 18'de ECB Başkanı Lagarde'ın gerçekleştireceği konuşma, Banka'nın para politikasına yönelik olası yeni sinyaller bakımından takip edilecek.
 
Yurt içinde ise, TSİ 10'da TÜİK tarafından eylül ayı tarımsal girdi fiyat endeksi verisi yayınlanacak. Ağustos ayı tarımsal girdi fiyat endeksinin artış hızı, %6,56'dan %6,94'e hızlanırken, yıllık ise %34,32'den %41,33 seviyesine yükselmişti ve böylece son beş ayın en yüksek seviyesinde kaydedilmişti.
 
ŞİRKET HABERLERİ

Alfa Solar Enerji (ALFAS, Sınırlı Negatif): Şirketin hakim pay sahibi Alfa Kazan Enerji ve Çevre Yatırımları, Alfa Solar Enerji sermayesinde sahip olduğu işlem görmeyen B Grubu paylarından, Alfa Solar'ın çıkarılmış sermayesinin toplamda yaklaşık %3'üne tekabül eden 11mn nominal değerdeki paylarının Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem görebilmesi için gerekli işlemlerin yapılması amacıyla MKK nezdinde gerekli başvuruları gerçekleştirmiştir.

Söz konusu karar, payların kısmen veya tamamen, gelecekte yapılabilecek birden çok işlemle, zaman içinde satılmasına yönelik bir imkân oluşturmak suretiyle, Alfa Solar'ın büyümesine ve yatırımlarına olan desteğinin devamı hususunda Şirkete bir esneklik sağlanmasını hedeflemektedir. Söz konusu payların satılması halinde Şirket, söz konusu satıştan elde edilecek net gelirleri, Alfa Solar'a hissedar kredisi olarak ve/veya Alfa Solar'ın %99 oranında hakim ortağı olacağı yeni kurulacak bir bağlı ortaklığına, hissedar kredisi olarak ve/veya emisyon primli sermaye artırımı yapılmak suretiyle aktarmak niyetindedir ve söz konusu net gelirler, Alfa Solar tarafından yatırımların finansmanında kullanılacaktır.

Ayrıca Şirket tarafından yeni kurulacak olan bir bağlı ortaklık vasıtasıyla, enerji sektöründe faaliyet gösteren bir yazılım şirketinin paylarının bir kısmının, yaklaşık 12,5mn USD tutarlı işlem bedeli karşılığında edinilmesi ile ilgili olarak, söz konusu yazılım şirketinin pay sahipleri ile görüşmelere başlamıştır. Anılan işlemin bir aylık süre içerisinde sonuçlandırılması hedeflenmektedir.

Kızılbük GYO (KZBGY, Nötr): Muğla-Marmaris-Kızılkum Mevkii'deki parsellerindeki Sinpaş Kızılbük Thermal Wellness Resort projesi ile ilgili olarak; Marmaris Belediye Başkanlığı aleyhine açılan projenin yapı ruhsatlarının iptaline yönelik Muğla 3. İdare Mahkemesi ile Muğla 2. İdare Mahkemesi davaları direkt olarak Şirkete karşı açılmamakla birlikte, davalara müdahil olunmuş ve gerekli yasal itiraz hakları kullanılmıştır.

Türkiye Sigorta (TURSG, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 2023 Ekim ayındaki toplam brüt prim üretimi 5.547mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı dönemindeki prim üretimi 1.641mn TL idi. Ekim ayı prim üretimi ile beraber Şirket'in Ocak- Ekim dönemi toplam brüt prim üretimi ise yıllık %149 oranında artarak 44.244mn TL'ye yükselmiştir.

Yapı Kredi Bankası (YKBN, Nötr): Yapı Kredi dolar cinsi tahvil ihracı 300mn USD olarak gerçekleşti. Nihai getiri beklentisi %8,75, getiri beklentisi %8,75-%8,875. (Kaynak: Bloomberg)

SEKTÖR HABERLERİ


İletişim: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan: "Türkiye, 2023'ün ikinci çeyreğinde, aylık ortalama 477 dakikalık mobil kullanım süresi ile bir önceki dönemde olduğu gibi Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı" açıklamasını yaptı. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ


Cosmos Yatırım Holding (COSMO): Bağlı ortaklığı Cosmos Mühendislik A.Ş., yurtiçi müşterisi ile 20.11.2023 tarihinde endüstriyel bir tesisin elektrik ve mekanik işlerine yönelik yeni bir taahhüt sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşmenin toplam bedeli 13,3mn TL (KDV hariç) ve 545bin USD (KDV hariç)'dir.

Galatasaray (GSRAY): Şirket ile Puma Spor Giyim Sanayi AŞ (Puma) arasında, 2024/2025 Futbol Sezonunun başlayacağı tarih olan 01.07.2024 Tarihinden itibaren başlayacak ve 2028/2029 Futbol sezonunun sona erme tarihi olan 30.06.2029 tarihinde sona erecek ve 5 futbol sezonu için geçerli olacak bir Sponsorluk ve Lisans Sözleşmesi akdedilmiştir. Puma, işbu Sponsorluk ve Lisans Sözleşmesi kapsamında Şirkete toplamda net 25mn EUR tutarında bir sabit ödeme, sportif başarıya dayalı oluşturulmuş olan prim ve ödül sistemine uygun olarak prim ödemesi ve bunların dışında ayrıca Puma tarafından satışı yapılacak olan Şirketin Lisanslı ürünleri üzerinden hesaplanacak tutarda telif ödemesi yapacaktır.

Kafein Yazılım (KFEIN): T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ile Şirket arasında Veri Tabanı Aktiviteleri İzleme ve Önleme Ürünü "Dataskope" ve Test Verisi Yönetimi Ürünü "Test Data Management (TDM)" başta olmak üzere, şirketin veri güvenliği ve yönetişimi ürün/hizmetlerine ilişkin satın alma sözleşmesi imzalanmış ve ilgili sözleşme 20.11.2023 tarihinde ulaşmıştır. Sözleşme kapsamında müşteri, 5 yıl boyunca sipariş usulü ile ürün kullanımlarını ve hizmetleri ihtiyaç doğrultusunda genişletme hakkına sahip olacaktır.

Smartiks Yazılım (SMART): Şirket, stratejik ve finansal olanakların değerlendirilmesi hususunda yerli ve yabancı yatırım firmaları ile yatırım amaçlı görüşmeler başlatmıştır.

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

21 Kas 2023 - 09:26 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.