Döngüsel ekonomide en önemli ihtiyaç yerel yatırımların desteklenmesi

SKD Türkiye ve EBRD iş birliği ile yürütülen Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu’nun (TDEP) yeni dönem faaliyetlerinin aktarıldığı toplantıda EBRD tarafından başlatılan Döngüsel Ekonomi Bölgesel İnisiyatifi (CERI) de tanıtıldı.

SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, döngüsel ekonomide en önemli ihtiyacın sürdürülebilir finansman kaynağı olduğuna dikkat çekerek, EBRD tarafından Küresel Çevre Fonu (GEF) ortaklığında başlatılan Döngüsel Ekonomi Bölgesel İnisiyatifi’nin SKD Türkiye ve TDEP üyelerine iyi bir iş birliği fırsatı sunduğunu vurguladı.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) ekonomik faaliyetlerin çevresel etkilerini azaltarak ülkemizin döngüsel ekonomideki gerçek potansiyeline ulaşmasına imkan sağlayacak çalışmaları hayata geçiriyor. Bu doğrultuda SKD Türkiye, Avrupa İmar ve Kalkınması Bankası (EBRD) iş birliğinde yürüttüğü Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu’nun yeni dönem faaliyetlerini aktardığı toplantıda, EBRD de Döngüsel Ekonomi Bölgesel İnisiyatifi’ni (CERI) tanıttı.

CERI, EBRD tarafından 2022 yılında Küresel Çevre Fonu (GEF) ortaklığında; Türkiye ve Batı Balkanlar’da döngüsel süreçleri uygulayan ve döngüsel iş modellerini benimseyen özel sektör, kamu ve yerel yönetim yatırımlarını desteklemek amacıyla başlatıldı.

Küresel ısınma, sıcaklık artışları ve hava olaylarında yaşanan dengesizliklerle iklim değişikliğine neden olmaya devam ediyor. Küresel ısınmada büyük payı olan küresel emisyonların yüzde 45'i ürünlerin üretim ve tüketim süreçlerinden kaynaklanıyor. Üretimde kullanılan malzemelerin çıkarılması ve işlenmesi ise biyoçeşitlilik kaybının yüzde 90'ından sorumlu görülüyor. Kullan at yönteminin iklim krizini şiddetlendirmesi nedeniyle tüm dünya, döngüsel ekonomiye geçişi önemli bir fırsat olarak görüyor.

Döngüsel ekonominin dünya çapında uygulanması durumunda, 2025 yılına kadar sağlanacak tasarrufun yılda yaklaşık 1 trilyon ABD doları olacağı ve 4,5 trilyon ABD doları değerinde yeni iş fırsatları yaratacağı tahmin ediliyor.

Somut adımların hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor

CERI tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, döngüsel ekonomide en önemli ihtiyacın sürdürülebilir finansman kaynağı olduğuna dikkat çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İklim krizinin geldiği acil eylem noktasında; ölçülebilir çıktıları olan somut adımların hayata geçirilmesi, iş birlikleri ve iyi örneklerin artırılması büyük önem taşıyor. Döngüsel ekonomi, ekonomik büyümeyi doğal kaynak kullanımından bağımsız hale getirmek için neredeyse tek şansımız. Dünyada döngüsellik oranı artan malzeme çıkarımı nedeniyle yüzde 7,2’ye kadar geriledi. Öte yandan geçtiğimiz yıl yayınladığımız Türkiye’de Beş Sektörde Döngüsellik Potansiyeli Ön Araştırma Raporu sonuçları da Türkiye’nin döngüsel ekonomi gerçekleşeni potansiyelinin altında kaldığını gösteriyor. SKD Türkiye olarak Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu (TDEP) çatısı altında 3,8 milyon euro’ya karşılık gelen bir ekonomi yarattık, 77 bin ton atığın geri kazanımını, 18 bine tona yakın atığın da azaltımını sağladık. Türkiye’nin döngüsel ekonomideki gerçek potansiyeline ulaşması için buradaki etkimizi artırmayı hedefliyoruz. EBRD tarafından başlatılan Döngüsel Ekonomi Bölgesel İnisiyatifi’nin SKD Türkiye ve TDEP üyelerine iyi bir iş birliği fırsatı sunduğuna inanıyorum.” dedi.

EBRD Türkiye Ülke Başkan Vekili Şule Topçu Kılıç konuşmasında atıkların ekonomide yarattığı yüke dikkat çekerek, şu açıklamada bulundu:

“Atık yönetimi iklim değişikliğiyle mücadelede çevresel atıkların ortadan kaldırılması ile ortaya çıkan sonuçların bertaraf edilmesine katkı sağlarken atığın ekonomiye kazandırılmasına da imkân sağlıyor. Maalesef Türkiye şu anda Avrupa’dan en fazla atık ithal eden ülke konumunda. Bunlar her ne kadar geri dönüştürülebilir atık olsa da ekonomimize yarattığı yük 14 milyar Euroyu aşmış durumda. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızca ülkemizde sıfıra yakın atık teknik çalışmamız akabininde, yerinde ayrıştırma, geri dönüştürülebilir atık, katı atık yönetiminde Kamu Özel İşbirliği yöntemi uygulanması ve belediyelerimiz üzerindeki atık toplama kaynaklı yükün özel sektör tarafından gerçekleştirileceği modeller ile ilgili önemli çalışmalar yürüteceğiz. EBRD olarak biz de burada üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek istiyoruz. CERI de bu sorumluluk bilinci ile Küresel Çevre Fonu (GEF) ortaklığında ülkemizin de içinde bulunduğu Balkan coğrafyasında döngüsel ekonominin gelişimine adım atmasına katkı sağlayacak önemli bir finansman programı” dedi.

"Döngüsel Ekonomi Yolculuğunda Finansmanın Rolü" başlıklı bir panelin de gerçekleştirildiği programda, SKD Türkiye Genel Sekreteri Konca Çalkıvik'in moderasyonunda T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilisi Sadiye Bilgiç Karabulut, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Erdem ve Brisa CFO'su Neslihan Döngel Özlem konuşmacı oldu.

Türkiye’nin döngüsel ekonomi faaliyetleri hakkında bilgi veren T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilisi Sadiye Bilgiç Karabulut, Bakanlık olarak Sıfır Atık Projesi ve Türkiye'nin Döngüsel Ekonomiye Geçiş Potansiyelinin Değerlendirilmesi için Teknik Destek Projesi (DEEP) ile ülkemizde döngüselliğin artırılması için çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Erdem ise banka bünyesinde döngüsel ekonomi özelindeki proje ve girişimlere sundukları finansman mekanizmaları hakkında bilgi verirken bu kredilere erişim sürecindeki adımları katılımcılarla paylaştı.

Brisa CFO'su Neslihan Döngel Özlem ise döngüsel ekonomiyi iş yapış biçimlerine entegre ettikleri iyi uygulamaları aktarırken, bu süreçte başta EBRD olmak üzere önemli finans kuruluşlarından temin ettikleri kredi olanaklarından bahsetti.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Hakkında:

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), 2004 yılında 13 özel sektör temsilcisinin öncülüğünde kurulmuş ve sadece kurumsal üyelik kabul eden bir iş dünyası derneğidir. Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin (WBCSD - World Business Council for Sustainable Development) Türkiye’deki bölgesel ağı ve iş ortağı olan SKD Türkiye, bu iş birliğinin beraberinde getirdiği sürdürülebilirlik birikimini de çalışma grupları faaliyetleri aracılığıyla üyeleriyle ve çeşitli platformlarda paydaşlarıyla paylaşır. Hâlihazırda, SKD Türkiye çatısı altında, Türkiye’nin GSYH’nin yüzde 23’ünü temsil eden ve 1,1 milyon kişiye istihdam sağlayan 34 farklı sektörden 144 üye şirket bulunuyor.

Hibya Haber Ajansı

30 Eki 2023 - 11:27 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Anket AK PARTİ CEYLANPINAR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLMALI?
Tüm anketler