Urfalı Kadınlardan Sessiz Oturma Eylemi İle Gazzeli Kadınlara Destek!

İsrail'in Gazze'ye saldırıları; savunmasız sivilleri, kadın ve çocukları hedef alıyor.

Şanlıurfa İHH Kadın Kolları olarak zulme sessiz kalmamak için tüm kadınları oturma eylemine davet etti. Davet üzerine Şanlıurfa Dergâh Camii avlusunda yaklaşık 3 bin 500 kadın bir araya gelerek iki saatlik Sessiz Oturma Eylemi gerçekleştirdi. Okunan basın açıklamasının ardında kadınlar oturdukları yerde Kuran ı Kerimi okudular, zikir çektiler ve Gazzeli müslümanlara dua ettiler. Duygulu anlar yaşandı. Dua ve kısa konuşmaların ardında kalabalık sessizce dağıldı.

Urfalı Kadınlardan Sessiz Oturma Eylemi İle Gazzeli Kadınlara Destek!

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan İHH İl başkanı Behçet Atila; Kadınların bugün ki eylemini çok değerli buluyor ve bu eylemin Gazzeli şehit annelerine moral olacağına inanıyorum, katılan tüm kardeşlerimizi tebrik ederiz, Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi’ni tebrik ederiz. Bayanlar bu tür eylemleri artırılmalı ve seslerini yükseltmelidir.
Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi adına basın açıklamasını, Şanlıurfa İHH Kadın Kolları Üyesi Fatma ACAR okudu.

Urfalı Kadınlardan Sessiz Oturma Eylemi İle Gazzeli Kadınlara Destek!


Basın Açıklaması Şöyle;

FİLİSTİNLİ KADINLARLA DAYANIŞMA İNİSİYATİFİ BASIN AÇIKLAMASI
Bizler vicdan sahibi Sivil Toplum Örgütlerinin Kadın Temsilcileri ve anneler olarak İsrail’in Gazze Şeridi’nde 15 gündür sürdürdüğü katliama “DUR” demek için buradayız. Bizimle aynı duyguları paylaşan herkesi İşgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını bir an önce durdurması için harekete geçmeye davet ediyoruz.
Apartheid rejimi, yaklaşık yüz yıldır Filistinlilerin topraklarını işgal ederek defalarca katliam gerçekleştirdi. İki milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze Şeridi’ne ise 17 yıldır abluka uygulayarak bölgeyi adeta bir toplama kampına çevirdi. Gazze Şeridi’ne yönelik yıllardır süren bombalı saldırılarda sahilde piknik yapan aileleri, sokakta oyun oynayan çocukları, hastanelerde tedavi bekleyen hastaları, ibadethaneleri, insanın en güvenli sığınağı olan evlerinde aileleri, en çok da kadın ve çocukları hedef aldı. Ve maalesef Gazze’de hiçbir yer güvenli değil.

Urfalı Kadınlardan Sessiz Oturma Eylemi İle Gazzeli Kadınlara Destek!


Gazze’de devam eden saldırılarda okullar, camiler, hastaneler vurularak dünyanın gözü önünde savaş suçu işleniyor. İşgalci İsrail Yönetimi askerlerine yargılanmayacaklarının güvencesini vererek bunun yolunu açtı ve tam 15 gündür bütün uluslararası hukuk kurallarını ve insanlığı ayaklar altına aldı.
Bu sürecin son halkası olarak Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği katliamlarda yine yüzlerce kadın ve çocuk işgalcilerin açık hedefi oldu. 17 Ekim Salı gecesi İsrail’in El-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalaması sonucu büyük çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 500’den fazla insan katledildi. İşgalci İsrail, daha güvenli olduğunu düşündükleri için sığındıkları hastanenin bahçesinde oyun oynayan, yemek yiyen ve savaş ortamında yaşama tutunmaya çalışan masum çocuk ve kadınları vahşice katletti. Anneler ve babalar çocuklarının paramparça olan cesetlerini toplayıp poşetlere koyarak defnetmek zorunda kaldı.
Filistin’den her geçen dakika acı haberler alıyoruz. Şu ana kadar işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne gerçekleştirdiği saldırılarda binden fazlası çocuk olmak üzere 4 bine yakın kişi öldürüldü. Gazze Sağlık Bakanlığı, işgalci İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70'inin kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğunu ve bombalanan bina enkazında kalan bin 300 kişiden haber alınamadığını, bunlardan 600'ünün yine çocuklardan oluştuğunu açıkladı. Tablo çok acı. İşgalci İsrail her 15 dakikada bir, üç çocuk katlederek Gazze Şeridi’nde, dünyanın gözü önünde soykırım uyguluyor.

Urfalı Kadınlardan Sessiz Oturma Eylemi İle Gazzeli Kadınlara Destek!


Bizler vicdan sahibi kadınlar ve anneler olarak, dünya liderlerini, uluslararası sivil toplum kuruluşlarını, Birleşmiş Milletler’i, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı, Arap Birliği’ni, siyasi aktörleri ve kamuoyunu işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı soykırımı durdurması için harekete geçmeye ve işgalci İsrail’e yaptırım uygulamaya davet ediyoruz.

Urfalı Kadınlardan Sessiz Oturma Eylemi İle Gazzeli Kadınlara Destek!

Biz, Filistinli kadın ve çocukların yanında olduğumuzu göstermek adına şu andan itibaren saat 15.00’e kadar bu alanda sessiz bir oturma eylemi başlattığımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Vicdan sahibi herkesi Filistinli kadın ve çocuklara destek vermeye ve onlara sahip çıkmaya davet ediyoruz.
Katılım sağlayan tüm kardeşlerimize teşekkür ederiz.

24 Ekim 2023 Salı - Dergâh / ŞANLIURFA

25 Eki 2023 - 00:02 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.