Öne çıkan şirket haberleri

Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu (CNIL), Microsoft'a web sitesi çerezlerinin reddedilmesini kolaylaştırmadığı gerekçesiyle 60 milyon avro para cezası verdi....

-Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu (CNIL), Microsoft'a web sitesi çerezlerinin reddedilmesini kolaylaştırmadığı gerekçesiyle 60 milyon avro para cezası verdi. Microsoft'a kesilen bu ceza, Google, Facebook ve Amazon dahil, 2022'de bu nedenle bir şirkete verilen en büyük ceza olarak kayıtlara geçti.

-Tesla Inc, bu ay Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da teslim edilen Model 3 ve Model Y araçlarında indirimler sunuyor. Şirket, yıl sonundan önce teslim edilen Model 3 ve Model Y araçlar için Amerika Birleşik Devletleri'nde 7.500 dolar ve Kanada'da 5.000 dolar vergi indirimi sağlıyor. Tesla, otomobil üreticilerini Çin'e olan bağımlılıklarını azaltmaya zorlamayı amaçlayan bir yasanın parçası olarak EV alımlarında 7.500 dolara varan indirimler sunan Biden yönetiminin Enflasyon Azaltma Yasasının (IRA) ana yararlanıcılarından biri oldu.

-Netflix, dün son teknoloji ürünü bir üretim tesisi inşa etmek için Fort Monmouth'daki Mega Parcel'i 55 milyon dolara satın almayı teklif etti. Netflix, dünyanın en büyük tam entegre üretim tesislerinden birini eski bir ordunun üzerine inşa etmeyi planlıyor. Netflix, New Jersey üretim merkezine 850 milyon dolar yatırım yapacak.

-Merck ve Kelun-Biotech, kanseri tedavi etmek için yedi preklinik antikor-ilaç konjugatı (ADC) geliştirmek üzere bir lisanslama ve işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, Sichuan Kelun Pharmaceutical'ın bir holding yan kuruluşu olan Kelun-Biotech, araştırma, geliştirme, üretim ve satış için Merck'e özel küresel lisanslar verdi. Merck, kansere karşı antikor ilaçları geliştirmek için Kelun'a lisans anlaşmasında 175 milyon dolar peşin ödeyecek.

-Avrupa yüksek mahkemesi Perşembe günü verdiği bir ön kararda, çevrimiçi perakendeci Amazon'un platformuna giren sahte Christian Louboutin ayakkabılarının reklamından sorumlu tutulabileceğini söyledi. AB mahkemesi, durumun gerçekten böyle olup olmadığına karar vermenin artık iki ulusal mahkemeye kaldığını söyledi. Louboutin, 2019'da bir Belçika ve bir Lüksemburg mahkemesinde Amazon aleyhine iki dava açtı ve şirketin Louboutin'in izni olmadan piyasaya sürülen kırmızı tabanlı ayakkabılar için düzenli olarak reklamlar gösterdiğini söyledi. Louboutin'in imzası olan kırmızı taban, AB içinde bir ticari marka olarak tescil edilmiştir. Her iki mahkeme de Lüksemburg merkezli Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın (CJEU) rehberliğini istemiştir. AB mahkemesi Perşembe günü verdiği kararda, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi Amazon'un çevrimiçi satış platformu olarak Louboutin'in ticari markalı kırmızı tabanına sahip sahte ürünlerin reklamlarında yer alan fikri mülkiyet ihlallerinden sorumlu tutulabileceğini söyledi. Mahkeme, reklamların sunumunun, web sitesinin kullanıcılarına, üçüncü taraf bir satıcı yerine, reklamlardan ve bunlardan yararlanmadan Amazon'un sorumlu olduğu izlenimini verebileceğini söyledi.

-Solid Power Inc Çarşamba günü, katı hal pilleriyle ilgili bazı fikri mülkiyet haklarını BMW'ye sunacağını ve otomobil üreticisinin Almanya'daki tesislerinde pil hücrelerinin üretimine izin vereceğini söyledi. Colorado merkezli Solid Power, hücre tasarımı ve üretim süreçlerinin lisansını BMW'ye verecek ve bu da şirkete Haziran 2024'e kadar belirli koşullara tabi olarak 20 milyon dolar ödeyecek. Anlaşmanın bir parçası olarak Solid Power, otomobil üreticisinin pil üretim hatları çalışmaya başladığında BMW'ye tedarik edeceği elektrolit malzemesiyle ilgili fikri mülkiyet haklarını elinde tutacak. Solid Power'ın bir yatırımcısı olan BMW'nin bitmiş pil hücrelerini almak için halihazırda bir anlaşması var. Geçen yıl Aralık ayında halka açılan Solid Power, şu anda kullanımda olan lityum iyon pillerle ilgili bazı sorunları çözmeyi amaçlayan elektrikli araçlar için yeni nesil piller yaratmaya çalışan bir grup şirket arasında yer alıyor.Katı hal piller, lityum iyon pillerdeki sıvı olana kıyasla katı bir elektrolit kullanır ve alev alma riski daha düşüktür.

TESLA (TSLA)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 140.72 seviyesinin kırılması halinde önce 147.85 ve arkasından 156.10 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 133.90 desteğinin altında önce 131.23 ve arkasından 128.56 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hissede satış baskısı devam ediyor. 156.10 direnci kırılmadığı sürece hissede satış baskısının devamı beklenebilir. Bu direncin kırılması halinde ise tekrar alımlar ön plana çıkabilir.

BMW  (BMW)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 84.43 seviyesinin kırılması halinde önce 85.53 ve arkasından 86.29 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 83.06 desteğinin altında önce 82.55 ve arkasından 81.56 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse düşüş trendini kırdıktan sonra yükseliş eğilimine geçti. Hissede bayrak formasyonuna benzer bir formasyon görüyoruz. Bu yüzden iki seviye çok kritik önem arz ediyor. Yukarıda 86.29’un kırılması ile yükselişler sertleşebilecekken 82.55 desteğinin kırılması halinde de düşüşler hızlanabilir.

VOLKSWAGEN (VOW3)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 117.10 seviyesinin kırılması halinde önce 120.72 ve arkasından 125.38 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 114.00 desteğinin altında önce 112.21 ve arkasından 109.78 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse aşağı yönlü kanal içerisinde düşüşünü sürdürüyor. 125.38 direncinin altında kaldığı sürece bu satış baskısı kanalın dibine kadar devam edebilir. 125.38 direncinin kırılması halinde ancak hissede alımlardan söz edebiliriz.

MERCEDES-BENZ  (MBG)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 62,24 seviyesinin kırılması halinde önce 63,05 ve arkasından 65,69 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 61,26 desteğinin altında önce 59,57 ve arkasından 58,00 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse düşen kanalını kırdıktan sonra yükseliş eğilimine girdi. Ancak hissede 65.69 önemli bir direnç. Bu seviyenin altında kaldığı sürece kar satışı gelebilir. Alımlardan tekrar bahsedilmek için 65.69’un kırılması gerekmekte.

Kaynak: İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

22 Ara 2022 - 18:15 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat