İletişim Başkanı Altun: "Adalet, barış, huzur ve refahı tüm dünyaya yayacağız"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Bursa’da düzenlenen “Türk Dünyası Yeni Nesil Medya Çalıştayı”na bir video mesaj gönderdi....

İletişim Başkanı Altun’un mesajından bazı satır başları şöyle:

“İnternet teknolojisi ve mobil teknolojilerin hızla gelişmesi sonucunda hayatımıza giren yeni nesil medya, içerisinde başta sosyal medya platformları olmak üzere farklı mecraları barındırıyor. Yeni nesil medyanın haber alma ve üretme süreçlerine getirdiği yeniliklerle bir dönüşüm yaşandı; bu noktada bireyler, toplumlar ve ülkeler için yeni fırsatlarla birlikte ciddi meydan okumalar da ortaya çıktı.

Türkiye başta olmak üzere Türk dünyasında yer alan ülkeler, dezenformasyon gibi yıkıcı faaliyetlere en fazla maruz kalan ülkeler arasında ilk sıralarda geliyor. Dezenformasyonun dijital mecralarda hızla yaygınlaşması tüm toplumları tehdit ediyor.

Bunun farkında olarak ortak vizyon, ortak misyon, ortak dil ve ortak davamız etrafında kenetlenerek yeni dijital çağın imkanlarını kullanma ve tehditleriyle mücadele edebilmek için güçlü iş birlikleri ve ortaklıklar geliştirmemiz önem arz ediyor. Biz de bu kapsamda Türk dünyası ile medya ve iletişim alanında iş birliklerimizi güçlendirecek çalışmalar yapıyoruz.

Türkiye olarak kamu diplomasisinden halkla ilişkilere, dezenformasyonla mücadeleden kriz yönetimine çok geniş ve güçlü bir iletişim modeline sahibiz. Biz Türkiye İletişim Modelini, kardeş ülkelerimize, Türk dünyası ölçeğine de taşıyabileceğimize inanıyoruz.

Ortak amaçlar etrafında ortak bir tutum ve söylem ile birlik olmalıyız, dezenformasyon başta olmak üzere yeni nesil medyadaki tehlikelere karşı birlikte mücadele etmeliyiz. Ortak söylem ile kardeşliğimizi pekiştirmeli; tarihsel kodlarımızdan aldığımız güç ile mücadelede iş birliğini öne çıkartmalı; uluslararası tüm tehditlere karşı birlikte hareket edip daha adil bir dünyanın mümkün olduğunu göstermeliyiz.

İnanıyorum ki Türk dünyasında karşılıklı güven ortamının pekiştirilmesi daha güvenli yarınlara birlikte yürümemizi temin edecek. Türk dünyasının tarihi ve kültürel birikimlerinden faydalanarak önümüzdeki engelleri aşacağımıza inancımız tamdır.

Türk Devletleri Teşkilatımızın uluslararası mecrada görünürlüğünü arttırmamız için de dayanışmamızı güçlendirmeliyiz, böylelikle de  geleceği birlikte inşa etmeliyiz. Bu kapsamda Türk Dünyası Yeni Nesil Medya Çalıştayını çok değerli bir adım, çok anlamlı bir adım olarak gördüğümü ifade etmeliyim.

Ortak medeniyetimiz, ortak coğrafyamız, ortak dilimiz ve ortak geleceğimiz için bu tür buluşmaların sayılarını artırmalı, işbirliklerimizi geliştirmeliyiz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın altını çizerek belirttiği gibi, ‘Tüm paydaşlarla birlikte insan odaklı ortak stratejik planlar oluşturmalı, dijital dönüşümün yol haritasını belirlemeliyiz.’ Aynı amaç doğrultusunda daha sık istişarelerde bulunmalı, medya ve iletişim alanında iş birliğini geliştirerek güçlendirilmesini hedefleyen çalışmalara birlikte imza atmalıyız.

Biz Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak medya, iletişim ve enformasyon alanında atılacak her adıma sonuna kadar destek vermeye hazırız. Küresel dezenformasyon ve dijital teröre karşı alınacak her önleme katkı sağlayacağımızın altını önemle çizmek istiyorum. Türkiye İletişim Modelini tüm paydaşlarımızla müzakere edip, konuşup, paylaşıp yeni bir süreci inşa edeceğimize inanıyorum.

Müslümanlara yönelik ırkçılık ve ayrımcılığı normalleştirmeye çalışanları yalnızlaştırıp, ayrımcılık, önyargı ve nefreti sinsince yaygınlaştırmaya çalışanlara karşı ortak stratejiler geliştirirken,  bu alanda güç birliği yaparak küresel düzeyde bir mücadele ortaya koymalıyız. Irkçılığa dur diyeceğiz. Küresel vesayeti kıracağız. Kurumsal kapasitelerimizi geliştireceğiz.

Bölgemizde ve dünyada itibarımızı en üst seviyeye taşıyacağız. Dayatılanı değil doğru olanı haykıracağız; adalet, barış, huzur ve refahı tüm dünyaya yayacağız.”

Hibya Haber Ajansı

21 Ara 2022 - 12:51 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat