Piyasadan haberler

PNLSN… Şirket ile bir müşteri arasında 1.399.967 USD + KDV tutarında "cephe ve çatı paneli yapım işi" sözleşmesi imzalanmıştır....

TAVHL… Yönetim Kurulu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından 20 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirileceği duyurulan, Ankara Esenboğa Havalimanının kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapımı ile iç/dış hatlar, CIP, Genel Havacılık terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanmak suretiyle verilmesi ihalesine katılmaya karar vermiştir.

TUKAS… Şirket Torbalı fabrika yerleşkesinde 3,9 MW gücünde Çatı Güneş Enerji Santrali (GES) projesi yatırımı için T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'ne yapmış olduğu teşvik müracaatı onaylanmış ve taraflarına 30 milyon TL tutarında Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmiştir. Yatırımın Yararlanacağı Destek Unsurları Destek Oranı - Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 YIL - Vergi İndirimi %70, YKO %30 - KDV İstisnası

CCOLA… 2 Şubat 2022 tarihli açıklamasında, Rekabet Kurumu tarafından 27.01.2022 tarih ve 22-06/84-M sayılı kararına istinaden Şirketin bağlı ortaklığı konumunda olan Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş. (CCSD) hakkında soruşturma açılmasına ve açılan bu soruşturmanın Kurumun 26.04.2021 tarihli ve 21-23/271-M sayılı kararı uyarınca başlatılan soruşturma ile birleştirilerek yürütülmesine karar verildiği açıklanmıştı. Söz konusu soruşturma neticesinde Rekabet Kurulu tarafından CCSD'ye toplamda 272.159.349,36 TL tutarında idari para cezası verilmesi doğrultusunda karar açıklanmıştır. Bu cezaya ilişkin olarak İdare Mahkemesi nezdinde itiraz yolu açık olup şirket bu karara karşı tüm hukuk yollarına başvuracaktır. CCSD'ye iletilen para cezası, %25 erken ödeme indiriminden faydalanılarak 204.119.512,02 TL olarak yasal süresi içerisinde ödenecektir. Şirketin sermaye piyasası mevzuatına göre düzenlenecek olan 31.12.2022 tarihli mali tablolarında ilgili para cezası tutarında karşılık ayrılacaktır. Cezanın ödenmesi veya Şirket mali tablolarına yansıtılması cezaya konu suçlamaların kabul edildiği anlamına gelmemekte olup, cezanın iptaline ilişkin öncelikle Ankara İdare Mahkemelerinde yasal süre içinde yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açılacaktır.

EGEPO… 26 Mayıs 2022 tarihli özel durum açıklaması ile, İzmir'in Ödemiş ilçesinde satın alınan arsalar üzerine, yıllık kurulu gücü yaklaşık 4032 kWp- 3063 kWe olan güneş enerjisi santrali (GES) kurulmasının planlandığı, kurulacak GES'in Şirketin elektrik enerjisi ihtiyacının mevcut kapasitemize ve mevsim şartlarına göre %80'den fazlasını karşılamasının beklendiği kamuya duyurulmuştu. Kamu Kurum ve Kuruluşlarından alınan bütün izinler tamamlandıktan sonra, GDZ EDAŞ firmasına yapmış olduğumuz başvurunun incelenmesi sonucunda, "Lisanssız Elektrik Üreticileri İçin Dağıtım Sistemine Bağlantı Anlaşması" bugün itibarıyla GDZ EDAŞ tarafından da imzalanarak şirkete teslim edilmiştir. Sözleşme kapsamında kurulacak 4032 kWp- 3063 kWe kurulu güç kapasiteli GES için kurulum çalışmalarına derhal başlanacak olup, 2023 yılı Ocak ayının sonunda devreye alınması planlanmaktadır. GES'in tahmini maliyeti 3,1 milyon ABD Doları'dır.

KORDS… Şirketin bağlı ortaklığı PT Indo Kordsa Tbk'nın bugün gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı'nda; operasyonel mükemmeliyet çalışmalarını desteklemek amacıyla, Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı olan PT Indo Kordsa Polyester'in, Şirketin bağlı ortaklığı olan PT Indo Kordsa tarafından devralınması suretiyle birleşme işleminin gerçekleştirilmesi kararı alınmış ve karara ilişkin yasal izin süreci başlatılmıştır. Sinerjinin oluşturacağı operasyonel mükemmellik etkilerinin haricinde; söz konusu birleşme işleminin, Şirketin konsolide finansal tablolarına etkisi bulunmamaktadır.

SISE… Yönetim Kurulu 19/12/2022 tarihli toplantısında, 20/07/2022'de kamuoyuna duyurulan, 180 Bin ton/yıl üretim kapasiteli buzlu cam fırını ile 20 milyon m2/yıl işleme kapasiteli enerji camı hattı yatırımlarında kapasite artışları kararı alınmıştır. Şişecam'ın hızla büyüyen Türkiye enerji camları pazarında liderlik pozisyonunu desteklemesi, ihracat kabiliyetini artırması, yüksek kapasitenin sağlayacağı maliyet avantajlarıyla yurt içi ve uluslararası pazarlarda rekabetçi pozisyonunu güçlendirmesi hedefleriyle, Mersin/Tarsus'ta hayata geçirilecek buzlu cam fırını yıllık üretim kapasitesinin 244 Bin tona ve enerji camı hattı yıllık işleme kapasitesinin 26,6 milyon m2'ye yükseltilmesi hedeflenmektedir. Bu yatırımlar sonucunda, Şişecam'ın Türkiye'de kurulu buzlu cam üretim kapasitesinin, 2024 yılsonu itibariyle, 324 Bin ton/yıla ulaşacağı, kapasite artışları neticesinde yenilenmiş toplam yatırım bedelinin işletme sermayesi dahil 228 Milyon Euro'ya yükseleceği öngörülmektedir.

DOKTA… 29.07.2022 tarihli açıklamasında belirtilen Orhangazi Demir Döküm Tesisindeki talaşlı imalat yatırımı, planlamalar çerçevesinde tamamlanmıştır. Böylece Güriş devri sonrası, Orhangazi ve Manisa tesislerinde kapasite, modernizasyon, yenileme, verimlilik ve sürdürülebilirlik kapsamında yapılan yatırımlar yaklaşık 84 milyon EURO tutarına ulaşılmıştır.

KONTR… Çin'in önde gelen teknoloji firmasından Bozhon Technology ile Şirket arasında bugün stratejik iş birliği sözleşmesi imzalanmıştır. Bu kapsamda; Tüketici elektroniği ve lityum pil üretimine yönelik makina ekipmanları, takım tezgahları, üretim hatları ve otomasyon sistemlerin Türkiye'de üretilmesi için ortak faaliyet gösterilerek buradan Avrupa ve Amerika pazarına hizmet verilecektir.

PNLSN… Şirket ile bir müşteri arasında 1.399.967 USD + KDV tutarında "cephe ve çatı paneli yapım işi" sözleşmesi imzalanmıştır.

SKTAS… Aydın ilinin Söke ilçesinde yer alan Şirkete ait fabrika arsasının daha verimli kullanılması ve bu bağlamda kısmen bir gayrimenkul projesi kapsamında değerlendirilmesi amacıyla yapılan imar planı değişikliği başvurusunun 2017 yılında onaylanması sonrasında söz konusu arsa için geliştirme ortaklığı ve/veya satışı alternatifleri araştırılması çerçevesinde ihaleye çıkılmış, akabinde gayrimenkul projesinin satış sürecinde alınan teklif ve öneriler değerlendirilmiş ve uygun görülmemeleri sebebi ile sürecin şimdilik durdurulmasına, daha rekabetçi bir yatırım ortamında tekrar değerlendirilmesine karar verildiği 10.10.2018 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda duyurulmuştu. Şirket Yönetim Kurulu' bugün (19.12.2022) yapmış olduğu toplantısında; *Şirket aktifinde bulunan ve mevcutta kullanılmayan söz konusu sabit varlıklardan Aydın ili, Söke ilçesi, Cumhuriyet Mahallesi, Karasuluk Mevkii, 719 ada, 657 parsel, 51 cilt, 5024 sayfada kayıtlı gayrimenkulün 120.000.000 TL bedelle Saldos Ticaret Anonim Şirketi'ne devredilmesine; *Şirket aktifinde bulunan ve mevcutta kullanılmayan söz konusu sabit varlıklardan Aydın ili, Söke ilçesi, Cumhuriyet Mahallesi, Karasuluk Mevkii, 719 ada, 655 parselden ifraz yoluyla ayrılma sonucu oluşacak 19.252 m2 yüzölçümüne sahip gayrimenkulün toplam 2.500.000 ABD Doları* veya muadili herhangi bir para cinsi bedelle Saldos Ticaret Anonim Şirketi'ne devredilmesine;oybirliğiyle karar vermiştir.

MAKTK… Yönetim kurulunun 19.12.2022 tarihli kararı ile stratejik planları doğrultusunda , gelecek yıllarda ekonomik hedefleri gerçekleştirebilmesi için üretimin çeşitlendirilmesine, verimlilik artışının sağlanmasına ve rekabet gücünün artırılmasına yönelik olarak Azmüsebat Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Azmüsebat) ana ortağı olan Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (Gözde Girişim) portföyünde yer alan %97.61 oranındaki paylarının satın alınması (işlem) amacıyla Gözde Girişim ve Şirketimiz arasında görüşmelerin başlatılmasına, SPK lisanslı bir değerleme kuruluşuna işleme konu paylara ilişkin hisse değerleme raporunun hazırlatılmasına, raporda çıkacak sonuca göre işlemin Yönetim Kurulumuzca değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

20 Ara 2022 - 09:43 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat