Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mesleki Eğitim Zirvesi'ne video mesaj gönderdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mesleki Eğitim Zirvesi”ne video mesaj gönderdi....

Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"Milli Eğitim Bakanlığımızın değerli mensupları, saydıdeğer bakanlar, OECD’nin kıymetli temsilcileri, hanımfendiler, beyfendiler, sizleri en kalbi duygularımla saygıyla, selamlıyor, Mesleki Eğitim Zirvesi’nin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bu önemli zirve münasebetiyle sizleri Türkiye’de güzel İstanbulumuz da misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sürdürülebilir bir ekonomik büyüme ve topyekün bir kalkınma için eğitim insanlığın elindeki en güçlü enstrümanlardan biridir. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın tüm çocukların kaliteli bir eğitime ulaşma hakkı evrensel bir insan hakkıdır.

Halihazırda 19 milyonu temel eğitim ve ortaöğretimde, 8 milyonu yüksek öğretimde olmak üzere  yaklaşık 27 milyon öğrencimiz bulunuyor. Milletimizin emaneti olan bu çoukalrımızın en güzel şekilde yetiştirilmeleri  için elimizdeki imkanalrı seferber ediyoruz. Bu anlayışla son 20 yılda her yıl bütçede  en büyük payı eğitime tahsis ederek, derslik sayımızı ikiye katlayarak, toplam 750 bin yeni öğretmen ataması yaparak, okullarımızı modern teknolojiyle donatarak, eğitim müfredatımızı özgürlükçü bir anlayışla yenileyerek, öğretmenlermizin mali ve özlük haklarını geliştirerek hasılı eğitime dair hiçbir boşluk bırakmayarak Türkiye’yi her bakımdan örnek gösterilen bir ülke konumuna taşıdık.

Son dönemde önemli başarılara imza attığımız alanların başında mesleki ve teknik eğitim gelmektedir. Öncelikle bu okullara yönelik vesayet dönemlerinde uygulamaya konulan haksızlıkları gidererek mesleki eğitimi yeniden cazip hale getirdik. Ardından reel sektörle kurduğumuz güçlü iş birlikleri sayesinde mesleki ve teknik anadolu liselerimize yeni imkanlar sağladık. Böylece öğrencilerimiz mesleği sahada öğrenirken, teoriyi sektörle birlikte hazırlanan müfredatlar çerçevesinde kazanmaya başladı. Sektörle kurulan yakın iş birliğinin faydasını sadece eğitim sürecinde değil, mezuniyet sonrası öğrencilerin istihdam imkanlarında da görüyoruz.

Ayrıca ülkemiz geneline yayılan 55 Araştırma geliştirme Merkezi'yle ürün geliştirme çalışmalarında öğrencilerimizi sürece dahil ediyoruz.  Geçmiş yıllarda bir elin parmaklarını geçmeyen tescili alınan ürün sayıları 2022 yılında 8 bin 269’a ulaşmış bu ürünlerin 74’ü ticarileşmiştir. İş gücü piyasamızın ihtiyaç duyduğu çırak kalfa ve usltaları yetiştirmek için 2021 yılının sonunda önemli düzenlemeleri hayata geçirdik. Bu düzenlemelerle öğrencilere her ay ödenen asgari ücretin net tutarının yüzde 30’unun tamamını devlet desteği kapsamına aldık. Ayrıca kalfa olup 12. sınıfa devam eden öğrencilere ödenen miktarı yüzde 30’dan yüzde 50’ye yükselttik.

Böylece usta, kalfa, çırak eğitimini devletimizin destek mekanizmalarıyla güçlendirmiş olduk. Bu kapsamda Mesleki Eğitim Merkezlerimizde sadece 159 bin olan çırak ve kalfa sayımız 1 yıl gibi kısa bir süre içinde 1 milyon 100 bine ulaştı. Mesleki eğitime kazandırdığımız bu dinamizm kadın istihdamında da çok önemli iyileştirmelere yol açtı. Özetin özeti diyebileceğim bu çalışmalarla kısa sürede mesleki eğitimde hem yılalırn ihmalini giderdik, hem de çok önemli ivme yakaladık.

Milli Eğitim Bakanlığımız ile OECD eş güdümünde düzenlenen Mesleki Eğitim Zirvesi’nin ülkemizin tecrübelerini paylaşma yanında sizlerin değerli fikirlerini öğreneceğimize de vesile olacağına inanıyorum. Zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyor, yapacağınız istişarelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sizleri şahsım ve milletim adına en kalbi duygularımla selamlıyorum."

Hibya Haber Ajansı

01 Ara 2022 - 11:07 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.