Şanlıurfa İlçesi Diyarbakır İline mi Gaziantep İline mi Bağlansın?

Şanlıurfa’nın şehirleşme adımlarında hep dışa bağımlı olduğunu biliyoruz.

Şanlıurfa’nın şehirleşme adımlarında hep dışa bağımlı olduğunu biliyoruz.

Ancak son zamanlarda hasta ve hasta yakınlarının Şanlıurfa'da ki hastanelerde branş hocası bulamamasından dolayı tedavi için çevre illere gittiklerini "daha çok" duymaya ve yaşamaya başladık.

 

Yaşlı bir büyüğümüz bir sohbet esnasında şöyle bir anısını anlattı;

 

 

1984 yılında babasını kanser tedavisi için Diyarbakır İlinde bulunan Dicle Üniversitesine götürdüğünü ve o tarihte Onkolog bir profesör tarafından tedavisinin yapıldığını anlatıyor.

 

Düşünebiliyor musunuz? 1984 yılında Diyarbakır ilinde Onkolog profesör var iken 2022'de Şanlıurfa'da halen Onkolog profesör yok.

 

Şanlıurfa’nın, 2021 Yılı verilerine göre (500,000 bin Suriyeli nüfusu dahil edilmeden) Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en kalabalık nüfusuna sahip olmasına rağmen,

        

Gaziantep ve Diyarbakır illerinin ortasında kalan ŞANLIURFA'NIN BÜYÜK BİR İLÇE! Olduğunun kanısına vardım.

 

Neden böyle bir kanıya vardığımı somut örneklerle sizinle paylaşmak isterim;

 

-Şanlıurfa ilinde bulunan İdari Yargı, Gaziantep "Bölge İdare" Mahkemesine bağlı olarak hizmet vermektedir.

 

-Şanlıurfa ilindeki Adli yargı, Gaziantep "Bölge Adliye" Mahkemesine bağlı olarak hizmet vermektedir.

 

(Aynı zamanda Diyarbakır'da da Bölge İdare Mahkemesi ve Bölge Adliye Mahkemesi mevcuttur.)

 

-Adalet Bakanlığına bağlı olarak yapılan Arabuluculuk sınavı, Diyarbakır veya Gaziantep’te yapılmaktadır.

 

-Adalet Bakanlığına bağlı olarak yapılan Uzlaştırmacı sınavı, Diyarbakır İlinde yapılmaktadır.

 

-Şanlıurfa Adli Tıp Şube Müdürlüğü olarak hizmet vermekte iken Gaziantep ve Diyarbakır Adli Tıp Grup Başkanlığı olarak hizmet vermektedir. Otopsi dışında herhangi bir işlem yapılmamakta olup cenazeler sevk edilmektedir.

 

-Yine Adli Tıp Laboratuvarı yetersizliğinden ileri inceleme gerektiğinde cenazeler Adana ya götürülmektedir.

 

-Kan Bankası Gaziantep İlinde olup, Şanlıurfa İlinde toplanan Kanlar Gaziantep’e götürülmekte ve ihtiyaç halinde Gaziantep’ten getirilmektedir.

 

-Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın merkezi Diyarbakır İlinde bulunmakla olup Şanlıurfa İlinde Yatırım Bölge Ofisi olarak hizmet verilmektedir.

 

         -Elektrik dağıtım şirketi Dicle Elektrik Şirketinin merkezi  Diyarbakır’da olup, Şanlıurfa’da ise İl Müdürlüğü olarak hizmet vermektedir.

 

-Gaziantep İlinde 4 adet Üniversite var iken (ikisi devlet, ikisi vakıf), Şanlıurfa'da ise halen 1 adet Üniversite mevcuttur. (Eczacılık Fakültesi yeni kuruldu, Hukuk Fakültesi ise halen ortada yok)

 

-İller Bankası olarak Bölge Müdürlükleri Gaziantep ve Diyarbakır İlinde mevcut olup, Şanlıurfa İli Gaziantep’e bağlıdır.

Yerel yönetim ihtiyaçlarının karşılanması hususunda elzem olan bu kurum için yöneticiler Gaziantep yollarını aşındırmaktadır.

 

-Merkez Bankası Şubesi, Şanlıurfa'da bulunmaz iken Diyarbakır ve Gaziantep’te şubeleri bulunmaktadır.

 

-Şanlıurfa İli Karayolları Şube Müdürlüğü, Diyarbakır 9. Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet vermektedir. Otoyol Bakım hizmeti Diyarbakır Bölge Müdürlüğünün kontrolündedir.

 

-ULUSLARARASI! Planlanan Şanlıurfa Havalimanından Yurtdışı uçuşlar yok iken

Diyarbakır ve Gaziantep Havalimanından "direkt" yurtdışı uçuşlar yapılabilmektedir? Uçuşlar bununla da kalamayıp Kıbrıs uçuşlarıda Gaziantep İlindeki Havalimanından yapılmaktadır.

(Bu yazıyı kaleme alırken Gaziantep Havalimanı uçuş ekranında iki İzmir, bir Antalya ve bir Trabzon direkt uçuşu gözükmektedir.)

 

-Şanlıurfa Vergi Dairesine bağlı olarak hizmet veren KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) Şanlıurfa'dan alınarak Gaziantep'e bağlandı.

 

-Hızlı Tren hattı projesi  "Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep" olarak belirlenmiştir. (Her ne kadar verilen tepkiler sonucu, bu proje tamamlandıktan sonra Şanlıurfa'ya da Hızlı Tren Hattı getirileceğinden bahsedilse de  "Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep" İLK ETAP projesine Şanlıurfa'nın neden dâhil edilmediği düşündürücüdür.

 

Ayrıca Gaziantep İlinde 5 Kasım 2022 tarihinde (Türkiye’nin İZBAN, MARMARAY ve BAŞKENTRAY’dan sonra dördüncü Banliyö sistemi) 25,5 Kilometrelik GAZİRAY hizmete sunulurken

Şanlıurfa’da ise yıllardır faaliyete geçirilmesi yılan hikâyesine dönen (En son Ekim ayı denilmişti.) Tekerlekli sistem olan TRAMBÜS toplu taşıma sistemi dahi halen faaliyete geçirilememiştir.

 

-Fıstık üretimi Şanlıurfa: 100.107 ton, Gaziantep: 90.183 ton iken Fıstık üretiminin büyük oranda yetiştiği "Urfa Fıstığı" ismi ile değil de "Antep Fıstığı" olarak anılmakta ve aynı zamanda Gaziantep Fıstık Müzesi bulunmaktadır.

 

-Toplu Konut Projesinde Gaziantep’te 10.000 konut, Şanlıurfa'ya 6.000 konut kontenjanı ayrılmıştır.

Yukarıda bahsedildiği üzere Şanlıurfa’nın nüfusu bu denli fazla iken bu sayının komşu illere nazaran daha az kontenjan ayrılması üzücü bir durumdur. Üstelik kişi başına gelirin en alt sıralarda olduğu Şanlıurfa’da!

 

-Şanlıurfa Türk Telekom İl Müdürlüğü, Diyarbakır Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet vermektedir.

 

Nüfus açısından Şanlıurfa ili, 81 il içinde 8. Sırada (Göçmen nüfus hariç) yer alırken

 

Bölge Müdürlüklerinin ve Kamu Kurum Kuruluşlarının merkezlerinin çevre illerde olması Şanlıurfa'yı Büyük İlçe haline getirmiştir.

 

-Ayrıca güncel olarak da, Milli Takım maçlarının Gaziantep (19 Kasım 2022-ÇEKYA) ve Diyarbakır’da (16 Kasım 2022-İSKOÇYA) oynandığı halde Şanlıurfa İlinin bu konuda adının dahi geçmemesi ayrı bir üzüntü kaynağıdır.

 

Aslında ne acı ki! bu konu ile daha bir çok somut örnek verebilirim.

 

Her ne kadar, Şanlıurfa’nın çevre illere bağımlılığı artık olağan bir durummuş gibi kabul edilmiş ise de;

 

Bürokratik işlemlerin daha kolay ve sonuç odaklı olması, iş ve işlemlerin daha hızlı yerine getirilmesi, çevre İllerin bir İlçesi gibi değil de, Şanlıurfa’nın hak ettiği konumda yer alması ve Şanlıurfa’nın bağımlılığının ortadan kaldırılması için artık başta;

 

Başta Şanlıurfa Valiliği olmak üzere Siyasi Parti Temsilcilerinin, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Yerel Yönetimlerin ve Yerel Medyanın samimi ve somut bir şekilde harekete geçmesi ve bu konulara gereken hassasiyeti göstermesi ile yukarıda zikredilen kurum ve kuruluşların Bölge Temsilciliklerinin ilimize getirilmesi suretiyle şanlı şehrimizin BÜYÜKŞEHİR ismine yaraşır bir şehir olması Şanlıurfa Halkı olarak temennimizdir.

30 Kas 2022 - 12:57 Şanliurfa/ Şanliurfa- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.

03

Hşmb6333 - Evet çok doğru Boş konuşmadan gerçekleri kaleme Almış ?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 00:27
02

Dost - Yorumu yazan Ahmet Bahara ve yayınlayan sizlere çok teşekkürler Urfanın kanayan yaralarını ele almışsıniz aşiret ağalarını deģil boyle Urfanın sorunlarıni dile getiren öz evlatlarımızi vekil veya başkan görmek istiyoruz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 08:51
01

Vatandaş - İlk defa yerel basında gerçek bir haber okuyorum. Şehrinizin sorununu ele alan Gösterişten uzak gerçek bir haber tebrik ediyorum ???

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 07:04


Replika Saat