Günün gelişmeleri

gunun-gelismeleri---3138...

TÜRKİYE:  Yurtiçinde bayram haftasını geride bıraktık. Geçen hafta Ramazan bayramı nedeniyle piyasalar 2.5 gün işlem görmüştü. Tatile denk gelen süreçte özellikle ABD’den gelen enflasyon verileri gelişmekte olan ülke ekonomileri üzerinde endişe yaratırken uluslararası piyasalarda Dolar/TL 8.52 seviyesine kadar yükseldi. Ancak daha sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin % 1.62’lere kadar düşmesi yurtiçinde bu sabah saatlerinde tekrardan kurlarda sert düşüş görülmesini sağladı. Ancak piyasada daha öncede tahmin ettiğimiz üzere bundan sonraki dönemde gelişmekte olan ülkelerde giderek artan bir baskı oluşacaktır. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artış paranın anavatanına dönmesini sağlayacakken doların küresel bazda değer kazanması yurtiçinden çıkışları hızlandıracaktır. Enflasyonist  ortamda ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş beklentimizin devam ettiğini ve bu düşüşlerin geçici olduğunu vurgulayalım. Türkiye genelinde uygulanan karantina önlemlerinde tam kapanmanın bitmesiyle yeni alınan kararlar çerçevesinde 1 Haziran Salı günü saat 05.00'e kadar uygulanacak 15 günlük "kademeli normalleşme" dönemi başladı. Bu dönemde serbest olan zaman diliminde şehirlerarası seyahat yasağı kaldırılırken sokağa çıkma yasağı hafta içi akşam 21:00 ile sabah 05:00’e kadar uygulanırken haftasonları da yasak kapsamında devam edeceği bildirildi.

Bugün yurtiçinde Nisan ayına ait bütçe dengesi açıklanacak. Dolar/TL’de sabah görülen aşağı yönlü baskının devam edip etmeyeceğini izleyeceğiz ancak bu baskının geçici olduğunu düşünüyoruz. BİST100 tarafında pozitif bir başlangıç beklense de 1445 seviyesinin üstünde tutunup tutunması oldukça önemli olacaktır.

ABD:  Geçen hafta ABD’de enflasyon verileri beklentilerin oldukça üzerinde gelirken piyasalarda bir miktar faiz endişesi yaşanmıştı. ABD 10 yıllık tahvil faizi % 1.71 seviyesine kadar yükselirken borsalarda da geri çekilme yaşanmıştı. Ancak ABD’den daha sonra gelen verilerin olumsuz olması ve Fed üyelerinin  piyasadaki verilerin tam anlamıyla iyileşene kadar herhangi bir para politikası değişikliğine gidilmeyeceğini açıklaması piyasalarda tekrar ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin % 1.62’ye kadar düşmesini ve küresel bazda doların değer kaybetmesini sağladı. Perakende satışlar aylık bazda beklentilerin altında % 0.0 olarak açıklanırken çekirdek perakende satışlar ise aylık bazda % 0.8 azalış gösterdi. ABD’de sanayi üretimi de aylık bazda beklentilerin altında % 0.7 artış gösterdi. ABD’de üretimin hızlandığı ekonominin toparladığı noktada beklentilerin altında kalan veriler acaba ekonomide orta vadede tekrar normale dönülemeyecek mi sorularını sordururken bunun yansımaları faizler üzerinde net bir şekilde gözlemlendi. Kısa vadede ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki hareketlerin ekonomiye yön vereceğini söyleyebiliriz. ABD borsaları Cuma gününü sert alıcılı tamamlarken ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki sert düşüş tekrardan borsalardaki yükselişin ana nedeni oldu.

Bugün ABD’de  New York imalat endeksi  23.9 puan beklenirken konut piyasasına ilişkin NAHB konut fiyat endeksinin ise 83 puan açıklanması bekleniyor. Fed üyelerinden Clarida ve  Bostic’in açıklamaları da izlenecek.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Avrupa Merkez Bankası üyesi Yannis Stournaras, Avrupa'nın ABD ile aynı enflasyon endişeleri ile karşı karşıya olmadığını savundu. Staurnaras, Avrupa'nın cari para ve maliye politikası karışımının uygun olduğunu da vurguladı. Eur/Try, Cuma günü yükselişine devam ederken bu sabah itibariyle Türk Lirası’nda sert değer kazanımları ile kurun düşüşünü izliyoruz. Dolar endeksinin değer kaybetmesi ile Eur/Usd’de yükseliş yaşandı. Tahvil faizlerinde yaşanan düşüş Avrupa borsalarında da sert yükselişlerin yaşanmasına neden oldu.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin. Bundan sonraki süreçte de enflasyon endişeleri ve gelişmeleri ön planda olacakken tahvil faizlerindeki gelişmeler Euro Bölgesi’nde fiyatlamalarda belirleyici olmayı sürdürecektir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1445 seviyesinin altında önce 1424 ve arkasından 1409 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1461 direncinin kırılması halinde önce 1477 ve arkasından 1491 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1538 seviyesinin kırılması halinde önce 1554 ve arkasından 1566 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1521 desteğinin altında önce 1508 ve arkasından 1495 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.3720 seviyesinin kırılması halinde önce 8.3470 ve arkasından 8.3150 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.4570 direncinin üzerinde önce 8.5140 ve arkasından 8.5820 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1843 seviyesinin altında önce 1825 ve arkasından 1813 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1855 direncinin kırılması halinde önce 1864 ve arkasından 1875 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#AKGRT AKSİGORTA Nisan ayında prim üretimi %33 artışla 415,2 milyon TL’ye, Ocak - Nisan döneminde de %29 artışla 1,9 milyar TL’ye yükseldi.

#BERA BERA HOLDİNG - Mecliste kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında şirket aleyhine açılmış yaklaşık 3.000 davanın sona ermesinin beklendiği, mahkemelere depo edilen 155 milyon TL’den 15 milyon TL’lik kısmının nakit olarak çıkmasını takiben şirkete 140 milyon TL’nin kalmasının beklendiği, söz konusu tutarın yatırımların finansmanı ve işletme sermayesi ihtiyacında kullanılacağının açıklanması kapsamında, verilen kararlar sonrasında 121,6 milyon TL nakit girişi sağlandığı açıklandı.

#DGGYO DOĞUŞ GMYO - Şirket portföyünde yer alan Gebze Center AVM'de pandemi nedeniyle kapatılan sinema, çocuk oyun alanı ve bowling alanının kapalı kaldığı dönemlerde kira alınmamasına, paket servisi ve gel-al hizmeti veremeyen yeme-içme kiracılarından kapalı kaldığı dönemlerde kira alınmamasına ve sadece paket servisi ve gel-al hizmeti veren yeme-içme hizmeti veren kiracılarından ise sözleşmede yazan ciro oranları üzerinden ciro kirası alınmasına, bu bölümler dışında kalan tüm kiracılarından kira bedelleri üzerinden %50 oranında kira indirimi uygulanmasına karar verildiği açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT - İstanbul Başakşehir’de 6.502 m 2 ’lik arsanın 41,9 milyon TL bedelle satın alındığı açıklandı. Şirket projelerinden İstanbul Başakşehir Kayabaşı Rekreasyon Alanı Ticaret ve Bölge Parkı İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi’nin bazı bölümlerinde revizyona gidildiği 204 ticari ünite olacak şekilde Tadilat Yapı Ruhsatlarının alınıdğı açıklandı.

#EREGL EREĞLİ DEMİR ÇELİK / #GOZDE GÖZDE GİRİŞİM - EREGL tarafından, Kümaş Manyezit Sanayi paylarının 297,0 milyon dolar karşılığında Yıldız Holding(%49) ve GOZDE’den(%51) satın alınmasına devir işlemlerinin tamamlandığının açıklanması sonrasında, pay bedeli, devir tarihi itibarıyla düzenlenen finansal tablolara göre nihai uyarlamaya tabi tutulmuş olup, uyarlama sonucunda nihai devir bedelinin 296,0 milyon dolar olduğu açıklandı.

#KLKIM KALEKİM - Şirket payları 18 Mayıs’ta Borsa’da işlem görmeye başlayacak

#KLNMA KALKINMA BANKASI - Sermaye artırımından elde edilen 751,7 milyon TL’lik fonun Banka’nın büyümesine yönelik olarak gerçekleştirilen bankacılık faaliyetlerinde kullanıldığı açıklandı.

#MERCN MERCAN KİMYA - Şirket payları Borsa’da Satış yöntemiyle 20 - 21 Mayıs’ta halka arz edilecek

#ORGE ORGE ENERJİ ELEKTRİK  - Şirketin devam eden işleri arasında yer alan Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü Projesi'nde işveren tarafından 88.208 euro ve 709.924 TL tutarında ek sipariş alındığı açıklandı. Şirketin devam eden işleri arasında yer alan Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı Uzatması Projesi, Kirazlı-Bakırköy İDO Metro Hattı Uzatması Projesi ve Ataköy-İkitelli Metro Hattı Projelerinin, Scada kapsamındaki elektrik işlerine ilişkin 340.000 euroluk teklifin işveren tarafından kabul edildiği, projenin 720 günde bitirilmesinin planlandığı açıklandı.

#QUAGR QUA GRANITE - Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan tarafından SKY Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi’nin paylarının tamamının satın alınması ile ilgili olarak SPK'ya yapılan başvurunun olumlu karşılandığı açıklandı.

#PENTA PENTA TEKNOLOJİ - Şirket payları 17 Mayıs’ta Borsa’da işlem görmeye başlayacak..

#PGSUS PEGASUS - 2021 için öngörülen jet yakıtı kullanımının %61’nin hedge edildiği açıklandı

#PEKGY PEKER GYO - 25.000 Euro sermayeli Almanya merkezli OXO investment GmbH şirketinin kuruluş işlemlerinin başlatıldığı açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

30 Eki 2022 - 21:26 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat