Dün ABD'de açıklanan TÜFE verisi

dun-abdde-aciklanan-tufe-verisi-15066...

Dün ABD'de açıklanan TÜFE verisinde çekirdek enflasyonun beklentilerin hafif altında gelmesi piyasalarda kısmi bir rahatlamaya neden oldu. Dolar endeksi (DXY) yakın zirvesinden geri çekilirken, MSCI Gelişmiş Ülke endeksi rekor seviyede günü tamamladı. Bu sabaha baktığımızda ABD vadelileri yatay. Asya'da ise Çin'in birçok sektöre yeni regülasyon getirileceğinin sinyali vermesine karşın belirgin bir baskı yok. MSCI Asya endeksi %0,3 civarında düşüş gösteriyor. Asya'da Çin regülasyonları dışında yine Çin'de ekonomik aktivitede yavaşlama görülmesi ve kıta genelinde artan vaka sayıları risk unsurları olarak izleniyor. Yurtiçinde ise bugün TCMB saat 14'te faiz kararını açıklayacak. Faizde bir değişiklik beklenmezken, Karar Metni'nde para politikası ile ilgili verilecek mesajlar önemli olacaktır. Bu sabah TCMB'nin Güney Kore Merkez Bankası ile swap anlaşması yaptığına yönelik haberin potansiyel olumlu etkisi ise sınırlı kalabilir. Daha önce Merkez Bankası'nın bazı ülkelerle swap anlaşmasına yakın olduğu zaten duyurulmuştu. Borsa İstanbul tarafına baktığımızda, dün piyasa kapandıktan sonra yakın vadeli kontratın yaklaşık %0,5 oranında değer kazanması ve TL'de bu sabah gözlenen kısmi toparlanma ile BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Sert düşüş (-%1,85) de dikkate alındığında endeksteki potansiyel artı açılış %1'e yakın olabilir. TCMB'nin şahin mesajlarını tekrarlaması durumunda endeks dünkü kayıplarını telafi etmeye çalışabilir.  

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 
      

MAKROEKONOMİ

   

ABD'de TÜFE temmuzda aylık %0,9'dan %0,5 seviyesine yavaşlarken, yıllık bazda ise %5,4 seviyesinde gerçekleşerek önceki aya göre yatay seyretti. Veriye bakıldığında enerji fiyatları ise aylık %1,6 ve yeni araç fiyatları ise %1,7 oranıyla sert artış sergiledi. Gıda ve enerji hariç çekirdek TÜFE ise, temmuzda aylık bazda artış hızı  %0,9'dan %0,3'e yavaşlarken, yıllık bazda ise %4,5'ten %4,3'e kısmi geriledi ve beklentilerle uyumlu gerçekleşti.

Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında7 Ağustos haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. ABD'de 31 Temmuz haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları, bir önceki haftaya göre 14 bin kişi azalışla 385 bin kişi seviyesinde beklentilerle uyumlu gerçekleşmiş ve düşüşünü sürdürmüştü. Yeni işsizlik maaşı başvurularının 7 Ağustos haftasında 375 bin kişi seviyesinde gerçekleşerek düşüşünü sürdürmesi bekleniyor.

Ayrıca ABD'de temmuz ayına ilişkin ÜFE verileri açıklanacak. Haziranda ÜFE beklentilerin üzerinde aylık %1 artmış, yıllık ise %6,6'dan %7,3'e yükselmiş ve böylece Kasım 2010'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak üreticilerin artan maliyet baskılarına işaret etmişti. Çekirdek ÜFE ise haziranda beklentilerin üstünde aylık %1 artış sergilerken, yıllık ise %4,8'den %5,6'ya yükselmişti. Temmuzda beklenti ise ÜFE'nin yıllık bazda %7,3 ve çekirdek ÜFE'nin ise %5,6 gelerek yatay seyretmesi yönünde.

Avrupa tarafında ise, Euro Bölgesi'nde haziran ayına ilişkin sanayi üretimi verisi açıklanacak. Euro Bölgesi'nde mayıs ayında sanayi üretimi aylık %1 gerilerken, baz etkisiyle yıllık %20,5 ile güçlü artış kaydetmişti.  Cuma günü açıklanan veriler ise geçen ay olduğu gibi Euro Bölgesi sanayi üretiminde aylık düşüş olabileceğini göstermekte. Bölgenin en büyük ekonomisi Almanya'da sanayi üretimi beklentilerin aksine aylık %1,3 düştü. Sanayi üretimindeki düşüşte tedarik zincirindeki sıkıntılarla ara mal üretimindeki belirgin düşüş belirleyici oldu.

Ayrıca İngiltere'de haziran ayına ilişkin GSYH büyümesi ve sanayi üretimi verileri açıklanacak. 2. çeyrekte ekonominin %4 üzeri büyümesi beklenmekte fakat aylık verilere göre haziranda hem artan vakaların etkisiyle hem de açılmanın etkisinin azalmasıyla büyümenin özellikle mart ve nisan aylarındaki %2'nin üzerindeki büyümeye göre yavaşlaması beklenmekte. BoE de son toplantısında Delta varyantın ekonomik büyümeyi yavaşlattığını ifade ederken, İngiltere ekonomisinin 3. çeyrekte %7,7 (%8 bir önceki) büyümesi ve yıl sonunda salgın öncesi ekonomik büyüklüğe ulaşılması beklenmekte.

Öte yandan, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) Aylık Raporu ve OPEC'in Aylık Petrol Piyasası Raporu yayınlanacak.

Yurt içi tarafta ise, piyasaların odak noktasında TCMB'nin PPK toplantısı olacak. TCMB, temmuz ayındaki toplantısında, enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeleri göz önüne alarak mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini yinelemiş ve politika faizini beklentiler doğrultusunda %19 seviyesinde sabit tutmuştu. ''Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli %5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizinin, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edileceği'' cümlesi korunmuştu. Son dönemde ithalat fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları, açılmanın etkisiyle yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği vurgulanmıştı. Foreks Anketi'ne göre TCMB'nin bugünkü toplantısında faizde değişiklik yapması beklenmemekte (21 ekonomistin tamamı faizin sabit bırakılacağını düşünmekte). TCMB'nin Piyasa Katılımcıları Anketi'nde de bu toplantıda ve gelecek 3 ay içerisinde TCMB'den herhangi bir faiz değişikliği beklenmemekte.

Bunun yanında, haziran ayına ilişkin sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri takip edilecek. Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, beklentilerin üzerinde yıllık %40,7 artarken mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise aylık %1,3 artarak yılın en iyi rakamına işaret etmişti, arındırılmamış sanayi üretim endeksi ise beklentilerin üzerinde yıllık %39,5 artmıştı. Haziran ayında  imalat PMI tekrar genişleme bölgesine geçerken, ihracat haziran ayında 19,8 milyar USD ile rekor seviyede gelmiş, RKGE ve diğer sektörel güven endekslerinde ise aylık artış görmüştük ve elektrik tüketiminde de artış görülmekteydi. Bu açıdan haziran ayında sanayi üretimi açısından aylık bazda artışın devam etmesini beklemekteyiz. Son yayınlanan Foreks Anketi'ne göre ise, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin medyan tahmini yıllık %21,1 ve arındırılmamış sanayi üretiminin medyan tahmini ise %21,5 artması  yönünde.

Perakende satış hacmi ise mayıs ayında yıllık %27 artış ile güçlü bir artış sergilerken mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks de finansal sıkılaşmanın ve tam kapanmanın etkisiyle aylık %6,1 düşmüştü. Haziranda enflasyondan arındırdığımız kredi kartı harcamaları belirgin artış gösterdi. Bu açıdan son iki ayda perakende satış hacminde gördüğümüz aylık düşüş, haziranda yerini artışa bırakabilir.

TCMB Analitik Bilanço Verilerine göre 6 Ağustos haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 3,3 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 109 milyar USD'ye yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB'de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 2,7 milyar USD arttı. Buna göre net uluslararası rezervin 0,6 milyar USD artarak 25,2 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. TCMB'nin yurt içi bankalarla olan swap stokunun 6 Ağustos haftasında 0,44 milyar USD artarak rezervlere artış yönlü etkisinin olduğu gözlendi.

Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK'nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz ve 6 Ağustos haftasında toplam DTH miktarı 0,45 milyar USD artış (bireysel 0,18 milyar USD düşüş ve kurumsal 0,63 milyar USD artış) kaydetti. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %54,8'den %55,5'e yükseldi. TL kredilerde haftalık %0,11 artış, YP kredilerde %0,69 düşüş gözlemlerken, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,17 düşüş görmekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 


Aygaz (AYGAZ, Nötr): Aygaz'ın 2021 yılının ikinci çeyreğinde net dönem karı 195,7mn TL ile hem ortalama piyasa net kar beklentisi olan 129mn TL'nin, hem de bizim net dönem kar beklentimiz olan 113mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, Tüpraş'ın beklentimizden daha yüksek net dönem karı kaydetmesinin etkisiyle özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan gelirlerin beklentimizden yüksek gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 40,6mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı. Şirketin ikinci çeyrek satış gelirleri, satış miktarındaki %16'lık düşüşe karşın satış fiyatlarındaki artışın etkisiyle, bir önceki yılın aynı dönemine göre %29,7 oranında artarak 2.520,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar ise, yüksek bazın etkisiyle tüpgaz satışlarında oluşan gerileme ve stok karının 2Ç2020'deki 49mn TL'den 2Ç2021'de 13mn TL'ye azalmasına bağlı olarak sadece %1,2 oranında artarak 225,8mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı da 2Ç2020'deki %11,5'den %9 seviyesine inmiştir. Şirket'in operasyonel giderleri aynı dönemde %42 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 38,9mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece Şirket'in faaliyet karı 68,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2Ç2020'de Aygaz 84,5mn TL faaliyet karı kaydetmişti. Şirket'in FAVÖK'ü de aynı dönemde %43,1 oranında azalarak 73,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. İştiraklerden gelirler ise 2Ç2020'deki 8,2mn TL'den 2Ç2021'de 197,6mn TL'ye yükselmiş ve karın yüksek çıkmasında ana etken olmuştur. İkinci çeyrekte Tüpraş'ın 172mn TL (2Ç2020'de -22mn TL), Entek'in de 25mn TL (2Ç2020'de 29mn TL) olumlu katkısı olmuştur.  Aynı dönemde finansman giderleri 43,2mn TL'den 52,8mn TL'ye yükselirken, 21,5mn TL'lik vergi gideri sonrası net dönem karı 195,7mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Haziran dönemi karı 184,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Aygaz 185,6mn TL net dönem zararı kaydetmişti.

Aygaz 2021 yılı beklentilerinde otogaz satış miktarını, salgın nedeniyle kısıtlamaların ikinci çeyrekte de devam etmesi nedeniyle, 700-730 bin tondan 690-720 bin tona revize etmiştir.  Diğer taraftan, 285-295 bin ton olan tüplügaz satış miktarı beklentisi ile %41,0-43,0 tüplügaz pazar payı ve  %21,5-%22,5 aralığında otogaz pazar payı beklentilerini aynen korumuştur.

Tüpraş (TUPRS, Sınırlı Pozitif): Tüpraş'ın 2Ç2021 ana ortaklık net dönem karı 1.700mn TL ile hem ortalama piyasa beklentisi 1.166mn TL'nin, hem de bizim beklentimiz olan 1.140mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, operayonel karın ve vergi gelirinin beklentimizden yüksek gerçekleşmesi etkili olmuştur. Tüpraş 2Ç2020'de 184,8mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.

Tüpraş'ın satış gelirleri 2Ç2021'de bir önceki yılın aynı dönemine göre, satış miktarındaki %30,1'lik artışa ilaveten, petrol fiyatlarının yüksek seviyede seyretmesine bağlı olarak %263 oranında artarak 33,7 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. İkinci çeyrekte %91,1 ile görece yüksek kapasite kullanımı (2Ç2020 kapasite kullanımı %69,5) ve toparlanan talebe bağlı marjlardaki iyileşme ile petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak kaydedilen 1.407mn TL'lik stok gelirinin (2Ç2020'de 8mn TL stok zararı) önemli katkısıyla brüt kar %233,2 oranında artarak 2.963,9mn TL'ye yükselmiştir. Akdeniz rafineri marjı dört çeyrek negatif bölgede kaldıktan sonra ikinci çeyrek toparlanma göstermiş ve 0,32$/varil (1Ç2021 0,20$/varil; 2Ç2020 -0,57$/varil ) olarak gerçekleşmiştir. Tüpraş'ın net rafineri marjı ise 2Ç2020'deki 0,94$/varilden, yüksek stok geliri, marjlardaki iyileşme ve yüksek kapasite kullanımının etkisiyle 2Ç2021'de 4,60$/varile (1Ç2021'de 1,15$/varil) yükselmiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %32,9 oranında artarken, diğer faaliyetlerden giderler 2Ç2020'deki 91,6mn TL'den 2Ç2021'de 325,2mn TL'ye yükselmiştir. Böylece 1.948,2mn TL faaliyet karı elde edilmiştir. (2Ç2020'de 278,3mn TL faaliyet karı). Şirket'in FAVÖK'ü ise bir önceki yıla göre yaklaşık 5 katına çıkarak 2.522mn TL (ortalama beklenti 2.174mn TL idi) olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki çeyrek 1.172,7mn TL FAVÖK kaydedilmişti. İkinci çeyrekte iştiraklerden 51,9mn TL gelir kaydedilirken, finansman tarafında ise 425,7mn TL net finansman giderleri kaydedilmiştir. Tüm bunların etkisiyle şirket ikinci çeyrekte 1.296,7mn TL vergi öncesi net dönem karı kaydedilirken, 425,7mn TL'lik vergi geliri sonrasında Şirket'in ana ortaklık net dönem karı 1.700mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı, ilk çeyrekteki zarar rakamının etkisiyle 939,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 2.450mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.

Tüpraş 2021 yılı beklentilerinde kapasite kullanım oranı ve üretim miktarında değişikliğe gitmiştir. Buna göre kapasite kullanım oranını %90-95 bandından %85-90 bandına, üretim rakamı da buna bağlı olarak 26-27mn tondan 25-26mn tona çekilmiştir. Diğer taraftan Tüpraş 2021 yılı için Akdeniz net rafineri marjı beklentisini 0,0-0,5$/varil, kendi net rafineri marjı beklentisini de 2,5-3,5$/varil olarak korurken, 26-27mn ton olan satış miktarı beklentisini de değiştirmemiştir. Tüpraş'ın 2021 yılı ilk yarı net rafineri marjı 3,32$/varil olarak gerçekleşmiştir.

Coca Cola İçecek (CCOLA, Pozitif): Şirket 2Ç2021'de 721,2mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Piyasa beklentisi şirketin 688mn TL net dönem karı yazması yönündeydi. Şirket 2Ç2020'de 353,2mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı. Satış gelirleri 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %61,2 oranında artan Şirket'in brüt karı ise %71 oranında artarak 2.089mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı da 2,1 puan artışla %35,9 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %50,8 oranında artmış ve 1.013mn TL'yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden 4,4mn TL gider kaydedilmiş ve böylece faaliyet karı %91,7 oranında artarak 1.072mn TL olmuştur. Faaliyet karı marjı da 2,9 puan artışla %18,4'e yükselmiştir. Yatırım faaliyetlerinden 2Ç2021'de 22,3mn TL gelir kaydedilirken, finansman da 18,2mn TL gider kaydedilmiştir. 2Ç2020'de finansmandan 71,1mn TL gider kaydedilmişti. 247,5mn TL'lik vergi gideri sonrası net dönem karı 826mn TL olurken, azınlık payı düşüldükten sonra ana ortaklık net dönem karı 721,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Ana ortaklık net dönem karı üzerinden hesaplanan net kar marjı da 2,6 puan artmış ve %12,4 olmuştur.

İkinci çeyrekteki ana ortaklık net dönem karıyla birlikte şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem karı 1.124mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı dönemindeki 6 aylık ana ortaklık net dönem karı 481,7mn TL idi.

Şirket 6 aylık gerçekleşmelerin ardından beklentilerini güncellemiştir. 2021 yılı için hacim büyümesi öngörüsü %4-6 seviyesinden yüksek tek haneli büyümeye çekmiştir. Kur etkisinden arındırılmış net satış geliri büyümesini ise yüksek onlu yüzdelerden düşük/orta yirmili yüzdelere revize edilmiştir. Özellikle yüksek emtia fiyatlarından kaynaklanan maliyet baskısı ve halihazırda sıkı tutulan gider yönetimi nedeni ile karlılık öngörüsü ise değişmemiştir. Güçlü nakit üretme taahhüdü devam ederken, sermaye harcamalarının net satış gelirlerine oranının %6-8 aralığında gerçekleşmesini beklenmektedir.

Logo Yazılım (LOGO, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 2Ç2021'deki ana ortaklık net dönem karı yıllık %110,7 oranında artarak 65,1mn TL'ye yükselmiştir. Piyasanın ortalama kar beklentisi 58mn TL idi. Logo Yazılım'ın satış gelirleri 2Ç2021'de 177,8mn TL gerçekleşerek geçen yılın ikinci çeyreğine göre %51,9 oranında büyüme kaydederken, brüt kar %50,5 oranında artmış ve 143,7mn TL'ye yükselmiştir. Faaliyet giderleri ise aynı dönemler itibarıyla %29,9 oranına artarak 83,2mn TL'ye çıkan Şirket'in FAVÖK'ün 80,2mn TL gerçekleşerek (Beklenti: 69mn TL)  yıllık %72,3 oranında artmıştır. FAVÖK marjı ise 5,3 puan artarak %45,1'e yükselmiştir. Diğer yandan, Şirket bu çeyrekte 7,5mn TL net finansman geliri yazmıştır.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket'in 1Y2021'deki ana ortaklık net dönem karı 119,8mn TL olmuş ve yıllık %132,1 oranında artış kaydetmiştir.
 
Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Sabancı Holding'in 2021 yılı ikinci çeyrek ana ortaklık net dönem karı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %65,2 oranında artarak 1.712mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.698mn TL'nin hem de piyasa beklentisi olan 1.680mn TL'ye paralel gerçekleşmiştir. İkinci çeyrekte çimento grubu karlılığı ile Kordsa'nın karlılığı piyasa beklentilerden daha iyi gerçekleşmiştir. Diğer taraftan perakende grubunda kaydedilen net dönem zararları karlılığın daha yüksek gelmesini engellemiştir.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Holding'in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %55,4 oranında artarak 3.464,3mn TL'ye yükselmiştir.
   
Doğtaş Kelebek, İşbir Holding (DGKLB, ISBIR, Nötr): Mobilya ihracatının geliştirilmesi amacıyla, Türk mobilya sektörünün belli başlı mobilya firmalarından olan 8 firma bir araya gelerek dış ticaret alanında faaliyet göstermek üzere yeni bir şirket kurulması konusunda protokol imzalamıştır. Şirket merkezi İstanbul olarak belirlenen FTR Dış Ticaret Mobilya A.Ş.'nin sermayesi 10mn TL olarak belirlenmiştir.

Doğtaş Kelebek Kurulacak olan FTR Dış Ticaret Mobilya A.Ş.'nin sermayesinin %12,5 (1,25mn TL) oranında iştirak edecektir ve şirketi temsilen Sayın Davut Doğan'ın şirket temsilcisi olarak atanmasına karar verilmiştir.

Diğer taraftan, İşbir Holding Bağlı Ortaklığı İşbir Sünger Sanayi A.Ş. ile kurulacak olan FTR Dış Ticaret Mobilya Anonim Şirketi'nin sermayesine %12,5 (1.25mn TL) oranında iştirak edilmesine karar vermiştir.

Ford Otosan (FROTO, Nötr): 22 Şubat 2021 tarihli özel durum açıklamasına konu suistimal ile ilgili olarak, 6 Ağustos 2021 tarihinde kamuya açıklanan 30 Haziran 2021 tarihli finansal raporlarda da açıklandığı üzere Şirket iç denetim birimi ile birlikte bu konuda uzman bağımsız bir kurumdan alınan suistimal denetim hizmetine yönelik çalışmalar tamamlanmıştır. Bağımsız kurumdan alınan raporda (i) 30 Nisan 2021 tarihinde kamuya açıklanan 31 Mart 2021 tarihli finansal raporlarımızda belirtilen tutarın ötesinde bir alacak riskimizin bulunmadığı ve (ii) bağımsız denetim faaliyeti sonucunda elde edilen bulguların iç denetim çalışmasında elde edilen bulgular ile uyumlu olduğu teyit edilmiştir. Bu doğrultuda Şirketce, suistimal sürecine dahil olan bayiler ile olan iş ilişkilerin; bu bayilerin borcu kabul etme, ödeme ve Şirketle hukuki işbirliği yapma durumları da dikkate alınarak, belirli bir plan dahilinde sona erdirilmesine karar verilmiştir. Söz konusu bayilere yapılan satışların 2020 yılında şirketin toplam cirosu içindeki payı yaklaşık %3 olup, bu bayilerle aynı bölgelerde faaliyet gösteren mevcut diğer bayiler ve bu süreçte bünyeye katılacak yeni bayilikler vasıtasıyla Şirket faaliyetleri ve müşteri hizmetleri herhangi bir aksaklık yaşanmadan devam edecektir. 6 Ağustos 2021 tarihinde kamuya açıklanan finansal tablolarda 323mn TL şüpheli alacak karşılığı ayrılmıştır.  Söz konusu alacağın yaklaşık 225mn TL'sini bu borcu ödemekten imtina eden bayilerden olan alacaklar teşkil etmekte olup, bu bayiler aleyhine alacak davası açılmasına karar verilmiştir. Şüpheli alacak karşılığı ayrılmış olan diğer bayilerin Şirkete olan borçlarını ödeme yaklaşımlarına göre ilave alacak davaları açılabilecektir.

9 Ağustos 2021 Tarihli Ford Otosan Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 


İnşaat: Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, söz konusu endeks haziranda aylık bazda %2,89, yıllık %42,48 yükseldi.
 
DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

ARD Bilişim (ARDYZ): Mevcut 23,87mn TL olan sermayenin, 30,96mn TL'si Hisse Senedi İhraç Primlerinden, 115,16mn TL'si geçmiş yıl karlarından karşılanmak üzere toplam 146,12mn TL artırılarak SPK'nin II-18.1 sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi tebliğinin 6. Maddesinin 6. Fıkrası hükmü gereğince bir defaya mahsus olmak üzere 80mn TL olan Kayıtlı Sermaye Tavanının aşılarak 170mn TL'ye yükseltilmesine, Şirket sermayesinin %612,04 oranında bedelsiz olarak artırılması kapsamında ihraç edilecek 146,12mn TL nominal değerli payların 18,36mn TL nominal değerli kısmının A grubu nama, 127,76mn TL nominal değerli kısmının B grubu nama pay olarak verilmesine, Söz konusu sermaye artırımı nedeniyle oluşacak payların mevcut pay sahiplerine şirketi sermayesine iştirakleri oranında bedelsiz olarak kayden dağıtılmasına, İhraç belgesinin onaylanması için başta SPK olmak üzere bedelsiz sermaye artırımına ilişkin gerekli diğer işlemler için ilgili kurumlara başvuruda bulunulmasına, katılanların oy birliğiyle karar verilmiştir.

Polisan Holding (POLHO, Pozitif): Şirket 2Ç2021'de 40,8mn TL dönem karı açıklamıştır. Şirket 2Ç2020'de 22,1mn TL net dönem karı açıklamıştı. Satış gelirleri 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %85,4 oranında artan Şirket'in brüt karı ise %128 oranında artarak 90,3mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı da 3,9 puan artışla %20,9 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %48,4 oranında artmış ve 32,2mn TL'yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden 0,3mn TL gelir kaydedilirken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan ise 13,7mn TL zarar yazılmıştır. Böylece faaliyet karı %8,1 oranında azalarak 44,7mn TL olmuştur. Öte yandan, yatırım faaliyetlerinden 2Ç2021'de 31,3 TL gelir kaydedilirken, finansman da 16,5mn TL gider kaydedilmiştir. 18,5mn TL'lik vergi gideri sonrası net dönem karı 40,8mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrekteki net dönem karıyla birlikte şirketin 6 aylık net dönem karı 79,6mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı dönemindeki 6 aylık net dönem karı 30,4mn TL idi.
 
FAİZ PİYASALARI


Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 55 milyar TL'lik (%19'dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 285 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,35 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,30-%1,37 bandında hareketin ardından %1,34 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde sınırlı yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğirisinde kısa, orta ve uzun vadeli tarafta 10 baz puana varan yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

30 Eki 2022 - 20:42 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat