Günün gelişmeleri

gunun-gelismeleri---27215...

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde açıklanan Eylül ayına ait cari denge aylık bazda 1.652 milyon dolar fazla verirken Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 18.444 milyon ABD doları olmuştur. Altın ve otomotiv ithalatında geçen seneye göre azalışın cari açığı aşağıya çekmeye devam ettiği gözlemlenirken turizm gelirlerindeki artışta cari açığın yıllık bazda gerilemesine katkı sunan kalem oldu. Ayrıca ihracat gelirlerindeki artışta cari açığın düşmesini destekledi.  Bu dönemde doğrudan yatırımlar 1.086 milyon dolar artarken portföy yatırımlarında da 1.219 milyon dolar artış kaydedilmiştir.  Yabancılar 62 milyon dolar hisse alırken 189 milyar dolar tahvil satışı yaptığı açıklandı. Resmi rezervlerde bu ay 5.589 milyon doları artış yaşanmıştır.  Usd/Try’de tarafında yükseliş eğilimi devam ediyor ve kurda yükseliş beklentimizi sürdürüyoruz. Dün TCMB tarafından açıklanan  Menkul Kıymet İstatistiklerine baktığımızda 5 Kasım haftasında yabancılar 274,4 milyon dolarlık hisse alımı gerçekleştirirken son 2 haftadır yabancı girişinin arttığı izlenmekte. Yine yabancıların 37,7 milyon dolar tahvil alımı yaparak Merkez Bankası’nın 23 Eylül’deki ilk faiz indiriminden bu yana ilk defa nalım yaptıkları görüldü. TCMB'nin brüt rezervi 5 Kasım haftasında 1,6 milyar dolar artışla 125,5 milyar dolar olarak kaydedilirken swap hariç net rezervi ise eksi 35,2 milyar dolar oldu. Yabancıların, Türk bankaları ile yaptığı TL swap miktarı 9 haftada 8,2 milyar dolar azaldı. Şu anda bu çıkışın ardından swap miktarı 5.4 milyar dolara gerilerken swap pozisyonu 24 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 5 Kasım ile sona eren haftada   427,9 milyon dolar artış gösterirken toplamda 233 milyar 301,90 milyon dolara geldi. Dün BİST100 endeksi günü % 0.06 artışla 1.625,06 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 34,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 2,96 ile inşaat olurken, en çok gerileyen ise % 1,61 ile ulaştırma oldu.

Bugün yurtiçinde Eylül ayına ait sanayi üretiminin yıllık bazda % 10 açıklanması beklenirken bunun yanında perakende satış verilerini de izliyor olacağız. Sanayi üretimi, imalat PMI ve diğer göstergelerdeki artış Türkiye’nin 3. çeyrekte büyümesinin oldukça pozitif olacağını göstermekte. Usd/Try’de yükseliş beklentimizi koruyoruz. BİST100 endeksinde ise 1605 bugün dikkat edeceğimiz seviye. 1605 seviyesinin altına inilmesi halinde satışların hızlanacağını düşünüyoruz. 1605’in üzerinde kalırsak alım eğilimi devam edebilir.

ABD:  Dün ABD’de veri akışı sakindi. Dolar endeksindeki yükseliş sürerken ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu sabah itibariyle % 1.57 seviyesine yükselmiş durumda. ABD’de enflasyonun artık kalıcı olacağının piyasalar tarafından anlaşılması ve Fed’in tapering sürecine girmesi küresel bazda güçlü doların egemenliğini sürdürmesini sağlayacakken enflasyon ve faiz baskısı altında olacak piyasalar riskli varlık dediğimiz hisse senetlerinden de kaçışı hızlandıracaktır. ABD endekslerinde düşüş eğiliminin önümüzdeki günlerde etkisini artırmasını bekliyoruz. Dün ABD borsaları günü karışık kapattı.

Bugün ABD’de  Michigan güven endeksinin 72.5 gelmesi beklenirken Michigan enflasyon beklentisini de takip edeceğiz. Ayrıca Fed üyelerinden Willams’ın da konuşması izlenecek.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Dün açıklanan Avrupa komisyonu raporuna göre  enerji maliyetlerinin tekrar dengeye oturması ve tedarik zincirinde görülen aksaklıkların azalmasıyla Euro Bölgesi enflasyonu 2023'te keskin bir şekilde yavaşlayacağı belirtilirken pandemi sonrası yeniden açılma ve ardından gelen ekonomik toparlanmaya bağlantılı olarak, mevcut yüksek fiyat baskılarının hala büyük ölçüde geçici olması bekleniyor denildi. Avrupa Komisyonu 2021 ve 2022 için enflasyon tahminini yükseltirken, 2023 yılı için tahminini yüzde 1,4 olarak açıkladı. Eur/Usd paritesi ABD verileri sonrası satışlarını hızlandırırken düşüş eğilimi devam ediyor. Aşağıda 1.1420 önemli destek bölgesi olabilir ilk etapta buradan tepki alımı gelip gelmeyeceğini izleyeceğiz. Yükselişler bizim için tekrar satış fırsatı yaratabilir.  Eur/Try ise yükselişine devam ederken yeni rekorların gelmesi sürpriz olmaz.  Avrupa borsaları küresel yüksek enflasyon endişelerine rağmen günü yükselişle kapattı.

Bugün Euro Bölgesin’de aylık bazda sanayi üretiminin % -0.5 azalması bekleniyor.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1605 seviyesinin altında önce 1590 ve arkasından 1580 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1644 direncinin kırılması halinde önce 1651 ve arkasından 1665 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1801 seviyesinin kırılması halinde önce 1808 ve arkasından 1818 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1777 desteğinin altında önce 1766 ve arkasından 1756 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 9.9180 seviyesinin kırılması halinde önce 9.8870 ve arkasından 9.8370 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 9.9715 direncinin üzerinde önce 10.01 ve arkasından 10.0580 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1849 seviyesinin altında önce 1843 ve arkasından 1834 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1862 direncinin kırılması halinde önce 1868 ve arkasından 1876 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ARMDA ARMADA BİLGİSAYAR- Şirketin Cisco İş Ortakları Zirvesi Ödül töreninde Yılın Distribütörü ödülünü kazandığı açıklandı.

#AKFGY AKFEN GYO - Sermaye artırımından elde edilen fonun 78,2 milyon TL’sinin ortaklara borçlara mahseben hisse senedine çevrilmesinde, 434 milyon TL’sinin kredi ödemelerimde, 12,2 milyon TL’sinin ise işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasına kullanıldığı açıklandı.

#AKSA AKSA - Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas OSB’de 10.000 m 2 kapalı alanda 2.500 ton/yıl kapasiteli kısa elyaftan iplik üretim tesisine ait birinci faz yatırımı deneme üretimlerine başlandığı ve yıl sonuna kadar tamamen devreye alınacağı açıklandı.

#ALMAD ALTINYAĞ MADENCİLİK - Şirketin Tekirdağ Malkara’da bulunan TMSF’den ihale yoluyla aldığı maden sahası bölgesinde bulunan ve %67,5 oranında paya sahip olduğu 1.687 m 2’ ’lik paylara ait kısmının sahiplerinden toplam 67.500 TL’ye satın alınmasına karar verildiği, pay oranının %75,0’e yükseleceği açıklandı.

#ALKIM ALKİM KİMYA - Şirketin Dazkırı Koralkim tesislerinde potasyum sülfat üretimi başladığı açıklandı.

#ALGYO ALARKO GMYO - Muğla Bodrum’daki Green Beach Resort Otel'in 422,9 milyon TL bedel üzerinden satın alındığı ve tapu işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#CEMAS ÇEMAŞ DÖKÜM - Şirketin Isı Kontrollü Isıl İşlem Ünitesi yatırımı kapsamında yer alan Doğalgaz Isıtmalı Araba Tabanlı Isıl İşlem Fırını yapılması için firma ile 125.000 euro karşılığında, Kataforez Tesisi yatırımı için firma ile 875.000 euro karşılında anlaşmaya varıldığı açıklandı..

#GESAN GİRİŞİM ELEKTRİK - Şirketin Başkent Elektrik ile 2021 Yılı Scada Malzemeleri Alımı işi için 0,12 milyon euro bedel ile sözleşme imzalandığı açıklandı.

#GLYHO GLOBAL YATIRIM HOLDİNG - Şirketin GLBMD’nin sermayesinde sahip olduğu payların GYH Danışmanlık’a devredilmesi nedeniyle Global MD Portföy’ün ortaklık yapısında dolaylı olarak meydana gelecek değişikliğe onay verilmesi talebinin SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

#HURGZ HÜRRİYET GAZETESİ - Demirören Medya ile Doğan Şirketler Grubu Holding arasında 2018 yılında imzalanan olan Hisse Satış Sözleşmesi kapsamında, HURGZ’nin sermayesinin %77,67'sine karşılık gelen 428.732.788 adet payların Demirören Medya’ya devrolunması işlemi kapsamında, pay başına 0,54316 dolar pay bedeli esas alınmak üzere pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu ve 16.05.2018 tarihinde HURGZ’de pay sahibi olup da o tarihte sahip oldukları paylardan pay alım teklifi tarihine kadar kesintisiz ellerinde bulundurdukları kısmı ile sınırlı olarak yatırımcılara pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğünün yerine getirilmesi amacıyla SPK’ya başvuru yapılacağı açıklandı.

#KRVGD KERVAN GIDA - Şirketin Polonya’daki bağlı ortaklığı ZPC Otmuchow’nun yatırımlarla ilgili olarak 31,5 milyon Polonya Zilotisi’ne kadar kadar yatırım teşviki için anlaşma sağladığı açıklandı.

#METUR METEMTUR - Denizli Çal’DAKİ 6 adet tesisten oluşan toplam 3,87 Mw gücündeki GES ve bu santrallerin yürürlükte olan dağıtım sistemine bağlantı anlaşmalarında belirtilen taşınmazları ile her türlü kullanım ve yararlanma haklarının şirket tarafından 2 etapta devir alınmasına yönelik Devir Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#GMTAS GİMAT MAĞAZACILIK - Şirket payları Borsa’da  bugün işlem görmeye başlayacak.

#Mobiltel İletişim ’in 208.000.000 adet payının pay başına 1,60 TL fiyattan halka arzına SPK tarafından onay verildi.

#ISSEN İŞBİR SENTETİK – Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün toplanacak.

#ELİTE ELİTE NATUREL - Şirket payları Pazartesi Borsa'da işlem görmeye başlayacak.

#Konya Kağıt’ ın 26.000.000 adet payının pay başına 6,95 TL fiyattan halka arzına SPK tarafından onay verildi.

#MIATK.HE - Mia Teknoloji’ nin 12.500.000 adet payının pay başına 15,80 TL fiyattan halka arzına SPK tarafından onay verildi. Şirket payları Borsa’da Satış yöntemi ile 15 - 16 Kasım’da halka arz edilecek.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

30 Eki 2022 - 18:21 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat