Honeywell, plastik geri dönüşüm teknolojisinde devrim yapacak

honeywell-plastik-geri-donusum-teknolojisinde-devrim-yapacak-27206...

Honeywell (NASDAQ: HON), geri dönüştürülebilen plastik türü sayısını artıran ve daha düşük karbon ayak izine sahip geri dönüştürülmüş plastikler yapmak için kullanılan hammaddeleri üretebilen devrim niteliğinde yeni teknolojisini duyurdu. Bu yeni teknoloji plastikler için yüzlerce kez geri dönüşümü mümkün kılarken, işlenmemiş yeni plastiklerin üretilmesinde de fosil yakıtlara olan ihtiyacı azaltması bekleniyor. 

Türkiye’nin plastik üretim kapasitesi ise yıllık yaklaşık 10 milyon tona ulaştı. Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından açıklanan “Plastik Geri Dönüşüm Sektörü Raporu”na göre; 33 milyar dolar civarındaki cirosu, 5 milyar dolara yaklaşan direkt ihracatı ve son 10 senede GSMH büyümesini aşan yıllık büyüme ile plastik sektörünün ülke ekonomisine sağladığı katkı giderek artıyor. Dünyada 6'ıncı, Avrupa’da da Almanya’nın ardından ikinci konumunda olan Türkiye’de plastik geri dönüşüm sektöründe yeni yatırımlar yapılması öngörülüyor.

Honeywell'in UpCycle Proses Teknolojisi, atık plastiği daha sonra yeni plastikler oluşturmak amacıyla kullanılan Honeywell Geri Dönüştürülmüş Polimer hammaddesine dönüştürmek için endüstri lideri moleküler dönüşüm, piroliz ve kirletici madde yönetimi teknolojisini kullanıyor. UpCycle Process teknolojisi, geri dönüştürülebilen plastik türlerini, renkli, esnek, çok katmanlı ambalaj ve polistiren dahil olmak üzere, geri dönüştürülmeyecek atık plastiği kapsayacak şekilde genişletiyor. Honeywell'in UpCycle Proses Teknolojisi, toplama ve ayırmadaki iyileştirmelerle birlikte diğer kimyasal ve mekanik geri dönüşüm süreçleriyle birlikte kullanıldığında geri dönüştürülebilen küresel plastik atık miktarını yüzde 90'a çıkarmayı sağlıyor

AMI International tarafından Eylül 2020'de yayınlanan bir araştırmaya göre, UpCycle Process Technology gibi gelişmiş geri dönüşüm teknolojileriyle işlenen atık plastikler, 2030 yılına dek yılda 5-15 milyon ton ek geri dönüşüm sağlayabilecek. UpCycle Proses Teknolojisi ile üretilen geri dönüştürülmüş plastikler, aynı miktarda fosil yemlerden elde edilen saf plastiğin üretimine kıyasla karbon emisyonlarında yüzde 57'lik azalma sağlayacak. İşlem ayrıca, yakma ve depolama gibi geleneksel atık plastik işleme yöntemlerine kıyasla karbon emisyonlarını yüzde 77 oranında düşürecek. Bu düzeyde karbon azalımı, piroliz teknolojisi seçenekleri içinde en önemli iyileştirmeler arasında bulunuyor. 
Honeywell Performance Materials and Technologies'in başkanı ve CEO'su Vimal Kapur, “Plastikler, gıdaların raf ömrünü uzatmak ve emisyonlarını azaltan araçları daha hafif hale getirmek de dahil olmak üzere toplumumuzda önemli bir rol oynuyor. Ne yazık ki bugün plastiğin yalnızca bir kısmı başarıyla geri dönüştürülebiliyor. Honeywell'in UpCycle süreci bu sorunun çözülmesine yardımcı oluyor. UpCycle, geri dönüştürülebilen plastik türlerini artırarak plastik ekonomisinde devrim yaratacak ve günlük olarak kullandığımız birçok ürünün sürdürülebilirliğini geliştirmede önemli bir rol oynayacak” dedi.
Honeywell'in UpCycle Proses Teknolojisi, Honeywell UOP'nin bir parçası olan Honeywell'in Sürdürülebilir Teknoloji Çözümleri (STS) grubu içinde oluşturuldu. Bu en son teknoloji, Honeywell'in müşteriler ve toplum için yüksek etkili, çevresel açıdan sürdürülebilir çözümler sunmaya odaklanması amacıyla tasarlandı.  
Honeywell, sera gazı emisyonları üzerindeki etkisini azaltabilen yeni nesil düşük küresel ısınma potansiyeline sahip hidrofloroolefin (HFO) soğutucular, aerosoller, çözücüler ve şişirme ajanları dahil olmak üzere sürdürülebilirlikle ilgili uzun bir inovasyon geçmişine sahiptir. Şirket ayrıca, yenmeyen doğal yağları, hayvansal yağları ve diğer atık hammaddeleri kimyasal olarak petrol bazlı dizelle aynı olan Honeywell Green Diesel™'e dönüştüren bir süreç olan Ecofining’e de öncülük etti.
Honeywell kısa süre önce faaliyetlerinde ve tesislerinde 2035 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma taahhüdünde bulundu. Bu taahhüt, şirketin operasyonlarının ve tesislerinin sera gazı yoğunluğunu net bir şekilde azaltma konusundaki siciline ve müşterilerinin çevresel ve sosyal hedefleriyle buluşmasına olmak için onlarca yıllık inovasyon geçmişine dayanıyor.  Honeywell'in yeni ürün tanıtım, araştırma ve geliştirme yatırımlarının yaklaşık yarısı, müşteriler için çevresel ve sosyal sonuçları iyileştiren ürünlere yöneliktir.


Hibya Haber Ajansı

30 Eki 2022 - 18:20 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat