Sabah stratejisi

Haftanın kritik gelişmesi olan Avrupa Merkez Bankası (ECB)'nin faiz kararı TSİ 15:15'te açıklanacak ve sonrasında Başkan Lagarde'ın konuşması takip edilecek....

Haftanın kritik gelişmesi olan Avrupa Merkez Bankası (ECB)'nin faiz kararı TSİ 15:15'te açıklanacak ve sonrasında Başkan Lagarde'ın konuşması takip edilecek. Piyasa beklentisi de ECB'nin bugünkü toplantısında faizleri 75 baz puan artırması yönünde. Dün ise dolardaki geri çekilmeyle emtia fiyatlarında artış gözlenirken, tahvil faizlerinde düşüş devam devam etti. Amerikan borsaları ise olumsuz ayrıştı. Dow Jones yatay kapatırken, S&P 500 ve Nasdaq sırasıyla %0,7 ve %2,0 düşüş kaydetti. Avrupa'da piyasalar pozitif tarafta seyretti. Euro Stoxx 50 endeksi %0,6 yükseliş kaydetti. Dolar endeksi (DXY) geri çekilmeye devam etti ve kapanış 109,7'den gerçekleşti. Yurtiçi tarafta ise BİST-100 endeksi 3.959-4.016 seviyeleri arasında işlem gördü. Kapanış 3.976'dan gerçekleşirken bir önceki güne göre değişim gözlenmedi. İşlem hacmi de 64,3 milyar TL oldu. THYAO, BIMAS ve TUPRS hisselerindeki aşağı yönlü hareketler endekste baskı oluşturdu. Bugüne bakıldığında ABD vadelileri  Facebook, Whatsapp ve Instagram gibi platformlarını bünyesinde barından Meta Platforms'un beklentilerin altında kısa vadeli görünüm açıklamasına rağmen artıda seyrediyor. Asya'da da pozitif bir görüntü var.  MSCI Asya Pasifik endeksi %1,1 civarında alıcılı. Yurtiçinde endekste dün akşam açıklanan bilançoların da desteğiyle hafif alıcılı bir açılış bekliyoruz. Veri tarafında bugün yurtiçinde seans kapanışından sonra GARAN ve AKCNS şirketlerinin finansalları açıklanacak. Makro tarafta ise dış ticaret dengesi, ekonomik güven endeksi ve enflasyon raporunu takip edeceğiz. ABD'de 3. çeyrek büyümesi, kişisel tüketim harcamaları ile dayanıklı mal siparişleri yayımlanacak. Ayrıca, Fed Başkanı Powell'ın TSİ 17:15'te konuşma yapması bekleniyor. Ek olarak, ABD'de Apple, Amazon, Intel ve Mastercard'ın 3. çeyrek finansal sonuçları açıklanacak.


    


MAKROEKONOMİ

   
ABD'de eylül ayı yeni konut satışları, aylık %10,9 düşüş kaydetti ve konut talebindeki zayıflamayı teyit eden bir diğer veri oldu. Özellikle ABD'de Fed'in faiz artışlarıyla birlikte mortgage faizlerinin yükselmesinin etkisiyle konut talebindeki yavaşlamanın sürmesi beklenmekte.

Bunun yanında, Kanada Merkez Bankası'nın faiz kararı takip edildi. Banka, politika faiz oranını 50 baz puanlık artışla %3,75 seviyesine yükseltti, beklentiler ise faizin 75 baz puanlık artışla %4 seviyesine yükseltilmesi yönündeydi. Banka, politika faizini temmuzda 100 baz puan ve geçen ay da 75 baz puan artırmıştı. Banka, karar metninde yüksek faiz oranlarının etkisiyle ekonomik büyümenin bu yılın sonunda ve gelecek yılın ilk yarısında duraksaması bekleniyor.  Bunun yanında Banka, çekirdek enflasyon göstergelerinin, fiyat baskılarının hafiflediğine dair henüz anlamlı kanıtlar göstermediğini, ayrıca kısa ve orta vadeli enflasyon beklentilerinin yüksek kalmaya devam ettiğini ve bu durumun da yüksek enflasyonun kalıcı hale gelme riskini artırdığını vurguladı. Ayrıca Banka, yüksek enflasyon ve enflasyon beklentileri dikkate alındığında, politika faiz oranının daha da yükselmesi gerektiğini belirterek faiz artışlarının süreceği sinyali verdi.
 
Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30'da yılın üçüncü çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyüme öncü verisi takip edilecek. ABD'de yılın birinci çeyreğinde yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH, %1,6 oranında daralmasının ardından ikinci çeyrekte %0,6 oranında daha ılımlı oranda daralma kaydetmişti. Üçüncü çeyrekte ise ülke ekonomisinin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda %2,4 oranında büyümesi bekleniyor. Bununla birlikte, yüksek seyreden enflasyon ve Fed'in kararlı faiz artışlarıyla sıkılaşan finansal koşulların etkisiyle ABD ekonomisinin bu yıl yavaşlaması beklenmekte. Nitekim Fed'in yayınlanan eylül toplantısının ardından paylaştığı makroekonomik projeksiyonlarına göre, ABD ekonomisinin bu yılki büyüme tahmini %1,7'den %0,2'ye sert bir şekilde aşağı yönlü revize edilirken, IMF de bu ay ABD ekonomisinin büyüme tahminini bu yıl için %2,3'ten %1,6'ya aşağı yönlü revize etmişti ve büyüme hızlarında bu yıl en sert aşağı yönlü revize 0,7 puanla ABD'de görülmüştü.

Bunun yanında, ABD'de Fed'in önemli bir enflasyon göstergesi olarak takip ettiği yıllıklandırılmış çeyreklik bazda kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endekslerinin (çekirdek dahil) yılın üçüncü çeyreğine ilişkin öncü verileri TSİ 15.30'da açıklanacak. Yıllıklandırılmış çeyreklik bazda PCE fiyat endeksi, ikinci çeyrekte %7,5'ten %7,3'e hafif gerilerken, çekirdek PCE fiyat endeksi ise %5,6'dan %4,7'ye gerilemişti.

Öte yandan, ABD'de dayanıklı mal siparişleri eylül ayı öncü verisi TSİ 17'de izlenecek. Ağustos ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri aylık %0,2 gerilemişti, buna karşın yatırım harcamalarının göstergesi olan hava araçları hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri ise %1,3 artışla beklentilerin belirgin üzerinde gelerek olumlu bir görünüm sunmuştu. Dayanıklı mal siparişlerinin eylül ayında aylık bazda %0,6 artması bekleniyor.

Ayrıca ABD'de istihdam piyasası verilerinden, 22 Ekim haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi TSİ 15.30'da takip edilecek. 15 Ekim haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, hafif yükseliş beklentisine karşın 226 bin kişiden 214 bin kişi seviyesine gerilemişti ve böylece son 3 haftanın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti.

Avrupa tarafında ise, piyasaların odak noktasında TSİ 15.15'te ECB'nin faiz kararı ve TSİ 15.45'te ECB Başkanı Lagarde'ın konuşması olacak. ECB temmuz ayında 50 baz puanlık faiz artışının ardından geçen ayki toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırmıştı ve enflasyona ilişkin risklerin resesyon endişelerine baskın geldiğine işaret etmişti. Banka, enflasyonun çok yüksek seviyelerde seyretmeye devam ettiğini ve uzun bir dönem için hedefin üzerinde kalmaya devam etmesinin büyük olasılık olduğunu ve bu kapsamda faizlerde enflasyonun orta vadede %2 hedefine geri dönmesini sağlayacak şekilde önden yüklemeli adımlar atıldığını belirtmişti. Ayrıca karar metninde, enflasyon beklentilerinde kalıcı bir yükseliş riskine karşı, gelecek birkaç toplantıda faiz oranlarının daha da yükselmesi gerektiği, ancak faiz kararlarının verilere bağlı olmaya devam edeceği ve toplantıdan toplantıya karar verileceği vurgulanmıştı. Bunun yanında, bu ayın başında yayınlanan ECB'nin eylül ayı toplantısına ilişkin tutanaklar, yıl sonunda %2'lik faize işaret etmekte, bu durum ise bu ayki toplantıda 75 baz puan ve aralıktaki toplantıda 50 baz puan faiz artırımı olasılığını göstermekte. Piyasa beklentisi de ECB'nin bugünkü toplantısında faizleri 75 baz puan artırması yönünde.

Bunun yanında, TSİ 18.45'te ECB Yönetim Kurulu Üyesi Villeroy'un konuşması takip edilecek.

Yurt içinde ise, TSİ 10'da TÜİK tarafından eylül ayı dış ticaret dengesi verisi yayınlanacak. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan eylül ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerine göre, dış ticaret açığı aylık 10,4 milyar USD gerçekleşirken, ağustosta 11,1 milyar USD ile rekor seviyeyi görmüştü. İhracat eylülde 2022 yılı ortalamasının üzerindeki seyrini korumuştu ve aylık %6 artış kaydetmişti. Bununla birlikte enerji ithalatında rekor seviyeler ve altın ithalatının artışını sürdürmesiyle ithalat tarihi yüksek seviyesinde olurken ithalatın aylık artışı ise %1,4 ile ihracata göre daha sınırlı olmuştu. Petrol fiyatlarındaki düşüşe karşın doğal gaz fiyatlarının yüksek seviyelerini koruması enerji ithalatında artışın sürmesine neden olmakta. Enerji ithalatı aylık 9,6 milyar USD gerçekleşirken geçen sene aynı döneme göre %115 artış sergilemişti. Benzer şekilde altın ithalatı da Eylül 2020'den bu yana en yüksek seviyesinde ve 3,1 milyar USD gerçekleşmişti ve son 5 aydır 3 haneli yıllık artışlar göstermekteydi. Eylülde özellikle Almanya başta olmak üzere AB ülkelerine ihracat artışının diğer ülkelere nazaran daha belirgin olduğu görülmüştü.
 
Ayrıca TSİ 10'da TÜİK tarafından ekim ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi yayınlanacak. Ekim ayında güven endekslerinden; hizmet sektörü aylık %0,9, perakende ticaret %3 ve reel kesim %1,8, inşaat sektörü aylık %2,8 ve tüketici güven endeksi %5,3 artış kaydetti. Hizmet, perakende ticaret, inşaat, reel kesim ve tüketici güven endekslerinin belirli alt endeksleri ile hesaplanan ekonomik güven endeksinin ise 94,3'ten 97,1'e yükselmekle birlikte iyimserlik eşik seviyesinin altındaki seyrini sürdürdüğünü hesaplamaktayız.
 
Bunun yanında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından TSİ 10'da gelen yabancı ziyaretçi sayısı istatistikleri yayınlanacak. Ağustos ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı aylık %5,4 düşüş sergilerken, yıllık bazda artış hızı ise %52,8'den %58,3'e hafif hızlanarak güçlü görünümünü korumuştu. Öncesinde açıklanan eylül ayı DHMİ verilerine göre, dış hat yolcu sayısında aylık %11,9 düşüş gözlenmesine karşın, yıllık bazda artış hızı ise %45,6 seviyesinde gerçekleşerek güçlü seyrini sürdürmüştü. Veriler net hizmet gelirlerinde kümülatif bazda olumlu seyrin süreceğine işaret etmekte.
 
Diğer yandan, TSİ 10.30'da TCMB tarafından yılın dördüncü Enflasyon Raporu yayınlanacak. Yılın son Enflasyon Raporu'nda TCMB'nin yıl sonu TÜFE tahmini ve enflasyon patikası takip edilecek ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun sunumunda vereceği mesajlar izlenecek.
 
Ayrıca TSİ 14'te TCMB'nin geçen haftaki toplantısına ilişkin özeti yayınlanacak.
 
Bunun yanında, TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak.

  • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK'nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz. 21 Ekim haftasında toplam DTH miktarı 0,51 milyar USD (bireysel 0,30 milyar USD düşüş ve kurumsal 0,81 milyar USD artış) arttı. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %53,2'den %53,1'e geriledi. TL kredilerde haftalık %0,60 artış, YP kredilerde %0,22 düşüş, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,31 artış görmekteyiz.
  • TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 21 Ekim haftasında toplam ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 1,9 milyar USD azalışla 114,1 milyar USD'ye, net uluslararası rezervin ise 2,4 milyar USD azalışla 11,7 milyar USD'ye gerilediğini öngörmekteyiz.

 

ŞİRKET HABERLERİ 

Akbank (AKBNK, Nötr): Akbank'ın 3Ç2022'deki net dönem karı çeyreksel %30,2, yıllık %431,6 oranında artarak 17.066mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 16.453mn TL'nin, hem de piyasa beklentisi olan 16.658mn TL'nin biraz üzerinde gerçekleşmiştir. Net faiz gelirlerinin beklentimizden yüksek gerçekleşmesi tahminimizdeki sapmada önemli bir etken olmuştur.

Üçüncü çeyrek karı sonrasında Akbank'ın 2022 yılı Ocak - Eylül dönemi net dönem karı 38.223mn TL'ye ulaşmıştır. Banka, geçen yılın aynı döneminde 7.343mn TL kar açıklamıştı. Ayrıntılar için tıklayınız…

Öte yandan, Akbank, uluslararası piyasalardan 225 milyon ABD Doları ve 177,5 milyon Avro olmak üzere iki dilimden oluşan 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlamıştır. Kredinin toplam maliyeti ABD Doları ve Avro kısımlar için sırasıyla Sofr+%4,25 ve Euribor+%4,00'dür.

Çemtaş Çelik (CEMTS, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 3Ç2022'deki net dönem karı 259,4mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde Şirket 77,2mn TL net dönem karı açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri 3Ç2022'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %89,6 oranında büyüme göstererek 777,9mn TL'ye yükselirken, brüt kar 212,9mn TL olmuştur. Brüt kar marjı 0,1 puan azalışla %27,4'e gerilemiştir. Operasyonel giderler 3Ç2022'de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %109,9 oranında artmış ve 31,4mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden ise 32,7mn TL net gelir elde edilmiştir. Böylece faaliyet karı 214,3mn TL olmuştur. İlgili dönemin FAVÖK'ü 188,7mn TL'yi göstermiştir. FAVÖK marjı 1,2 puan azalışla %24,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. 3Ç2022'de yatırım faaliyetlerinden net gelirler 63mn TL'yi göstermiştir. Finansman tarafında ise 10,8mn TL'lik net gider kaydedilmiştir. 7mn TL vergi gideri sonrası şirketin 3. çeyrek net dönem karı 259,4mn TL olarak gerçekleşmiştir.

3. çeyrek karı sonrasında Şirket'in 9A2022'deki net dönem karı ise 765mn TL'ye yükselmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 169,1mn TL net dönem karı kaydedilmişti.

Ereğli Demir Çelik (EREGL, Nötr): Erdemir'in 3Ç2022'deki ana ortaklık net dönem karı bizim beklentimiz olan 3.080mn TL'nin bir miktar altında, piyasa beklentisi olan 2.012mn TL'nin ise üzerinde gerçekleşmiş ve 2.565mn TL (108,6mn USD) olmuştur. Tahminimizdeki sapmada finansman tarafında net gelir beklentimize karşın net gider kaydedilmesi ile vergi giderinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde 5.003mn TL (598,2mn USD) ana ortaklık net dönem karı elde etmişti.

Şirketin satış gelirleri 3Ç2022'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %101,1 oranında büyüme göstererek 36.723mn TL'ye yükselirken, brüt kar 5.026mn TL olmuştur (son 1,5 yılın en düşük seviyesi). 3Ç2021'de brüt kar 7.234mn TL idi. Brüt kar marjı ise geçtiğimizin yılın aynı dönemine göre 25,9 puan azalmış ve %13,7 olmuştur. Operasyonel giderler ise %152,7 oranında artarak 635mn TL'ye yükselmiştir. Diğer faaliyetlerden net 21mn TL gelir kaydedilirken faaliyet karı 4.412mn TL olarak gerçekleşmiştir. 3Ç2021'de şirketin faaliyet karı 6.986mn TL idi. İlgili dönemin FAVÖK'ü ise 5.365mn TL (249mn USD) olarak gerçekleşmiştir. (Piyasa Beklentisi: 4.316mn TL) Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise şirket 7.418mn TL (883mn USD) FAVÖK açıklamıştı. FAVÖK marjı TL bazında, bir önceki yılın aynı döneminde %40,6 iken 3Ç2022'de %14,6'ya gerilemiştir. Şirketin ton başına FAVÖK rakamı ise bir önceki yılın aynı dönemindeki 413 USD/ton'dan 3Ç2022'de 124 USD/ton'a gerilemiştir. Yatırım faaliyetlerinden net gelirler 23mn TL olurken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 13mn TL net gelir kaydedilmiştir. Finansman tarafında net giderler 243mn TL'yi göstermiştir. 1.526mn TL vergi gideri sonrası şirketin ana ortaklığa düşen net dönem karı 2.565mn TL olarak gerçekleşmiştir.

3. çeyrek karı sonrasında Şirket'in Ocak - Eylül 2022 dönemindeki ana ortaklık net dönem karı yıllık %17,1 oranında artarak 14.830mn TL'ye (1.336mn USD) yükselmiştir.

İskenderun Demir Çelik (ISDMR, Sınırlı Negatif): İsdemir'in 3Ç2022'deki net dönem karı bizim beklentimiz olan 1.459mn TL'nin altında gerçekleşmiş ve 648mn TL (13,5mn USD) olmuştur. Tahminimizdeki sapmada marjların beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde 3.005mn TL (360,6mn USD) net dönem karı elde etmişti.

Şirketin satış gelirleri 3Ç2022'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %67,1 oranında büyüme göstererek 17.549mn TL'ye yükselirken, satış maliyetlerindeki %154,8'lik artışın etkisiyle, brüt kar %66 oranında azalarak 1.417mn TL'ye gerilemiştir (son 7 çeyreğin en düşük seviyesi). Brüt kar marjı ise geçtiğimizin yılın aynı dönemine göre 31,6 puan azalmış ve %8,1 seviyesine gerilemiştir. Operasyonel giderler ise %136,8 oranında artmış ve 221mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 46mn TL net gider kaydedilirken, faaliyet karı 1.150mn TL'ye ulaşmıştır. Şirket'in 3Ç2021'deki faaliyet karı 4.312mn TL idi. İlgili dönemin FAVÖK'ü %61,3 düşüşle 1.671mn TL'yi (58mn USD) göstermiştir. FAVÖK marjı TL bazında yıllık 31,5 puan azalışla %9,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirketin ton başına FAVÖK rakamı bir önceki yılın aynı dönemindeki 387 USD/ton'dan 3Ç2022'de 74 USD/ton'a gerilemiştir. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 13mn TL net gelir kaydedilmiştir. Finansman tarafında net giderler 4mn TL'yi göstermiştir. 511mn TL'lik vergi gideri sonrası şirketin net dönem karı 648mn TL olarak gerçekleşmiştir.

3. çeyrek karı sonrasında Şirket'in Ocak - Eylül 2022 dönemindeki net dönem karı yıllık %13,9 oranında artarak 6.970mn TL'ye (439,7mn USD) yükselmiştir.

Otokar (OTKAR, Sınırlı Negatif): Otokar'ın 2022 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %51,8 oranında azalarak 57,8mn TL'ye gerilemiş ve hem ortalama piyasa beklentisi 234mn TL'nin hem de bizim beklentimiz olan 189mn TL'nin altında gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada satış gelirlerinin beklentimizden düşük (beklentimiz 1.902mn TL idi)  1.471mn TL olarak gerçekleşmesi etkili olmuştur.

Otokar'ın 3Ç2022'de satış gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam satış adedinin %34 oranında artarak 670'e yükselmesi ve kurlardaki yüksek artışın olumlu katkısıyla %80,6 oranında artarak 1.471mn TL'ye yükselmiştir. Diğer taraftan satışların maliyeti ise aynı dönemde %97,5 oranında artmış ve buna bağlı olarak brüt kar %45 oranında artarak 379,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı da %32,3'den %25,8'e gerilemiştir. Satış adetleri artmasına karşın, bu çeyrekte zırhlı araç satışı yapılmaması (3Ç2021'de 26 adet zırhlı araç satışı) brüt kar marjının gerilemesinde önemli etken olmuştur. Operasyonel giderler ise aynı dönemde %141,5 oranında artarken, diğer faaliyetlerden gelirler 22,4mn TL'den 78,4mn TL'ye yükselmiştir. Böylece Otokar'ın net faaliyet karı %39,4 oranında azalarak 76,5mn TL'ye gerilemiştir. Şirketin FAVÖK'ü de aynı dönemde %72,7'lik düşüşle 36,5mn TL'ye inmiştir. Diğer taraftan şirket iştiraklerden 3Ç2022'de 189,8mn TL gelir (3Ç2021'de 22mn TL idi)  kaydetmiştir. Finansman tarafında ise 198,9mn TL'lik gider (3Ç2021 37,3mn TL gider) kaydedilirken, 10,5mn TL'lik vergi gideri sonrası 3Ç2022 net dönem karı 57,8mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Eylül dönemi net dönem karı %16,3 oranında artarak 600,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.
 
TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Sınırlı Pozitif): TAV Havalimanları 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %149 oranında artarak 1.574mn TL olarak gerçekleşmiştir. Ortalama piyasa kar beklentisi 1.390mn TL iken, bizim beklentimiz 1.433mn TL idi.  Tahminimizdeki sapmada iştirak gelirlerinin beklentimizden yüksek gerçekleşmesi etkili olmuştur.

TAV Havalimanları'nın 2022 yılının üçüncü çeyreğinde toplam hizmet verilen yolcu sayısı, geçen yılın aynı dönemindeki 24,1 milyondan 30,3 milyona çıkmıştır. TAV bir önceki çeyrekte (2Ç2022) ise 19,9 milyon yolcuya hizmet vermişti. Bu duruma bağlı olarak TAV'ın satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemindeki 1.964mn TL'den kurlardaki artışın da olumlu katkısıyla 3Ç2022'de 5.925mn TL'ye yükselmiştir. Diğer taraftan satışların maliyetleri görece daha düşük oranında artarak 3.086mn TL olarak gerçekleşmiştir. Buna bağlı olarak brüt kar %464 oranında artarak 2.839mn TL'ye ulaşmıştır. Operasyonel giderler aynı dönemde %210,8 oranında artarken, 15mn TL'lik diğer faaliyetlerden net gider ile birlikte net faaliyet karı 1.743mn TL (3Ç2021'de 605mn TL idi) olarak gerçekleşmiştir. Yatırım faaliyetlerinden 3Ç2022'de net 141mn TL, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 631mn TL gelir (3Ç2021'de 173mn TL idi) kaydedilmiştir. Net finansman gideri aynı dönemde 88mn TL'den 794mn TL'ye yükselirken, 81mn TL'lik vergi gideri sonrasında ana ortaklık net dönem karı 1.574mn TL olarak gerçekleşmiştir.
 
Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı 1.869mn TL olmuştur. Bir önceki yılın aynı döneminde 853mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti.
 
TAV, ilk dokuz ay sonuçları ardından 2022 yılı beklentilerini yeniden güncellemiştir. Buna göre TAV, 2022 yılında hizmet verilen yolcu sayısını 71-76 milyon yolcu ile aynı olarak korurken ciro beklentisini ise 900-940mn Euro'dan 970-1010mn Euro'ya yükseltmiştir. Şirket 2022 yılı %28-31 olan FAVÖK marjı beklentisini ise korumuştur. 50mn Euro'nun üzerindeki net kar beklentisini de 75-105mn Euro olarak güncellemiştir. Ayrıca Net Borç/FAVÖK oranı beklentisini de 5,5-6,5 seviyesinden 5,0-6,0 seviyesine çekmiştir.
 
Tekfen Holding (TKFEN, Nötr): Tekfen 3Ç2022'de ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %58,8 oranında artarak 735,5mn TL'ye yükselmiş ve bizim beklentimiz olan 739mn TL'ye paralel gerçekleşirken, ortalama piyasa beklentisi olan 652mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. 3.çeyrekte Taahhüt tarafında bir projede sürenin uzaması kaynaklı ek gider oluşmasına bağlı olarak beklentimizin aksine 279mn TL net dönem zararı oluşurken, diğer taraftan kimya sanayi grubu ise beklentimizden daha iyi performans sergileyerek 690mn TL net dönem karı kaydetmiştir.

Tekfen'in konsolide satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre, özellikle kimya grubu satış gelirlerindeki %258'lik artışın etkisiyle, %128,5 oranında artarak 8.233mn TL'ye yükselirken, satışların maliyeti %129,2 oranda artış kaydetmiştir. Buna bağlı olarak brüt kar %123,6 oranında artarak 986,8mn TL'ye ulaşmıştır. Şirket'in operasyonel giderleri aynı dönemde %130 oranında artarken, diğer faaliyetlerden de 128,7mn TL net gider (3Ç2021'de 28,6mn TL net gider) kaydedilmiştir. Ayrıca iştiraklerden de 23,2mn TL gelir kaydedilirken, böylece faaliyet karı %58,8 oranında artarak 420,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket'in FAVÖK'ü de aynı dönemde %80,8 oranında artarak 705,4mn TL'ye ulaşırken, FAVÖK marjı ise %10,8'den %8,6'ya gerilemiştir. Tekfen'in yatırım faaliyetlerinden net gelirleri 3Ç2022'de 233,9mn TL olurken, finansman tarafında da 59mn TL net gelir kaydedilmiştir. 15mn TL'lik vergi geliriyle birlikte ana ortaklık net dönem karı 735,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı %52 oranında artarak 1.813,1mn TL'ye ulaşmıştır.
 
TOFAŞ (TOASO, Pozitif): TOFAŞ'ın 2022 3.çeyrek net dönem karı 2.059mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 1.819mn TL'nin hem de 1.830mn TL olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada marjların beklentimizden iyi gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirketin 3Ç2021'deki net dönem karı 581mn TL idi.

Şirketin satış gelirleri 3Ç2022'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %186,4 oranında artmış ve 16.022mn TL olmuştur. Aynı dönemde satışların maliyeti de %178,8 oranında yükselmiş ve 13.109mn TL'yi göstermiştir. Finans sektörü faaliyetlerindeki net kar 78mn TL ile geçen sene aynı çeyreğin %33,8 üzerinde gerçekleşmiştir. Şirketin toplam brüt karı %214,7 oranında artarak 2.991mn TL'ye ulaşmıştır. Brüt kar marjı ise 1,7 puan artışla %18,7 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %147,3 oranında artmış ve 669mn TL'yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden ise 3Ç2022'de net 89mn TL net gider kaydedilmiş ve bunlara bağlı olarak da 2.233mn TL faaliyet karı oluşmuştur. 3Ç2021'de 760mn TL faaliyet karı kaydedilmişti. Faaliyet karı marjı 0,4 puan iyileşmeyle %13,9 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, 3Ç2022 FAVÖK'ü ise %175 artışla 2.682mn TL'yi göstermiştir (Piyasa beklentisi: 2.482mn TL).  FAVÖK marjı da 0,7 puan azalışla %16,7 seviyesine gerilemiştir. Şirketin yatırım faaliyetlerinden net gelirleri 13mn TL'yi göstermiştir. Net finansman giderleri 3Ç2022'de 339mn TL olarak gerçekleşmiştir. 3Ç2021'de net finansman giderleri 169mn TL idi. 151mn TL'lik vergi geliri sonrasında 3Ç2022 net dönem karı da 2.059mn TL olarak gerçekleşirken, net kar marjı 2,5 puan artışla %12,9 seviyesine yükselmiştir.

3. çeyrek karıyla birlikte TOFAŞ'ın 9 aylık ana ortaklık net dönem karı 5.064mn TL'ye ulaşmıştır. 2021'in aynı döneminde bu rakam 2.064mn TL seviyesindeydi.

Ek olarak, şirket yılsonu beklentilerini aşağıdaki şekilde revize etmiştir.
 

 
 
Türk Traktör (TTRAK, Pozitif): Şirket'in 3Ç2022'deki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %194,3 artarak 652,7mn TL'ye yükselmiştir. Piyasa beklentisi şirketin 3.çeyrekte 537mn TL net dönem karı açıklaması yönündeydi. Satış gelirleri 3Ç2022'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %132,5 oranında büyüyen şirketin, brüt karı ise aynı dönemler itibariyle %175,8 oranında artarak 1.126mn TL olmuştur. Brüt kar marjı ise yıllık 3,1 puan artışla %19,6'yı göstermiştir. Operasyonel giderleri %127,2 oranında artan şirket, 52,5mn TL net diğer faaliyet gideri yazmış ve 807,9mn TL faaliyet karı kaydetmiştir. Faaliyet kar marjı yıldan yıla 4,3 puan artışla %14,1 olmuştur. Türk Traktör'ün 3Ç2022 FAVÖK'ü 920,1mn TL ile 3Ç2021'in %178,6 üzerinde gerçekleşmiştir. (Piyasa beklentisi 783mn TL idi.) Ek olarak, FAVÖK marjı 2,7 puan yükselişle %16 olmuştur. Net finansman giderleri 98,9mn TL'yi göstermiştir. 3Ç2021'deki net finansman gelirleri 2,7mn TL idi. 56,3mn TL'lik vergi gideriyle birlikte şirketin 3Ç2022'deki net kar marjı 2,4 puan artarak %11,4'e yükselmiştir.

3. çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in 9 aylık net dönem karı 1.612mn TL ile geçen senenin aynı dönemine göre %94,2 artmıştır.

Türk Traktör 2022 yılına ilişkin beklentilerinde güncelleme yapmıştır. Türkiye pazarı beklentisi yukarı revize edilirken, şirketin iç ve dış pazar satışları beklentisinin önceki daha geniş bandı daraltılmıştır. Buna göre, Türkiye traktör pazarı büyüklüğü beklentisi 53-59bin adetten 59,5-63,5bin adet aralığına yükseltilmiştir. İç piyasaya traktör satışları beklentisi 26,5-30bin adet aralığından 26,5-28,5bin adete, ihraç traktör satışları öngörüsü ise 16,5-18,5bin adet aralığından 17,25-18,25bin adet aralığına çekilmiştir. Şirketin yatırım harcaması beklentisi 600-800mn TL'den 650-800mn TL'ye revize edilmiştir (2021: 323mn TL).

Türk Prysmian Kablo (PRKAB, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 3Ç22'deki ana ortaklık net dönem karı 63mn TL olarak açıklanmıştır. Geçen senenin aynı döneminde ise Şirket 3,1mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri geçen senenin aynı dönemine göre %176,9 oranında artarak 2.019mn TL (3Ç21: 729,2mn TL) olarak gerçekleşirken, satışların maliyeti de aynı dönemler itibarıyla %175,5 oranında yükselmiş ve 1.797mn TL (3Ç21: 671,2mn TL) olmuştur. Böylece Şirket'in brüt karı 221,7mn TL olmuştur. Şirketin operasyonel giderleri 129,3mn TL olurken, faaliyet karı 114mn TL olarak gerçekleşmiştir (3Ç21'de 9,1mn TL). Şirketin FAVÖK'ü aynı dönemde %226 oranında artarak 95,5mn TL olurken, FAVÖK marjı da %4'ten %4,7'ye yükselmiştir. Finansman tarafında 30,3mn TL net gider kaydedilirken, 20,7mn TL vergi gideri sonrasında şirketin ana ortaklık net dönem karı 63mn TL olmuştur.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı 146,8mn TL olmuştur. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket, 20,8mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.

Galata Wind Enerji (GWIND, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ("EBRD") arasında 2029 yılı vadeli 45mn USD tutarında bir kredi sözleşmesi imzalanmıştır. Bu krediyle Galata Wind, hali hazırda faaliyet gösteren rüzgâr santrallerinde 3 yıl içinde yapmayı planladığı kapasite artış projelerini finanse ederek, Şirketin operasyonel kurulu gücünü daha da artıracaktır. Şirket'in toplam 269MW'lık kurulu gücüyle, EBRD'den sağlanan bu finansmanla birlikte, yıllık yaklaşık 800.000 MWh elektrik üretimine ek, tahmini 150.000 MWh ilave yenilenebilir elektrik üretmesi beklenmektedir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Yönetim Kurulu tarafınfan, imkanlar ve pazar koşullarına bağlı olarak Irak'ın Kerkük ve Türkmenistan'ın Türkmenbaşı şehirlerine tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DITAS.E ve YESIL.E payları 27/10/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/11/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Ayrıca VBTS kapsamında MZHLD.E paylarında 27/10/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/11/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Batısöke Söke Çimento (BSOKE): Şirket fabrikasının Döner Fırın-1 hattında yapılacak planlı revizyon çalışmaları nedeniyle, Döner Fırın-1 01.12.2022 tarihine kadar durdurulmuştur. Yeterli miktarda klinker stokunun bulunması dolayısıyla, çimento üretim ve satışların bu duruştan etkilenmeyeceği bildirilmiştir.

Makim Makine (MAKIM): Şirketin daha önce 47,09mn TL tutarındaki tevsi yatırım konusunda almış olduğu 20/08/2020 tarih ve 514981 sayılı Yatırım Teşvik Belgesinin 125,02mn TL tutarında komple yeni yatırım olarak revize edilmesi konusundaki başvurusu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından daha önce onaylanmıştı. Söz konusu Yatırım Teşvik Belgesi 81,34mn TL'si bina-arsa, 78,24mn TL'si makine teçhizat ve 5mn TL'si ise diğer olmak üzere toplam 164,58mn TL olarak revize edilmesi konusundaki başvurusu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Osmanlı Yatırım Menkul Değerler (OSMEN): Şirket tarafından, Eskişehir'de bulunan 2100m2 brüt/ net 1568m2 bağımsız gayrimenkulün toplam 47,7mn TL (KDV Hariç) bedel karşılığında satın alınmasına karar verildiği açıklanmıştır.

Pardus Girişim (PRDGS): Şirketin girişim yatırımı portföyünde bulunan ASY Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. yönetim kurulu tarafından ASY Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ'nin, paylarının tamamına sahip olduğu HBY Yenilenebilir Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ ve Anages Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ ile 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nun kolaylaştırılmış birleşme hükümleri çerçevesinde bütün aktif ve pasifleriyle birlikte devir alınmak suretiyle birleştirilmesine karar verilmiş olup, birleşme işlemine ilişkin süreç tamamlandığında yatırımcılara bilgi verilecektir.

Sönmez Pamuklu Sanayii (SNPAM): Şirketin iştiraki Sönmez Çimento AŞ 'nin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında; Şirket sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 693.1 mn TL'na artırılması için Ana Sözleşmenin sermayeye ilişkin 6. Maddesinin değişmesine dair gündemin kabul edildiği bilgisi alınmıştır.

Yeo Teknoloji (YEOTK): Şirket ile Tempa Pano Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında 26.10.2022 tarihinde, çatı üzeri güneş enerjisi santrali (GES) tesis edilmesi için projelendirme-elektrik-mekanik işler dâhil olmak üzere anahtar teslim 800.000 USD bedelli sözleşme imzalanmıştır.

FAİZ PİYASALARI


Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %11,22'den %10,77 seviyesine geriledi. TCMB dün 63 milyar TL'lik (%10,50'den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 244,1 milyar TL oldu.Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa tarafta 30 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 70 baz puana varan yükselişler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

27 Eki 2022 - 09:50 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat