"Şanlıurfa Tanıtım Günleri" görkemli bir şekilde icra edildi

Şanlıurfa tanıtım günleri seçkin ve çok kalabalık bir protokol ve milyonlarca kişinin katılımıyla muhteşem bir şekilde başladı ve sona erdi

Şanlıurfa tanıtım günleri seçkin ve çok kalabalık bir protokol ve milyonlarca kişinin katılımıyla muhteşem bir şekilde başladı ve sona erdi

Vakfımızca, Ankara'da düzenlenen “Şanlıurfa Tanıtım Günleri” 15 Eylül Perşembe günü Atatürk Kültür Merkezi/Millet Bahçesinde görkemli bir açılışla başladı.

Açılışa Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Tarım ve Orman Eski Bakanı/Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Milletvekilleri; Halil Özcan, Kasım Gülpınar, Zemzem Gülender Açanal, Mehmet Ali Cevheri, Ahmet Akay, İbrahim Halil Yıldız, Halil Özşavlı, önceki dönem milletvekilleri; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Faruk Çelik, Yahya Akman, Mahmut Kaçar, Mahmut Kaplan, Abdülkerim Gök, Zülfikar İzol, Seydi Eyüboğlu, Mehmet Akyürek, Zeynep Karahan Uslu, Kemalettin Yılmaztekin, Ahmet Melik, Atilla Maraş, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ayşe Sula Köseoğlu, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, Akçakale Bld.Bşk Mehmet Yalçınkaya, Birecik Bld.Bşk.Yrd. Reşat Uzun, Bozova Bld.Bşk. Suphi Aksoy, Ceylanpınar Bld.Bşk. Feyyaz Soylu, Eyyübiye Bld.Bşk. Mehmet Kuş, Halfeti Bld.Bşk. Şeref Albayrak, Haliliye Bld.Bşk. Mehmet Canpolat, Hilvan Bld.Bşk. A.Ali Bayık, Karaköprü Bld, Siverek Bld.Bşk. Ayşe Çakmak, Suruç Bld, Viranşehir Bld.Bşk. Salih Ekinci, İstanbul Kadıköy Belediye Başkanı hemşehrimiz Şerdül Odabaşı, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, TFF eski Başkanı Nihat Özdemir, Akçakale eski Kaymakamı/Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Şefik Aygöl, Havelsan Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, İş İnsanı Mithat Yenigün, Necip Özbek, Adem Atmani, Murat Dilek, Mahmut Yılmaz, Şanlıurfa eski Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa eski Başsavcı/Danıştay Üyesi Uğurhan Kuş, Şanlıurfa İlçe Kaymakamları, ŞUTSO Başkanı İ.Halil Peltek, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şefik Bakay, Şanlıurfaspor Başkanı Emin Yetim ve çok sayıda davetli katıldı.

Önceden planlanmış programları nedeniyle Şanlıurfa Tanıtım Günlerine katılamayan, selamlarını ve tebriklerini telgraf yoluyla ileten Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Ak Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktar, Ankara Valisi Vasip Şahin, AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Kırıkkale Eski Valisi İlker Haktankaçmaz’a iyi dilekleri için teşekkür ederiz. 

Şanlıurfa Tanıtım Günlerinin ev sahibi sıfatıyla açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Vakfı Yönetim Kurulu ve Organizasyon Komitesi Başkanı E.Korgeneral Mustafa Kemal Alataş; Tanıtım günlerine katılan tüm davetlileri saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Teşriflerinizden dolayı çok teşekkür ederim. Hoş geldiniz. Şeref verdiniz.

“Kadim kentimiz Şanlıurfa'nın tanınmaya ihtiyacı yok, Şanlıurfa'yı herkes tanıyor, biz Şanlıurfa Vakfı olarak sadece Şanlıurfa'yı hatırlatıyoruz. Şanlıurfa tarih, kültür, turizm, tarım ve gastronomi şehri olduğu kadar artık bir sanayi şehridir diyen Başkan M.Kemal Alataş; Şanlıurfa üretiyor, Organize Sanayi Bölgeleri ile ülkeye katma değer katıyor, bölgenin istihdamına katkı sağlıyor dedi. Şanlıurfa’nın aynı zamanda bir sanat ve sanatçı şehri olduğuna değinen Başkan Alataş, Şanlıurfa geçmişten günümüze kadar, yetiştirdiği şair, yazar, ressam ve ses sanatçıları ile önemli bir yere sahiptir. Bugün müzik deyince akla Şanlıurfa geliyor. Başkan Alataş sözlerine şöyle devam etti;

Değerli hemşehrilerim,

Bizler gerçekten kadim bir şehrin mensuplarıyız. Bununla gurur duymalıyız. Bugüne kadar herkes ben olarak, ben-lik duygusu ile hareket etmiş olabilir. Artık gün biz olma günüdür. Şanlıurfa olarak ben duygusu yerine biz duygusu ile hareket edebilirsek, birbirimizi kıskanmaz, iş ve güç birliği içinde davranır, birbirimizi bütünler, birbirimize destek olabilirsek Şanlıurfa olarak çok daha iyi yerlerde olacağımızdan emin olunuz diye konuştu. 

 

Açılış töreninde söz alan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül; ‘’Şanlıurfa sabrın ve hoşgörünün yaşandığı şehirdir’’ Tarih ve Kültür şehri Şanlıurfa sevgi, sabır ve hoşgörü şehridir. “Şanlıurfa müzik, sıra geceleri, tarih, turizm, kültür, tarım, sanayi ve peygamberler şehridir. Peygamberlerin gönüllere bıraktığı çok önemli yansımaları Şanlıurfa’da vardır. Şanlıurfa hoşgörü şehridir. Şanlıurfa’nın tarihi mekanlarında oturduğunuz zaman birçok kültürün bir arada barış içerisinde, hoşgörü içerisinde bir arada olduğunu görebilirsiniz. Şanlıurfa Hz.Eyyüp’ün şehri, sabrın şehridir, tevekkülün şehridir. Yüzyıllardır bu kültür nesilden nesillere gelmiştir. Bu kültür Şanlıurfalılara yansımış, evlerimize yansımış, cömertlik olmuş, misafirperverlik olmuş, candanlık olmuş, yakınlık olmuş, sevgi ve muhabbet olmuştur.

‘’Gastronomi Damakla Dünyaya Tanıtılır’’

Kentin kültürünü, müziğini, folklorunu ve gastronomisini dünyaya tanıtmak için Ankara’ya müzik, gastronomi, tarihi ve kültürü ile geldik. Şanlıurfa’nın derin bir kültürü var. Şanlıurfa kadim bir şehirdir, 12 bin yıllık tarihe sahip bir şehirdir. Şanlıurfa medeniyetlerin kurulduğu şehirdir. Şanlıurfa medeniyetlerin geçiş noktası olan bir şehirdir. Her şeyin çıkış noktası Şanlıurfa’dır. “Başka Şanlıurfa Yok’ dedi. Şanlıurfa’yı buraya getirdik ama bütün bunları yaşamak istiyorsanız Şanlıurfa’ya gelmeniz lazım. Dünyada her insan, atalarının nasıl yaşadığını görmek istiyorsa muhakkak bir gün Şanlıurfa’ya uğramak zorundadır. Şanlıurfa açık hava müzesi, tarım şehri ve Şanlıurfa bilimin şehri olmaya aday olarak yoluna devam ediyor. Şirin Şanlıurfa, başka Şanlıurfa yoktur.” Dedi.

Açılış töreninde konuşan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan; “Bugün burada güzel bir ortam, güzel bir tablo var. Bu ortamı ve tabloyu bu hale getiren ekibi tebrik ediyorum. Bugün burada hep birlikte hasret giderme bahtiyarlığını yaşayacağız. Ben Şanlıurfa'da 4 aydır görev yapıyorum. Sanki 4 yıl çalışmış gibi oldum. Bizler farklı yerlerde doğduk ama doyduğumuz yer nereyse orası bizim şehrimizdir. Biz de doyduğumuz yer olan Şanlıurfa'ya hizmet ediyoruz. El ele değmeden alkış olmaz, taşa taş koymadan bina olmaz demişler. Bu nedenle bende Şanlıurfa’nın bir evladı olarak sizlerle hep birlikte güzel işler yapacağız. Biliyorsunuz Şanlıurfa 2023 yılı Dünya İslam Ülkeleri Turizm Başkenti seçildi. Biz bununla ilgili ulusal ve uluslararası çalışmalar yapacağız. Şehrimizde 2064 tescillik kültür varlığı var. Bu büyük bir zenginlik. Balıklıgöl Şanlıurfa'nın adeta bir vitrini. Şanlıurfa'da uluslararası kazılar devam ediyor. Büyüklerimiz çalışmışlar birçok eser ortaya koymuşlar. 1, 2, 3, olmadan 4,5 olmaz büyüklerimiz bir iki üçü yapmış, biz de 4,5 ile kaldığımız yerden devam edeceğiz.” dedi.

 

 

 Tanıtım Günlerinde Neler yaşandı?

Tarih, Kültür ve Gastronomi şehri Şanlıurfa’nın damak çatlatan meşhur yöresel yemekleri Ankara’ya taşındı. Kebabından çiğköftesine, peynirli helvasından isot reçeline kadar birçok lezzet Millet Bahçesinde kurulan stantlarda tanıtıldı. Kentin tarihi dokusu, kültürü, folklorü ve gastronomisini dünyaya tanıtmak amacıyla Şanlıurfa Vakfı (ŞANVAK) Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa İlçe Belediyeleri ve Şanlıurfalı diğer STK’lar tarafından düzenlenen ‘’Şanlıurfa Tanıtım Günleri’’ Ankara Millet Bahçesi/Atatürk Kültür Merkezinde vatandaşlara kapılarını açtı.

Festival havasında başlayan Şanlıurfa Tanıtım Günlerine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Memleket hasreti çeken Şanlıurfalılar kadar Ankaralılar da millet bahçesinde düzenlenen etkinliğe akın etti. Ciğer kebabından lahmacuna, şıllık tatlısından peynirli helvasına kadar birçok yöresel ürünün yapıldığı tanıtım günlerinde yemekler görselliğiyle gözlere, lezzetleriyle de midelere hitap etti.

Buram buram baharat kokusunun yayıldığı etkinlik alanına gelen vatandaşlar, Şanlıurfa’nın damak çatlatan lezzetlerine tam not verdi. Şanlıurfalı ustalar tarafından buzla yoğurulan, Urfa isotu ile lezzetlendirilen, şarkılara türkülere konu olan çiğköfte, tanıtım günlerine katılanlara ikram edildi.

Ankara’da düzenlenen etkinlikte isot ve çiğköfte yeme yarışması düzenlendi. Yarışmaya katılanlar zor anlar yaşarken renkli görüntüler ortaya çıktı. İsot yeme yarışmasında Yunus Demirkaynak birinci olurken çiğköfte yeme yarışmasında Yılmaz Akkuş birinci oldu. Yarışmada birinci olanlara çeyrek altın hediye edildi.

Etkinliğe katılan vatandaşlar Şanlıurfa’nın yemeklerine hayran kaldıklarını ifade ederek gönüllerinin Şanlıurfa’da olduğunu söylediler.

Tanıtım günlerine 4 günde her hal ve şartta katılımın milyonları aştığını memnuniyetle müşahede ettik. Memur kenti olan Ankara’da, dört gün süren etkinliğe, özellikle Cumartesi ve Pazar günü çok yoğun bir katılım gözlemlendi. Ziyaretçi akınına uğrayan stantlarda, halka ücretsiz dağıtılan çiğ köfte, etli pilav, külünçe, nar suyu gibi ikramlara rağmen esnaf, ziyaretçilere yemek yetiştirmekte zorlandı. Yemek alışverişi için uzun kuyruklar oluştu. Şanlıurfa müziği ve yemek kokuları ile ortam adeta bir panayıra dönüştü. Esnaf bu durumdan son derece memnun kaldı.

İslam İş Birliği Teşkilatı tarafından ‘’2023 İslam Dünyası Turizm Başkenti’’ seçilen Şanlıurfa’da tescilli yöresel Birecik Patlıcanı, İsot Çömleği, Ciğer Kebabı, Haşhaş Kebabı, Sac Kavurması, Tirit, Yumurtalı Köfte, İçli Köfte, Şıllık Tatlısı, Urfa Yağı, Tırnaklı Ekmeği, Çiğ Köftesi ve Tepsi Kebabı gibi 38 coğrafi işaretli yöresel ürün bulunuyor. 

15-18 Eylül tarihleri arasında Millet Bahçesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezinde düzenlediğimiz etkinliğimize katılarak, faaliyetlerimizi tüm Türkiye’ye anında ileten Şanlıurfa’mızın görsel basın temsilcilerinden; Güneydoğu TV Yönetim Kurulu Bşk.Faruk Bayuk ve ekibinden Kenan Bayuk/Ali Kılıç, Kanal Urfa Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Toru ve TV Genel Müdürü Ferhat Özer, Urfanatik Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Gülebak/Gülizar Gülebak, Ulusal televizyon kanallarımızdan Beyaz TV aracılığı ile sesimizi tüm ulusa duyuran hemşehrimiz Ekrem Arpak’a ayrıca yazılı basınımızın güzide mensupları olan Cengiz Aksan, Müslüm Çap, Ahin Güneş, Necdet Karadeniz, I.Halil Kuş, Ömer Dodanlı, Hasan Köseler, Ekrem Arpak, M.Ali Aslan, Cebrail Elmas, Fuat Erbülbül ve tüm basın mensubu arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

Tanıtım günlerine hazırlık süreci boyunca birlikte mesai yaptığımız vakfımız yönetim kurulu üyeleri Halil Bağıban, Veysel Oruç, Mahmut Nimetoğlu, Feridun Geçgel, Sedat Sözer, Maruf Güneş, Aykut Çakmaklı, Halil Polat, Mustafa Gülpınar, Hamit Erguvan, Hasan Mülayim, Murat Dilek ile Şanlıurfa Vakfı Urfa Şube Başkanı M.Emin Karahan ve vakıf üyelerine, vakfımız Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Hekimoğlu ve vakıf üyelerine, stantlarımızda Şanlıurfalı yatırımcılarımızdan, Urfamızın sanayi potansiyelini sergileyen; GÜRBAĞ Şirketler Grubu, Oruç Şirketler Grubu/Midas Otel, ASTOR Trafo Fabrikası, A Life Hospital, Astor Turizm ile Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgemizde üretim yapan fabrikalarımıza, stantlarımızda kültürümüzü ve lezzetlerimizi tanıtan Anzelha Sofrası, Şanlıurfa Osmanlı Sofrası ,Gökçin Baklava ve Şanlıurfa’dan gelen adını sayamadığımız tüm esnaflarımıza, düzenledikleri kermesin geliriyle üniversite öğrencilerine burs katkısı sağlamayı hedefleyen Münibe Alataş, Nuriye Sözer, Hatice Önalan, Sema Kaya, Serpil Kürkçüoğlu, Nesrin Bağlı, Dilşad Osmanağaoğlu, Rüksan Ateşsal ve Münise Soran’a burs alan öğrencilerimiz adına teşekkür ederiz.

Ayrıca tanıtım günlerimize hiçbir maddi beklenti içerisinde olmaksızın katılarak renk katan değerli sanatçılarımız Münevver Özdemir, Bedirhan Gökçe, Ahmet Badıllı, Sedat Koç, Halil Elveren, Halil Altıngöz, finali yapan Arif Çelik ve Zekeriya Ünlü’ye, araştırmacı/yazar Abuzer Akbıyık, Hüseyin Tekel, Halil Orhan Aslan, Halil Polat ve Mehmet Kurtoğlu’na, takdim yapan TRT Muhabiri Ömer Salih Ünlü, tüm sanatçılarımıza coşkuyla eşlik eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın Urfa Ahengi Sıra Gecesi topluluğuna teşekkür ederiz. Aramızda bulunmak üzere gerekli tüm hazırlıkları tamamlanmış fakat sağlık sorunları nedeniyle programa katılamayan, vakfımıza ve tüm hemşehrilerimize katılamamaktan duyduğu üzüntüsünü ve program için iyi dileklerini görsel yayınla ileten Urfalı ses sanatçımız İbrahim Tatlıses’e de teşekkür eder, tüm Şanlıurfa adına acil şifalar dileriz.

Katılan, destek sunan ve iyi dileklerini ileten her isme ayrı ayrı teşekkürlerini ileten Şanlıurfa Vakfı Başkanı E.Korgeneral M.Kemal Alataş, tatlı telaşımız ile meşgul iken, adını unuttuğumuz güzel insanlarımız olabilir. Onları da iyi niyetimiz ile kucaklıyoruz diye vurguladı.

Birbirimize karşı anlayışlı, kucaklayıcı ve destekleyici bir tutum içinde olmamız gerektiğini önemle vurgulayan Başkan Alataş, tüm Şanlıurfa’yı sevgi ve muhabbetle selamlıyoruz dedi.

Birlik ve bütünlük içinde, Şanlıurfa temalı nice güzelliklerde buluşmak temennisiyle.. göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat