Urfa'da pamuk üretiminin maliyeti çıkarıldı: ZMO'dan taban fiyat açıklaması

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası, 2022 yılı kütlü pamuk üretim maliyetini çıkardı. Maliyete göre kütlü pamuk üretici satış fiyatının en az 21.05 TL olması gerektiği belirtildi.

Şanlıurfa'da pamuk üretiminin maliyeti çıkarıldı: ZMO'dan taban fiyat açıklaması

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi, 2022 yılı pamuk üretim maliyetini çıkardı. Maliyete göre taban fiyat açıklandı. Kütlü pamuk üretici satış fiyatının en az 21,05 TL olması gerektiği vurgulandı.

2022 yılı kütlü pamuk maliyeti açıklandı

“2022 yılı kütlü pamuk kilogram maliyetini yaptığımız maliyet analizine göre 15.05 TL olarak belirledik” diyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, “Üretim maliyetlerinin bir yılda yüzde 200- 300 artış göstermesinden dolayı kütlü pamuk üretici satış fiyatının en az 21.05 TL’nin altında olmaması gerekiyor. 110 kuruş olan pamuk prim desteğinin ise en az 200 kuruş olması artan maliyetlerden dolayı kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

“Temel unsurların sübvanse edilmesi artık kaçınılmazdır”

Melik, çiftçinin üretime devam edebilmesi için temel giderlerin devlet tarafından karşılanmasının artık kaçınılmaz olduğunu ifade etti: “Üreticinin üretime devam edebilmesi için maliyetin esas unsurları olan tohum, gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi temel unsurların sübvanse edilmesi artık kaçınılmazdır. Çiftçinin önünü görebilmesi için ürünün alım garantisinin olması gerek ve taban fiyatın hasattan önce belirlenmesi gerekiyor.”

BASINA VE KAMUOYUNA

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ŞANLIURFA İLİ 2022 YILI

KÜTLÜ PAMUK ÜRETİM MALİYETİ (TAHMİNİ)

21.09.2022

Türkiye’de 2021 yılında 4,3 milyon dekarda 2,25 milyon ton kütlü pamuk üretimi yapılmış olup, bunun karşılığında 832 bin 500 ton lif pamuk üretimi gerçekleşmiştir. Bu yıl sadece Şanlıurfa’da yaklaşık 2.600.000 dönümden 1.300.000 ton kütlü 550 bin lif üretimi beklenmektedir. Buda Şanlıurfa’nın Türkiye pamuk üretiminin % 60’ı üretmesi demektir.

Dünyada ve ülkemizde Stratejik bir ürün olan Pamuk, işlenmesi açısından çırçır sanayisinin, lifi ile tekstil sanayisinin, çekirdeği ile yağ ve yem sanayisinin, linteri ile de kâğıt sanayisinin hammaddesi durumundadır. Petrole alternatif olarak pamuğun çekirdeğinden elde edilen yağ, giderek artan miktarda biodizel üretiminde de hammadde olarak kullanılmaktadır. Pamuk bitkisi yüksek katma değeri olan bir ürün. Asıl ve yan ürünleriyle otuz kadar sanayiye ham madde sağlayarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.  Birçok sektörün hammaddesi konumundaki pamuğun üretimini mutlaka arttırmamız gerekmektedir.

Türkiye son 20 yılda tarımsal anlamda dışa bağımlılığını sürekli artırarak 2021 tarımsal ürünlerde yaklaşık 20 milyar dolar ithalat yapmıştır, sadece pamukta 2,5 milyar dolar değerinde ithalat gerçekleştirmiştir. Oysa düzgün tarım ve destekleme politikalarıyla pamuk üretimimizi artırıp 2,5 milyar doları kendi ülkemizde kalacak ve çiftçi üretimini daha da  fazlalaştıracaktır.

Üreticinin üretime devam edebilmesi için maliyetin esas unsurları olan tohum, gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi temel unsurların sübvanse edilmesi artık kaçınılmazdır. Çiftçinin önünü görebilmesi için ürünün alım garantisinin olması gerek ve taban fiyatın hasattan önce belirlenmesi gerekiyor.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube olarak 2022 yılı kütlü pamuk kilogram maliyetini yaptığımız maliyet analizine göre 15.05 TL. olarak belirledik. Üretim maliyetlerinin bir yılda yüzde 200- 300 artış göstermesinden dolayı kütlü pamuk üretici satış fiyatının en az 21.05 TL’nin altında olmaması gerekiyor.110 krş olan pamuk prim desteğinin iseen az 200 krş olması artan maliyetlerden dolayı kaçınılmazdır.

Abdullah MELİK


TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

ŞANLIURFA ŞUBE BAŞKANI

21 Eyl 2022 - 12:54 - Yerelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat