Piyasalarda Powell sonrası satış baskısı sürüyor

Fed Başkanı Powell’ın Cuma günü yaptığı konuşmadaki enflasyonla mücadele vurgusuyla ortaya çıkan şahin tutum piyasalarda satışların ön planda kalmasına neden oldu. Cuma günü gerçekleşen satışlar sonrasında Asya borsaları genel olarak negatif seyretti. Satışlarda Japon Nikkei endeksi 2,8% düşüşle öne...

Fed Başkanı Powell’ın Cuma günü yaptığı konuşmadaki enflasyonla mücadele vurgusuyla ortaya çıkan şahin tutum piyasalarda satışların ön planda kalmasına neden oldu. Cuma günü gerçekleşen satışlar sonrasında Asya borsaları genel olarak negatif seyretti. Satışlarda Japon Nikkei endeksi 2,8% düşüşle öne çıktı.

ABD endeks vadelilerinde de negatif seyir izleniyor. Dolar endeksi haftaya 20 yılın zirvesinde başlarken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,12% bölgesine kadar yükseldi.

Powell’ın konuşması ardından faizin daha yüksek seviyelerde, daha uzun süre kalacağı beklentisi ön plana çıkarak risk iştahında düşüşe yol açtı. Faizin 2023’te 3,75 – 4,00% bölgesinde tepe noktasını görebileceği beklentisi ana senaryoyu oluştursa da, daha agresif beklentilerin oranı da küçümsenmeyecek boyuta ulaşmış durumda.

Hafta içinde özellikle ABD istihdam piyasasına ilişkin veriler dikkat çekiyor. Bugün ise FOMC üyesi Brainard’ın gerçekleştirmesi beklenen konuşma, hem Eylül toplantısı, hem de daha uzun vadeli faiz beklentileri için takip edilecek.

ŞİRKET HABERLERİ

TCELL: Bağlı ortaklıklarımızdan Lifecell Ventures Coöperatief U.A. ("Lifecell Ventures")'nin, 1.753.397.665 EUR olan sermayesi, 9.938.163 EUR artırılarak 1.763.335.827 EUR'ya çıkarılmıştır. Sermaye artırımına ait yeni pay alma hakkımızın tamamı ödenmiştir.

ISCTR: Bankamız, havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı çerçevesinde European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) ve International Finance Corporation'dan (IFC) sırasıyla 127 milyon ABD Doları ve 100 milyon ABD Doları olmak üzere toplam 227 milyon ABD Doları tutarında, 5 yıl nihai vadeli finansman sağlamıştır. EBRD'den sağlanan kaynak, kadın girişimcilerin finansmanı ile enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanında kullandırılacak olup, IFC'den sağlanan kaynak ise yeşil konut kredileri dahil konut kredilerinin finansmanında kullandırılacaktır.

KOZAA: Haberlerde konu edilen, "Niğde İli Ulukışla İlçesi Elmalı Köyü mevkiindeki, Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan kompleks cevher madeni (Cu-Pb-Zn) açık ocak işletmesi projesinin, Niğde Valiliğine sunulan PTD (Proje Tanıtım Dosyası) ile ÇED süreci başlatılmıştır" açıklamasındaki başvurumuz; Maden Kanunu 7.Maddesi uyarınca ilgili madencilik faaliyetlerinde izinlerin alınması, temdit ve ruhsat geçerliliklerinin sağlanabilmesi için, sahadaki mevcut veriler ışığında yapılan bir başvurudur. Ülkemiz madencilik mevzuatı ve yasal süreç kapsamında, her ruhsat sahamız için benzer şekilde rapor ve izin çalışmaları yapılmaktadır.

ASELS: ASELSAN ile TUSAŞ arasında uçak modernizasyonuna yönelik olarak 25.08.2022 tarihinde, toplam bedeli 671.451.904,- TL ve 35.278.330,- ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalanmıştır.

KONTR: Dünya Bankası finansmanlı, Ulusal Elektrik İletim Şirketi (SONATREL) tarafından düzenlenen, Kamerun'daki "Projet de Remise à niveau des Réseaux de Transport d'Electricité et de Réforme du Secteur (PRRTERS) / Dossier No : 006/AOI/SONATREL/PRRTERS/SPM/CSPM/2020, Elektrik İletim Şebekelerinin İyileştirilmesi ve Sektör Reformu Projesi" ihalesi kapsamındaki,       YG Hatları ve Trafo Merkezlerinin Tasarım-Tedarik-Montaj İşlerinin,"Lot 2: Kamerun, Garoua ve Maroua 225 kV Yüksek Gerilim Trafo Merkezleri temini, montajı ve devreye alınması"   kısmı için vermiş olduğumuz teklifin en başarılı teklif olduğunun tarafımıza bildirildiği ve sözleşme imzalanma aşamasına geçildiği bilgisini paylaşmıştık. Söz konusu ihale kapsamındaki sözleşme toplam 18.592.735 Euro bedel üzerinden bugün imzalanmıştır.

KORDS: 1. Yüksek performans lastiklerinde kullanılan tekkorda olan global talebin artmasına cevap verebilmek üzere 7 milyon Amerika Doları tutarında tekkord üretim hattı yatırımı yapılmasına; 2. İnşaat güçlendirme sektöründeki büyüme stratejilerimize paralel olarak, yurtiçi büyümeyi devam ettirmek ve ihracat pazarlarımızdaki fırsatları değerlendirebilmek amacıyla 5 milyon Amerikan Doları tutarında mevcut hatta ilave hat olarak Polipropilen Monofilament Fiber Donatı (Kratos PP) üretim hattı yatırımı yapılmasına karar verilmiştir.  Kordsa Türkiye'nin İzmit tesislerinde yapılacak bu yatırımların 2024 yılının ilk çeyreğinde devreye alınması planlanmaktadır.

KFEİN: Şirketimiz elektronik komponent konusunda uluslararası alanda faaliyet gösteren bir firmadan "e-ticaret platformu geliştirme projesi" almıştır. Proje sözleşmesi 26.08.2022  tarihinde imzalanmış olup, projesi süresi 3 yıl ve toplam hizmet bedeli 15.000.000 TL'dir.

CCOLA: Fitch Coca-Cola İçecek'in (CCI) Ulusal Kredi notunu en yüksek derece olan "AAA (tur)", görünümünü ise "Durağan" olarak belirledi. Fitch, CCI'ın ulusal kredi notunun CCI'ın güçlü kredi profili, ana pazarlarındaki lider konumu, alkolsüz içecek sektörünün dayanıklı yapısı ve şirketin güçlü sermaye yapısı ile desteklendiğini belirtti. Fitch ayrıca, CCI'ın "BBB-" Yabancı ve Yerli Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi notu ile Türkiye'de kredi derecelendirmesi yaptığı şirketler arasında en yüksek seviyede kredi notuna sahip olan şirket olduğunun altını çizdi.

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

SISE: 26 Şubat 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan, 30 Haziran 2022 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile devam edilmesine karar verilen pay geri alım işlemleri kapsamında 26 Ağustos 2022 tarihinde yapılan alımlar tabloya eklenmiştir. 26 Ağustos 2022 tarihinde 24,20 TL-24,70 TL fiyat aralığından (ortalama 24,40 TL) 1.454.537 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu SISE payları 100.257.727 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %3,27).

ALARK: Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 18.03.2022 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirketimizce 26.08.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 46,40 TL - 45,52 TL (ağırlıklı ortalama 46,04 TL) fiyat aralığından toplam 213.150 TL nominal değerli ALARK payları geri alınmıştır.

MPARK: Şirketimizce 26.08.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 40,28 TL – 40,78 TL (ağırlıklı ortalama 40,42 TL) fiyat aralığından toplam 76.889 TL nominal değerli MPARK payları geri alınmıştır.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

29 Ağu 2022 - 09:03 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat