ABD: 2Ç22 için GSYİH yüzde 0,6 daraldı

Reel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), 1Ç22’de 1,6'lık düşüşün ardından 2Ç22’de yıllık yüzde 0,6 oranında daraldı. 2Ç22 düşüşü, Temmuz ayında yayınlanan ilk tahminden 0,3 puan yukarı revize edildi. 2Ç22’de, 1Ç22’ye kıyasla daha küçük düşüş, öncelikle ihracattaki artışı ve federal hükümet harcamalar...

Reel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), 1Ç22’de 1,6'lık düşüşün ardından 2Ç22’de yıllık yüzde 0,6 oranında daraldı. 2Ç22 düşüşü, Temmuz ayında yayınlanan ilk tahminden 0,3 puan yukarı revize edildi. 2Ç22’de, 1Ç22’ye kıyasla daha küçük düşüş, öncelikle ihracattaki artışı ve federal hükümet harcamalarında daha küçük düşüşü yansıttı.

Alt kalemlere bakacak olursak; Tüketici harcamalarındaki revizyon yukarı doğru, ikinci okumada yüzde 1,5 seviyesine doğru 0,5 puanlık bir artış var. Mal talebindeki revizyon yüzde 2,4’lük bir daralmaya işaret ediyor, ancak dayanıklı mallar tarafında sadece yüzde 0,1’lik bir daralma var ve etkinin çoğu dayanıksız mal grubundan gelmiş. Tüketici harcamaları Temmuz'da da muhtemelen zayıf kaldı, ancak perakende satış verileri, düşen benzin fiyatlarının tüketicilere biraz rahatlama vermesi itibariyle 3Ç22 GSYİH'nın toparlanması için cesaret verici bir sinyal veriyor. Hizmetlerdeki büyüme pozitif katkı vermeye devam ediyor, 2Ç22 revizyonu yüzde 3,6’lık manşet üstü bir performansa işaret ediyor.

Sabit yatırımlar tarafında 2Ç22’de yüzde 4,5’lik bir daralma gözleniyor. Konut yatırımları yüzde 16,2’lik daralmaya işaret ederken, altyapı yatırımlarında da yüzde 13,2 daralma var. Faizlerin ve maliyetlerin arttığı bir ortamda inşaatla alakalı kalemler geriliyor. Şirket karları ise, 1Ç22’de yüzde 2,2 düştükten sonra, 2Ç22’de çeyreklik bazda %6,1 arttı. Verimlilikteki düşüş ve birim işgücü maliyetlerindeki artış, işletmeleri karlılıkları zayıfladıkça maliyetleri düşürmeye zorluyor. İşgücü piyasasındaki güçlü koşullar halen resesyon tahminlerini belli bir eşiğin altında tutuyor, ancak işletmeler işe alımları dondurdukça veya personel sayısını azalttıkça piyasada zayıflama başlayacaktır. 12-24 ay arası gelecekte resesyon tahminleri ise halen daha ağırlıkta.

Reel gayri safi yurtiçi gelir (GDI), 1Ç22’de yüzde 1,8'lik bir artışa kıyasla, 2Ç22’de yüzde 1,4 arttı. GSYİH ve GDI'ye eşit ağırlık veren ABD ekonomik faaliyetinin tamamlayıcı bir ölçüsü olan reel GSYİH ve reel GDI'nin ortalaması, 1Ç22’deki yüzde 0,1'lik artışa kıyasla 2Ç22’de yüzde 0,4 arttı.

GSYİH büyümesi, Covid-19 durgunluğundan bu yana ilk kez 2Ç22’de iki çeyrek üst üste daralmada kalmaya devam ediyor. Ancak art arda iki çeyrek negatif büyüme ile bile, ekonominin resesyonda olduğuna dair görüşler nette ağır basmıyor.

Diğer yayınlanan verilere göre, 20 Ağustos'ta sona eren haftada, mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvuruları, önceki haftanın revize edilen seviyesine göre 2K düşüşle 243K oldu. Bir önceki haftanın seviyesi 250K'dan 245K'ya 5K kişi aşağı revize edildi. 4 haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasından 1.500 artışla 247K oldu. Bir önceki haftanın ortalaması 246 bin 750'den 245 bin 500'e 1.250 revize edildi.

İşsizlik başvuruları, işletmelerin işçileri elinde tutmak istediğini göstermeye devam ediyor. İşsizlik başvurularıyla ilgili son veriler, Fed açısından ekonominin daha yüksek faiz oranları için hala yeterli ivmeye sahip olduğunu gösteriyor. Ancak ekonomik belirsizliğin artmasıyla birlikte, ABD şirketleri mevcut kriz sırasında işe alımları dondurmayı ve işten çıkarma yapmayı düşünebilir. Daha yavaş iş kazanımları ise, işgücü piyasasını ekonomik büyümeyi daha az destekleyici hale getirecektir.

Fed açısından bakacak olursak; Temmuz FOMC tutanakları, “işgücü talep-arz dengesizliklerinin azalıyor olabileceğini, firmaların işçileri işe alma ve elde tutmada daha başarılı olduğunu ve ücretleri artırma baskısı altında kaldığını” kaydetmişti. Fed'in sıkılaştırmasının bir resesyona yol açıp açmayacağı konusu halen net değil, ancak ekonomi bu koşullarda ne kadar ivmeye işaret ederse, yavaşlama olduğunda büyüme bölgesinde kalınması olasılığı o kadar artacaktır. Bu nedenle ekonominin yüksek oranları kaldırabiliyor olması önemli. Buna karşın, Powell’ın yarın güvercin konuşması çok olası değil. Fed başkanı kısa vadeli faiz yolunu değiştirecek bir sinyal vermeyecektir. Bu konuda daha çok Eylül FOMC toplantısından önce açıklanacak olan Ağustos ayı istihdam ve TÜFE raporları, bir sonraki faiz artışının boyutu hakkında daha bilgilendirici olacak. Yarın Temmuz kişisel gelir ve harcama verileri de açıklanıyor, bu veriler 3Ç22 GSYİH toparlanma beklentilerinin sağlam kalması için enflasyona göre düzeltilmiş (reel bazda, nominal değil) büyüme göstermeli.

Kaynak: Tera Yatırım- Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

25 Ağu 2022 - 17:19 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat