CHP’li Akın: "Müjdeden sonra 2 yılda kombiyi açmanın maliyeti 2,5 kat arttı"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının faturaların düşeceği ve ekonomiyi güçlendireceği vaadiyle 20 Ağustos 2020’de duyurduğu doğalgaz müjdesinin 2. yıldönümünde doğalgaz faturalarının hem vatandaş hem de sanayici için kâbusa dönüştüğünü söyledi. AK...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının faturaların düşeceği ve ekonomiyi güçlendireceği vaadiyle 20 Ağustos 2020’de duyurduğu doğalgaz müjdesinin 2. yıldönümünde doğalgaz faturalarının hem vatandaş hem de sanayici için kâbusa dönüştüğünü söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Ağustos 2020 tarihinde duyurduğu Karadeniz’de doğalgaz rezervi bulunduğu müjdesinin ardından geçen 2 yılda art arda gelen zamlar vatandaşın indirim beklentisini adeta kâbusa dönüştürdü. İktidar temsilcilerinin Karadeniz doğalgazının ekonomik olacağını söylemesine karşın müjde duyurusunun üzerinden geçen 2 yılda doğalgaz tarifelerine zam üstene zam yapıldı. 

Konut, sanayi ve elektrik üretim tarifesine yapılan zamlar hem vatandaşın hem de sanayicinin belini büktü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; doğalgaz rezervi müjdesinin verilmesinin ardından konut, sanayi ve elektrik üretim tarifelerine gelen zamları derledi. CHP’li Akın’ın çalışmasında özetle şunlar yer aldı:

“Konut tarifesi 10 zamla yüzde 160 arttı: Karadeniz’de doğalgaz bulunduğu müjdesinin verildiği 20 Ağustos 2020 tarihinin 2. yıldönümünde konut tarifesi tam 10 kez zamlandı. Konut tarifesi 1 Ocak 2021’den itibaren Haziran 2021’e kadar her ay yüzde 1’er ve 1 Temmuz 2021 tarihinde ise yüzde 12 oranında zam yapıldı. 2022 yılı içinde ise 1 Ocak’ta yüzde 25 ve son olarak 1 Nisan’da yüzde 35 oranında artış yapılırken, son olarak 1 Haziran’da yüzde 30 oranında bir zam daha yapıldı. Müjdeden sonra konut tarifesine gelen zamların toplamı yüzde 160 oldu. Başka bir deyişle faturalar 2,6 kat arttı.

Sanayi tarifesi 14 zamla yüzde 640 arttı: Doğalgaz rezervinin ekonomiyi de uçuşa geçireceği söylenmesine karşın; sanayi tarifesine art arda yapılan zamlar enflasyonu uçuşa geçirdi. Müjdeden sonra geçen 2 yılda sanayi tarifesine yapılan 14 zam yapıldı. 2021 yılında ocaktan itibaren hazirana kadar 6 ay boyuna her ay yüzde 1’er zamlanan sanayi tarifesi 1 Temmuz’da yüzde 20, 1 Eylül’de 15, 1 Ekim’de yüzde 15, 1 Kasım’da yüzde 48 ve 1 Aralık’ta yüzde 20 zamlandı. Sanayi tarifesine 2022 yılında da 1 Ocak’ta yüzde 50, 1 Nisan’da yüzde 50 ve son olarak 1 Haziran’da yüzde 10 oranında zam yapıldı. Buna göre doğalgaz müjdesinin 2. yıldönümüne kadar 14 kere zamlanan sanayi tarifesi toplamda yüzde 640 oranında arttı. Başka bir deyişle sanayi üretiminin temel girdilerinden biri olan doğalgaz müjdenin ardından neredeyse 7,5 kat artmış oldu. Sanayi maliyetlerindeki artış da market rafları, çarşı-pazardaki tezgâh fiyatlarına hayat pahalılığı olarak yansıdı.

Santral tarifesi 17 zam yüzde 804 arttı: Türkiye’de elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 35’inin yapıldığı doğalgaz santrallerinin tarifesi ise müjdeden sonra en fazla artış gösteren abone grubu oldu. Kurak dönemlerde elektrik üretiminin neredeyse yarısının yapıldığı doğalgaz santrallerinin tarifesine müjdenin ardından geçen 2 yılda 17 kez zam yapıldı. 2021 yılında her ay zamlanan santral tarifesine 2022 yılında da 5 kez zam yapıldı. 2021 yılında ocaktan nisana kadar 4 ay boyunca yüzde 1’er zam yapılırken, 1 Mayıs’ta yüzde 12, 1 Haziran’da yüzde 5, 1 Temmuz’da yüzde 20, 1 Ağustos’ta yüzde 10, 1 Eylül’de yüzde 15, 1 Ekim’de yüzde 15, 1 Kasım’da yüzde 46,12, 1 Aralık’ta ise yüzde 20 oranında zam yapıldı. 2022 yılında ise 1 Ocak’ta yüzde 15, 1 Şubat’ta yüzde 14, 1 Nisan’da yüzde 44,3, 1 Haziran’da yüzde 16 ve son olarak 1 Ağustos’ta yüzde 10 oranında zam yapıldı. Doğalgazla elektrik üretimi yapılan santrallerin tarifesine yapılan 17 zammın toplamı yüzde 804 oldu. Başka bir deyişle doğalgazla elektrik üretiminin maliyeti müjdenin ardından 9 kattan daha fazla arttı. “

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iki yıl içerisinde bütün tarifelerde yapılan bu fahiş artışların iktidarın doğalgaz müjdesinin zam kâbusuna dönüşmesine neden olduğunu belirtti. CHP’li Akın, şunları kaydetti:

“İki yılda kombiyi açmanın maliyeti 2,5 kattan fazla arttı. Vatandaşlarımız kara kış öncesi bu artış nedeniyle nasıl ısınacağını kara kara düşünüyor. Sanayicimiz ise temel maliyetlerden biri olan doğalgaz maliyetinin neredeyse 7,5 kat artması nedeniyle üretimde büyük bir açmaza girdi. Santral tarifesine yapılan zamlarda, yılbaşında gördüğümüz Cumhuriyet tarihinin en büyük zammına neden olurken, yeni zamları da gündeme getiriyor. Kısaca doğalgaz müjdesi her kesim için tam bir eziyete dönüşmüş durumda.”

Hibya Haber Ajansı

20 Ağu 2022 - 10:28 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat