Sabah stratejisi

ABD tarafında dün temmuz ayına ilişkin TÜFE'nin aylık bazda artış hızı %1,3'ten %0'a geriledi (beklenti: %0,2), yıllık bazda ise %9,1'den %8,5'e geriledi (Beklenti: %8,7). Açıklanan veriler Fed'den faizleri agresif şekilde artırmasına yönelik baskıları da azaltabilecek bir gelişme olarak da algıland...

ABD tarafında dün temmuz ayına ilişkin TÜFE'nin aylık bazda artış hızı %1,3'ten %0'a geriledi (beklenti: %0,2), yıllık bazda ise %9,1'den %8,5'e geriledi (Beklenti: %8,7). Açıklanan veriler Fed'den faizleri agresif şekilde artırmasına yönelik baskıları da azaltabilecek bir gelişme olarak da algılandı. Veri öncesi Eylül ayında 75/100 baz puanlık faiz artırımları ihtimali gündemdeyken veri sonrasına 50 baz puanlık artış ön plana çıktı. Dow Jones ve S&P 500 sırasıyla %1,6 ve %2,1 yükselişle günü tamamlarken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi %2,9 artış kaydetti. Avrupa endeksleri ise haftanın 3. işlem gününde genel olarak olumlu bir görüntü sergiledi. Alman DAX endeksi günü %1,2 artıda tamamlarken ve İngiltere'de FTSE'de %0,2 günlük yükselişle yatay kapattı. Dolar endeksi (DXY) 106 seviyesinin üzerinden açılış yapmıştı fakat makro veri sonrası 105'in altına hızlı bir şekilde geri çekildi ve günü 105,2'ten bir önceki güne göre %1,1 aşağıda kapattı. Ek olarak, VIX volatilite endeksi nisan ayından bu yana ilk kez 20 seviyesinin altına gerilerken, Türkiye'nin CDS'i de 700 baz puanın altına (677) geriledi. Yurtiçi tarafta da ABD verisinin etkisi gözlendi. Veri öncesi 2.800'lerin altında seyreden BİST-100'de kapanış 2.829,6 seviyesinden gerçekleşti ve günlük %1,6 yükseliş kaydedilmiş oldu. Bim, Sasa Polyester ve THY hisselerindeki yükselişler endekse en yüksek katkıyı yaparak ön plana çıktı. Diğer taraftan Koza grubu hisseleri ile Odaş Enerji hisselerdeki sert geri çekilmeler endeksteki yükselişi sınırladı. Bugüne bakıldığında, ABD vadelileri artıda seyrediyor. Asya borsalarında ise Hang Seng ve Shanghai Composite %1,7 ve %1,3 artıda seyrediyor. Japonya'da ise piyasalar tatil nedeniyle kapalı. Avrupa vadelilerindeki pozitif görüntüye de paralel BİST100'de de alıcılı bir açılış bekliyoruz. Makro takvime baktığımızda, ABD tarafında dünkü TÜFE'nın ardından bugün ÜFE verileri izlenecek. (Beklenti aylık +0,2, yıllık +10,4 artış) Ayrıca, haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. Yurt içinde ise haziran ayına ilişkin cari işlemler dengesi açıklanacak.  Bunun yanında, TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak. Seans kapanışından sonra Sabancı Holding, Tekfen Holding ve Aksa Akrilik 2. çeyrek finansallarını yayımlayacaklar.


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
  


 

     

MAKROEKONOMİ

   

Yurt içinde, TÜİK tarafından haziran ayına ilişkin iş gücü piyasası verileri yayınlandı. Arındırılmış verilere göre haziran ayında işsizlik oranı %10,6'dan %10,3'e, arındırılmamış işsizlik oranı ise %10,1'den %9,7'ye geriledi. İşsizlik oranında bu seviyeler 2018 yılından bu yana en düşük seviyelere işaret ediyor. Arındırılmış verilere göre işsiz sayısı haziran ayında 136 bin kişi azalırken, iş gücüne katılım oranı %53,6'dan %53,2'ye geriledi, istihdam oranı da %47,9'dan %47,8'e hafif geriledi. Haftalık ortalama çalışma saatleri ise 43,9'dan 44,5 saate yükseldi. Kadın işsizlik oranı %13,8'de yatay seyrederken, erkek işsizlik oranı ise %9,1'den %8,5'e geriledi.

  • İlk yarıda arındırılmış verilere göre istihdam, geçen yıl sonuna göre 862 bin kişi artış kaydetti. Geçen seneyi %11,2 seviyesinden sonlandıran işsizlik oranı, artan iş gücüne katılım oranına rağmen istihdamın gücünü korumasıyla %10,3'e gerilemiş durumda.
  • Tamamlayıcı göstergelerde de iyileşmeler gözleniyor. Haziran ayında atıl iş gücü oranı %22,1'den %20,4'e, daha fazla çalışmak istediği halde haftalık 40 saatten az çalışan kişilerin de işsiz sayısına eklenerek bulunan zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %15,7'den %13,9'a ve işsiz ve potansiyel iş gücünün bütünleşik oranı ise %17,4'ten %17,1'e geriledi (Şekil 1).
  • OVP'de 2022 yılı ortalama işsizlik oranı tahmini %12 seviyesinde bulunmakta, işsizlik oranı ilk yarıda ortalama %10,8 seviyesinde gerçekleşti. Temmuz ayına ilişkin anket göstergeleri genel olarak istihdamdaki olumlu görünümünün hız keserek sürdüğünü gösteriyor ki İSO imalat sanayi raporunda da istihdam artışının sürdüğü ancak 26 ayın en düşüğünde olduğu vurgusu dikkat çekmişti. Nihayetinde küresel talep görünümü yılın ikinci yarısında özellikle ihracat kanalıyla sanayi istihdamı üzerinde belirleyici olacak. Sektörel güven endekslerinde gelecek üç aya ilişkin istihdam beklentileri inşaat sektörü hariç iyimserlik eşik seviyesinin üzerinde kalmayı sürdürmekte. Temmuz ayında İŞKUR'un yayınladığı açık iş ve işe yerleştirme verilerine baktığımızda ise açık işlerde tüm sektörlerde düşüşler (sanayi ve hizmetler sektörlerinde belirgin düşüşler görülürken, inşaat ve tarım sektörlerinde ise sınırlı düşüşler) görüldü. İşe yerleştirme verilerinde de benzer görünüm var.
  • Bununla birlikte küresel çapta salgın sonrası normalleşme ile güçlü turizm gelirleri beklentileri sürmekte. Özellikle bu yıl turizm gelirlerinin, turizmde altın yıl olarak nitelendirilen 2019 yılının üzerine çıkabileceği değerlendirilmekte (47 milyon turist ve 37 milyar USD gelir beklentisi). Dolayısıyla bu yıl turizm sezonunun canlı geçmesi ve sezonun uzama olasılığının turizm sektörü ve hizmet sektörü öncülüğünde turizm bağlantılı sektörlerdeki istihdam görünümünü olumlu etkilemeyi sürdürmesi beklenebilir.


Ayrıca TÜİK tarafından yayınlanan haziran ayı inşaat maliyet endeksinin artış hızı, aylık %3,97'den %3,47'ye yavaşlarken, yıllık ise %105,73'ten %106,87'ye hafif yükseldi. Verideki artışa bakıldığında ağırlıklı olarak emtia fiyatlarındaki artışın etkisi malzeme endeksinde hissedilmeye devam ederken işçilik ücretleri ise görece daha sınırlı arttı.

ABD tarafında, temmuz ayına ilişkin TÜFE'nin aylık bazda artış hızı %1,3'ten %0'a geriledi (beklenti: %0,2), yıllık bazda ise %9,1'den %8,5'e geriledi (Beklenti: %8,7). Detaylara bakıldığında, aylık bazda TÜFE'deki düşüşte, enerji ürünlerindeki (benzin ve fuel oil) belirgin düşüş (%4,6 düşüş) belirleyici oldu, enerji ürünlerinde haziran ayında ise aylık %7,5 oranında sert artış gözlenmişti. Bunun yanında, aylık bazda enflasyondaki iyileşme birçok ürün grubuna da yayıldı, ikinci el taşıt fiyatları haziran ayında %1,6 oranında artışın ardından temmuzda %0,4 geriledi. Ayrıca kira artış hızı temmuzda %0,6'dan %0,5'e yavaşlarken, ulaşım hizmetleri fiyatlarında da %0,5 düşüş kaydedildi. Buna karşın gıda fiyatlarının artış hızı ise temmuzda %1'den %1,1'e hızlandı.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında TÜFE ardından temmuz ayına ilişkin olarak TSİ 15.30'da ÜFE verileri izlenecek. Temmuz ayında ÜFE'nin aylık artış hızının %1,1'den %0,2'ye gerilemesi ve yıllık bazda ise %11,3'ten %10,4'e kısmi gerilemesi beklenmekte.

Ayrıca ABD'de istihdam piyasası verilerinden, haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi TSİ 15.30'da takip edilecek. 30 Temmuz haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları, 260 bin kişi seviyesine hafif yükselerek kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye yakın seyretmişti. Buna karşın işsizlik maaş başvuruları düşük seviyelerdeki seyrini sürdürmekte ve bu durum, işsizlik oranının, salgın öncesi dönemden bu yana en düşük seviyelerdeki seyri de dikkate alındığında istihdam piyasasının sıkı olduğuna işaret etmekte.

Bunun yanında, küresel petrol piyasasındaki görünüme ilişkin bilgi verecek olan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Aylık Petrol Piyasası Raporu ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) Aylık Raporu yayınlanacak.

Yurt içinde ise, TSİ 10'da TCMB tarafından haziran ayına ilişkin cari işlemler dengesi verisi yayınlanacak. Genişleyen dış ticaret açığıyla birlikte cari açık mayısta 6,5 milyar USD (piyasa beklentisi 6,7 milyar USD) gerçekleşmişti. Başta enerji ithalatı kaynaklı olmak üzere dış ticaret açığı geçen senenin üzerinde gerçekleşmişti ve bu da cari açıktaki artışın ana nedeni olmuştu. Hizmet gelirlerindeki güçlenmenin sürmesi ise cari açıktaki artışı sınırlamıştı. TÜİK verilerine göre dış ticaret açığı, mayıs ayında 10,6 milyar USD'den haziran ayında ihracatın rekor seviyeye ulaşmasının etkisiyle 8,2 milyar USD'ye geriledi. Haziran ayında DHMİ verilerine göre dış hat yolcu sayısında aylık %23,9, yıllık %147,8 oranında güçlü artış gözlendi, son açıklanan temmuz ayı verilerinde ise dış hat yolcu sayısında aylık %24,8 artışla güçlü seyrin sürdüğü gözlenirken, yıllık bazda artış hızı ise geçen yılın haziran ayından itibaren salgın kısıtlamalarının gevşetilmesinin etkisiyle %147,8'den %58,5'e yavaşladı. Bu durum haziran ve temmuz aylarında turizm öncülüğünde net hizmet gelirlerinde güçlü seyrin sürdüğüne işaret etmekte. Bununla birlikte daralan dış ticaret açığı ve güçlü hizmet gelirleri nedeniyle haziranda cari açığın aylık bazda gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Bloomberg Anketi'ne göre, haziran ayında aylık bazda cari açığın 3,4 milyar USD seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte, bu seviyede gerçekleşecek aylık cari açıkla, önceki verilerde revizeler olmaması durumunda yıllık kümülatif cari açık 29,4 milyar USD'den 31,7 milyar USD'ye yükselecek, yıllık kümülatif cari açık/GSYH oranı ise %3,7'den %4 seviyesine ulaşacak (GSYH verisi olarak 2022 yılı birinci çeyrek kümülatif verisi kullanıldı).

Ayrıca TSİ 10'da TÜİK tarafından haziran ayına ilişkin dış ticaret endeksleri yayınlanacak. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi mayısta aylık bazda %2,8 artarken, yıllık bazda ise %16,9 gerilemişti ve eşik değerin altındaki seyrini sürdürmüştü.
Bunun yanında, TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak.

  • TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 5 Ağustos haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 7,3 milyar USD artışla 108,6 milyar USD'ye yükseldiğini, net uluslararası rezervin de 3 milyar USD artarak 12,1 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz.
  • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK'nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz. 5 Ağustos haftasında toplam DTH miktarı 4,43 milyar USD (bireysel 0,03 milyar USD düşüş ve kurumsal 4,47 milyar USD artış) arttı. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %56,5'ten %56,6'ya yükseldi. TL kredilerde haftalık %0,91 artış, YP kredilerde %0,63 düşüş, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,31 artış görmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ 

Anadolu Efes (AEFES, Pozitif): Anadolu Efes'in 2022 yılı 2. çeyrek ana ortaklık net dönem karı 1.426mn TL ile piyasa beklentisi olan 975mn TL'nin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Şirketin 2Ç2021 ana ortaklık net dönem karı 415,1mn TL idi. Satış gelirleri 2Ç2022'de 2Ç2021'ye göre %136,2 oranında artmış ve 24.536mn TL olmuştur. (Piyasa Beklentisi: 23.619mn TL) Şirketin brüt karı ise %125,2 artışla 8.825mn TL'ye ulaşırken, brüt kar marjı yıllık 1,8 puanlık azalışla %36 seviyesinde gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %106,6 oranında artış kaydederek 5.100mn TL olurken, diğer faaliyetlerden 929,5mn TL net gelir kaydedilmiştir. Böylece şirketin faaliyet karı 4.654mn TL'yi göstermiştir. 2Ç2021'de faaliyet karı 1.491mn TL idi. 2Ç2022 faaliyet kar marjı ise yıllık 4,6 puan artışla %19 seviyesini göstermiştir. Anadolu Efes'in FAVÖK'ü 2Ç'de %137,1 artmış ve 4.761mn TL'ye yükselmiştir. (Piyasa Beklentisi: 4.538mn TL) FAVÖK marjı da 0,1 puan artmış ve %19,4'ü göstermiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirler net 133,2mn TL olmuştur. 2Ç2022'de özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan ise 9,3mn TL zarar kaydedilmiştir. Böylelikle finansman gideri öncesi faaliyet karı 4.778mn TL'yi göstermiştir. Finansman tarafında ise 2. çeyrekte 929,8mn TL net gider kaydedilmiştir. 2Ç2021'de 202,4mn TL net finansman gideri oluşmuştu. 1.379mn TL'lik vergi gideri sonrasında 2.469mn TL'lik net dönem karı kaydedilmiş olup, bu tutarın içerisinde 1.043mn TL'si kontrol gücü olmayan paylara ait kar olduğu için ana ortaklık payına düşen net dönem karı 1.426mn TL olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 1.294mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 710,3mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti.

İlk yarı sonuçları ardından Şirket 2022 yılı için konsolide satış hacmindeki düşük-tek haneli oranda büyüme beklentisini değiştirmemiştir. Diğer taraftan konsolide net satış gelirlerinin kur çevrim farkının etkisinden arındırılmış olarak orta-otuzlu yüzdelerde artması beklenmektedir. (önceki düşük-otuzlu yüzdelerde büyüme) Konsolide FAVÖK marjının 2021 yılına göre yatay kalacağı beklenmektedir. (önceki: 100 baz puan civarında daralma)

Brisa Bridgestone (BRISA, Sınırlı Negatif): Şirket'in 2Ç2022 net dönem karı 304,9mn TL olmuştur. Piyasa beklentisi şirketin 396mn TL net dönem karı açıklaması yönündeydi. Şirket 2Ç2021'de 217,9mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirket'in satış gelirleri 2. çeyrekte 2021'nin aynı dönemine göre %115,9 oranında artmış ve 3.238mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satış maliyetleri %125,6 oranında artan şirketin brüt karı %93 oranında artmış ve 864,8mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise 3,2 puan azalarak %26,7 olmuştur. Operasyonel giderleri %127,9 oranında artan şirket, diğer faaliyetlerden 185,7mn TL net gider ve 11mn TL'lik diğer kayıp kaydetmiştir. Bunlara bağlı olarak, faaliyet karı 288,3mn TL'yi göstermiştir. Şirket'in FAVÖK'ü 559,6mn TL ile yıllık %65,2 oranında artış kaydetmiştir. FAVÖK marjı ise 5,3 puan azalışla 2Ç2022'de %17,3 olmuştur. Şirketin finansman gelirleri 2Ç2022'de 8,2mn TL olmuştur. Vergi öncesi karı 307,4mn TL olan şirketin 1,7mn TL vergi geliri sonrası 2. çeyrek net dönem karı 304,9mn TL olmuştur.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket'in Ocak - Haziran 2022 dönemindeki net dönem karı 917,8mn TL'ye yükselmiştir. 2021'in aynı döneminde 499,7mn TL net dönem karı kaydedilmişti.
 
Petkim (PETKM, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 2022 yılının ikinci çeyreğinde ana ortaklık net dönem karı 2.509,1mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 1.307mn TL'nin hem de ortalama piyasa beklentisi olan 1.293mn TL'nin çok üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 1.336mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Tahminimizdeki sapmada, Şirket'in yatırım amaçlı gayrimenkuller değer artışı (731,3mn TL) kaynaklı olarak beklentimizden yüksek (beklentimiz 450mn TL idi) yatırım faaliyetlerinden gelir kaydetmesi ve vergi gideri beklentimize karşın, 899mn TL'lik vergi geliri kaydedilmesi etkili olmuştur. Diğer taraftan Şirket'in 2Ç2022 FAVÖK'ü ise 1.108,7mn TL ile 1.459mn TL'lik beklentimizden düşük gerçekleşmiştir.

Şirketin satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %94,3 oranında artarak 14,44 milyar TL'ye (ortalama beklenti 12,9 milyar TL idi) yükselmiştir. Bu artışta satış fiyatlarındaki artışlar önemli etken olmuştur. Satışların maliyeti ise aynı dönemde %134,2 oranında yükselmiş ve buna bağlı olarak brüt kar %22,6 oranında azalarak 1.458,2mn TL'ye gerilemiştir. Operasyonel giderler de aynı dönemde %138,6 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 2Ç2022'de 356,2mn TL gelir (2Ç2021'de 36,2mn TL) kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %17,4 oranında gerileyerek 1.464,9mn TL'ye inmiştir. Şirket'in FAVÖK'ü de %40,7 oranında azalarak 1.108,7mn TL'ye (ortalama beklenti 1.478mn TL) inerken, FAVÖK marjı da %25,3'ten %7,7'ye (bir önceki çeyrekte 13,6 idi) gerilemiştir. Yatırım faaliyetlerinden net gelirler ise yatırım amaçlı gayrimenkuller değer artışı (731,3mn TL) nedeniyle 2Ç2021'deki 11mn TL'den 2Ç2022'de 775mn TL'ye yükselmiştir. Aynı dönemde 618,8mn TL net finansman gideri (2Ç2021 53,7)kaydedilmiştir. 2Ç2021'deki 406,4mn TL'lik vergi giderine karşın 2Ç2022'de 899mn TL'lik vergi geliri kaydedilmesi sonrasında ana ortaklık net dönem karı da 2.509,1mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek yüksek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı %92 oranında artarak 4.262,9mn TL'ye ulaşmıştır.
 
Türk Hava Yolları (THYAO, Pozitif): THY 2022 yılının 2. çeyreğinde 9,2 milyar TL (576mn USD) net dönem karı kaydetmiştir. Piyasanın kar beklentisi 6,7 milyar TL, bizim kar beklentimiz 6,5 milyar TL idi. Tahminimizdeki sapmada finansman tarafında net gider beklentimizin yerine net gelir kaydedilmesi ile vergi giderinin tahminimizden düşük gelmesi etkili olmuştur. Şirket 2Ç2021'de 497mn TL (62mn USD) net dönem zararı kaydetmişti. Satış gelirleri 2.çeyrekte %294,7 oranında artarak 72 milyar TL'ye (Piyasa beklentisi: 70,7 milyar TL) yükselen şirketin satışların maliyeti %272,3 artmış ve 56,9 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle brüt kar 15,1 milyar TL olmuştur. Brüt kar marjı %20,9'u göstermiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler 6,6 milyar TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden ise 2Ç2022'de 177mn TL net gelir kaydedilmiştir. Böylece Şirket'in faaliyet karı 8,7 milyar TL olmuştur. 2. çeyrekte yatırım faaliyetlerinden özellikle devlet teşvikleri kaynaklı 976mn TL net gelir kaydedilmiştir. Ek olarak, iştiraklerden net gelirler TFS Akaryakıt kaynaklı 245mn TL'yi göstermiştir. Şirketin FAVÖK rakamı 2Ç2021'ye göre %255,7 artarak 2Ç2022'de 15,6 milyar TL (1.030mn USD) seviyesinde gerçekleşirken, FAVÖK marjı 2Ç2021'deki %24,1'e göre 2,4 puan gerilemiş ve %21,7 olmuştur. Finansman tarafında da çoğunlukla türev işlemler sebebiyle 143mn TL net gelir kaydedilmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak vergi öncesi kar 10 milyar TL olurken, 894mn TL'lik vergi gideri sonrası 9,2 milyar net dönem karı açıklanmıştır.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket'in Ocak - Haziran 2022 dönemindeki net dönem karı 11.375mn TL'ye yükselmiştir. 2021'in aynı döneminde 59mn TL net dönem zararı kaydedilmişti.

Şirket ayrıca Temmuz 2022 dönemine ilişkin trafik sonuçları açıklamıştır. Buna göre; Temmuz 2019 döneminde 7,1mn olan toplam yolcu sayısı, 2022 yılının aynı döneminde 7,8mn olarak gerçekleşmiş ve yolcu doluluk oranı Temmuz 2022 döneminde %86,1'i göstermiştir. Taşınan Kargo-Posta, Temmuz 2019 döneminde 135bin ton iken, 2022 yılının aynı döneminde %8,6'lık artışla 146bin tona ulaşmıştır.

7 aylık sonuçlara göre ise, 2019 döneminde 42,2mn olan toplam yolcu sayısı, 2022 yılının aynı döneminde 38,7mn olarak gerçekleşmiş ve yolcu doluluk oranı %77,5 seviyesine ulaşmıştır. Taşınan Kargo-Posta, Ocak - Temmuz 2019 döneminde 852bin ton iken, 2022 yılının aynı döneminde %13,3'lük artışla 965bin ton olarak gerçekleşmiştir.
2022 Temmuz ayı sonunda filodaki uçak sayısı 386 olmuştur.

Türkiye Sigorta (TURSG, Sınırlı Pozitif): Şirket, 5,27 - 5,29 TL aralığından 938,1 bin TL nominal değerli pay geri alımı yaptı. Payların sermayeye oranı %0,0142 olarak kaydedildi.

Diğer yandan, Şirket'in, Vakıf Finansal Kiralama'nın sermayesinde sahip olduğu 49,5mn TL nominal değerli paylardan borsada satış kapsamında; 15,5mn TL nominal değerli payların satılması,  kalan 34mn TL nominal değerli payların borsada işlem gören niteliğe dönüştürülmesi amacıyla Pay Satış Bilgi Formu'nun onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmıştır.

Bununla birlikte Şirket'in, Vakıf Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı'nın sermayesinde sahip olduğu 302,3bin TL nominal değerli payların borsada satış kapsamında borsada işlem gören niteliğe dönüştürülmesi amacıyla Pay Satış Bilgi Formu'nun onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmıştır.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Nötr): Şirketin 10.05.2022 tarihli KAP açıklamasında Şirket ile Türkiye'nin önde gelen büyük bir kurumsal yatırımcısı arasında, payları şirket mülkiyetinde bulunan Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş.'ye, Şirket'in değerlemesinin 160mn USD ile 200mn USD arasında olacağı varsayımına göre emisyon primli sermaye artırımı suretiyle aşamalı olarak %10 oranında ortak olması amacıyla, karşılıklı hak ve yükümlülüklerin belirlenmesi ve müzakere süreçlerinin başlatılması niyetini içeren ve bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzalandığı kamuoyu ile paylaşılmıştı. Anılan KAP açıklaması çerçevesinde, İş Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından bugün 210mn USD değerleme üzerinden emisyon primli sermaye artırımı suretiyle %10 oranında ortak olması amacıyla bağlayıcı teklif sunulmuş ve teklif Şirket tarafından da kabul edilerek, İş Portföy Yönetimi A.Ş.'ye bildirilmiştir. Kabul edilen bağlayıcı teklif çerçevesinde, hukuki inceleme yapılması ve nihai dokümantasyonun (pay sahipleri sözleşmesi vb) hazırlanması, gerekli izin ve onayların alınması sürecine geçilmiş olup, söz konusu süreçlerin tamamlanması şartı ile kapanış (sermaye artırım) işlemleri gerçekleştirilecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: SPK kararı kapsamında uygulanan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS), KAPLM.E paylarına 11.08.2022'den 09.09.2022'nin seans sonuna kadar uygulanıp, tek fiyat işlem yöntemiyle işlem görecektir. Aynı zamanda açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir pakedi tedbirleri de bu süre içinde devam edecektir. (Kaynak: Matriks)

İnşaat: İnşaat maliyet endeksi, 2022 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %3,47, bir önceki yılın aynı ayına göre %106,87 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %4,16, işçilik endeksi %0,72 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %130,59, işçilik endeksi %45,67 arttı.

Otomotiv: Ticaret Bakanlığı, 2. el araçlarda fahiş fiyatların önüne geçmek adına satın alınan arabanın alımından 6 aya kadar ve 6.000 km kullanılmadan satılamayacağına ilişkin düzenleme hazırlıyor. Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) başkanı ise bu düzenlemeyle fırsatçılığın önüne geçilebileceğini ümit ettiklerini belirtti. (Kaynak: Dünya)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Burçelik Vana Sanayi (BURVA):
 Şirket ile yurtiçindeki bir müşterisi arasında 385bin EUR  tutarlı,  Şubat 2023 tarihine kadar teslim edilecek Gate, Globe, Çek, Kelebek ve Küresel Vanaları Temini konusunda sözleşme imzalanmıştır.

E-Data Teknoloji (EDATA): Şirket, 30.06.2022 tarihi itibariyle 177.462.330 TL olan toplam hasılatı içerisinde 19.474,50 TL'lik (% 0,011) paya sahip olan, distribütörlüğünü yapmakta olduğu WinRaR firması ile olan sözleşmesini Şirketin operasyonel yükünü azaltmak ve satışlarda daha yüksek ciroları yakalayabileceği yeni markalara odaklanabilmek amacıyla 08.08.2022 tarihi itibariyle sonlandırmış bulunmaktadır.

Mega Polietilen (MEGAP): Şirket hazır giyim sektörüne yıllık ortalama 4mn adet ürün üretecek, yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği ve %100 oranında Mega Polietilen Köpük Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin bağlı ortaklığı olacak olan 5mn TL Sermayeli Mega Hazır Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin kurulması için karar almıştır.

Orge Enerji (ORGE): İstanbul'da devam eden TCMB yerleşkesi projesinde, Türkiye'de yerleşik bir müşteriden 978,9 bin ABD doları + KDV tutarında elektrik malzemesi siparişi alındı. Siparişin teslim süresi 3 ay olarak planlandı.
   

FAİZ PİYASALARI

 

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 83 milyar TL'lik (%14'ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 309 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %2,79 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %2,67-%2,81 bandında hareketin ardından %2,78 seviyesinden günü kapattı. 
 
Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta yatay seyir gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta yatay hareket gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 90 baz puana varan düşüşler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

11 Ağu 2022 - 09:24 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat