Piyasadan haberler

OTKAR… Şirketin %100 oranında pay sahibi olduğu bağlı ortaklığı Otokar Europe SAS'ın %100 oranında hissesine sahip olduğu ve Romanya'da faaliyet gösteren Otokar Filiala Bucuresti SRL tarafından, Bükreş Belediyesi'nin açmış olduğu 100 adet 12 metre elektrikli otobüs ve bunlar için gerekli şarj altyap...

OTKAR… Şirketin %100 oranında pay sahibi olduğu bağlı ortaklığı Otokar Europe SAS'ın %100 oranında hissesine sahip olduğu ve Romanya'da faaliyet gösteren Otokar Filiala Bucuresti SRL tarafından, Bükreş Belediyesi'nin açmış olduğu 100 adet 12 metre elektrikli otobüs ve bunlar için gerekli şarj altyapısının sağlanması ihalesine teklif verilmiştir. Verilen teklifler, teknik ve ticari yeterlilik gibi muhtelif kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirilecek olup, ihalenin Şirketimiz lehine sonuçlanması halinde sürece ilişkin önemli gelişmeler yatırımcılarımızla paylaşılacaktır.

ISSEN… Şirket 27.07.2022 tarihinde Balıkesir ili Susurluk İlçesinde 304.897,74 m² tarlayı, 24.840.000-TL bedelle satın almıştır. Söz konusu arsa önümüzdeki dönemde gerekli izinlerin alınması sonrasında Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımında değerlendirilecektir.

TTKOM… Türk Telekom Grubu olarak, ülkemizin ve müşterilerimizin dijital dönüşüm yolculuğunda; sabit, mobil ve genişbant haberleşme ürünlerinin yanı sıra pek çok alanda dijital ürün ve hizmetler sunarak ülkemize değer katmaya devam etmekteyiz. Bu çerçevede, dijital odağımızı güçlendirmek ve mevcut dijital ürün ve hizmet portföyümüzü genişletmek amacıyla Türk Telekom Grubu bünyesindeki belirli ürün ve servisleri yeni bir yapıda konumlandırmayı hedefliyoruz. Dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında yeni atılımlar gerçekleştirmek üzere, Türk Telekom Grubu bünyesindeki dijital şirketlere bilgi teknolojileri (BT) altyapı hizmeti sunma faaliyetlerinin ve oyun servisleri, dijital yayın servisleri, bulut çözümleri vb alanlardaki mevcut dijital ürün ve servislerin kurulacak yeni şirketler veya mevcut grup şirketlerimiz altında yeniden yapılandırılmasına Yönetim Kurulumuzca karar verilmiştir.

AGHOL… Şirketin 28.04.2022 tarihli Genel Kurul toplantısında alınan (4), (5), (6), (7), (8), (9) ve (12) sayılı kararların iptali istemiyle pay sahiplerimizden Mehmet Okan Yazıcı tarafından Şirketimiz aleyhine İstanbul Anadolu 5. Asliye Ticaret Mahkemesinde 2022/543 Esas sayılı dosya ile dava açıldığı hususu 26.07.2022 tarihinde öğrenilmiştir. Şirketimiz gerekli hukuki işlemlere başlamıştır. Bu hususta bir gelişme olduğu takdirde ilgili mevzuat gereğince kamuya açıklama yapılacaktır.

PAGYO… Yönetim Kurulunun 28.07.2022 tarihli toplantısında, Kiracıların önümüzdeki dönem bütçelerine finansal destek sağlamak amacıyla; piyasa koşulları, kiracıların faaliyet gösterdikleri sektör, kiracıların AVM içerisindeki konumu, kendi kira sözleşmelerindeki taahhütlerini yerine getirme performansları, AVM işletme kurallarına uyum performansları ve AVM'ye sağladıkları katkılar göz önünde bulundurularak; Ağustos 2022 döneminden itibaren geçerli olmak üzere, bazı kiracıların asgari kiralarına karar ekinde yer alan değişen oranlarda iskonto uygulanmasına, bazı kiracılara da iskonto uygulanmamasına ve bu uygulanan iskontoların konuya ilişkin yeni bir karar alınıncaya kadar uygulanmaya devam edilmesine karar verilmiştir.

CIMSA…’’15.06.2022 ve 22.07.2022 tarihli KAP açıklamamızda belirtilen ve Şirketimiz aktifinde/mülkiyetinde bulunan Niğde Entegre Çimento Fabrikası, Kayseri Entegre Çimento Fabrikası, Ankara Çimento Öğütme Tesisi ile Başakpınar, Ambar, Nevşehir, Cırgalan, Aksaray, Ereğli ve Kahramanmaraş Hazır Beton Tesislerinin, bu tesislerde yer alan sabit varlıklar ile bunlarla bağlantılı diğer varlıkların KDV hariç 110 milyon EURO veya karşılığı Türk Lirası bedelle Ferpa İnşaat Sanayi Petrol Ürünleri Tic. ve Paz. Ltd. Şti.'ye devrine ilişkin 15.06.2022 tarihinde imzalanan Varlık Satış Sözleşmesi kapsamında varlık devirlerleri, sözleşme hükümleri çervesinde 28.07.2022 tarihi itibarıyla devir işlemleri gerçekleştirilmek ve devir bedeli tahsil edilmek suretiyle tamamlanmıştır.’’

HURGZ…’’Yönetim Kurulumuz'un 28.07.2022 tarihli (bugün) toplantısında; tamamı ödenmiş 9.600.000,00-Türk Lirası sermayesine %100 oranında iştirak edilen ve Şirketimiz'in doğrudan bağlı ortaklığı olan Yenibiriş İnsan Kaynakları Hizmetleri Danışmanlık ve Yayıncılık A.Ş. nezdinde Şirketimizin sahip bulunduğu beheri 1,00-Türk Lirası itibari değerli, tamamı nama yazılı 9.600.000 adet payın tamamının, medya grubumuzun organizasyonel yapılanması amacıyla ve Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerine uygun olarak KPMG Yönetim Danışmanlığı A.Ş. tarafından hazırlanan 27.05.2022 tarihli Değerleme Raporu'nda belirlenen değer aralığında olmak üzere, beher pay 1,00-Türk Lirası olacak şekilde toplam 34.000.000,00-Türk Lirası bedel karşılığında borçlarımıza mahsuben, medya grubumuz bünyesinde faaliyet gösteren Demirören TV Radyo Yayıncılık Yapımcılık A.Ş.'ne satılarak devredilmesine karar verilmiş olup, devir işlemi bugün (28.07.2022) gerçekleştirilmiş ve satış bedeli borçlarımıza mahsup edilmiştir.’’ Yukarıda detayları verilen "Finansal Duran Varlık" satış ve devir işlemlerinin, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-23.1 "Önemli Nitelikteki İşlemlere ilişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği (SPK II-23.1 Tebliği)'nin, "Önemlilik kriteri" başlığını taşıyan 6'ncı maddesinde düzenlenen sınırların altında kaldığı ve bu bağlamda ilgili Tebliğ kapsamında düzenlenen ayrılma hakkının doğmayacağı değerlendirilmektedir.

VAKKO…Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 24 Haziran 2022 ve 07.07.2022 tarihli yabancı para nakdi varlıklarının Türk Lirası karşılığı 15 Milyon TL'yi aşan şirketlere yönelik Türk Lirası kredi kullandırımlarına ilişkin kısıtlayıcı kararının, 28 Temmuz 2022 itibari ile Şirketimiz faaliyetleri, finansal tabloları ve mali yapısı üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

CONSE…Şirketin %100 oranında bağlı ortaklığı olan Mavibayrak Enerji Üretim A.Ş. ("Mavibayrak"), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ("EPDK") tarafından verilmiş olan 01/06/2016 tarihli ve 49 yıl süreli üretim lisansı ("MBE Lisans") tahtında Aydın İli, Söke İlçesi'nde bulunan, sahibi olduğu biyokütle enerji santralinde ("MBE Santral") elektrik üretimi gerçekleştirmektedir. Mavibayrak'ın lisansına konu tesisinin birden çok kaynaklı elektrik üretim tesisine dönüştürülmesi ve bu kapsamda MBE Santral'de yardımcı kaynak olarak güneş enerjisi santrali de kurulması amacıyla Elektrik Piyasası Kanunu ve ikincil mevzuat gereğince EPDK'ya yapmış olduğu lisans tadil başvurusu (başvuru hakkında Halka Arz İzahnamesinde bilgi verilmiştir) olumlu neticelenmiş olup, MBE Lisans'ta kayıtlı tesis türü "birleşik yenilenebilir elektrik üretim tesisi", kaynak türü "biyokütle/güneş" ve yardımcı kaynağa dayalı kurulu güç "1,8 MW" olacak şekilde tadil edilmiştir. Böylece MBE Lisans'ta kayıtlı toplam kurulu güç 14.4 MWm/12.0 MWe olmuştur. Tadil edilmiş lisansın EPDK'dan bugün teslim alındığı Mavibayrak tarafından Şirkete bildirilmiştir. Gelinen noktada MBE Santral'de yardımcı kaynak kurulumu için inşaat aşamasına geçilecek olup, kurulu güçteki bu artışa istinaden yatırımın 2022 yılı ikinci yarısı içinde tamamlanarak 2022 yıl sonundan önce devreye alınması öngörülmektedir.

BFREN…Fabrika, 01.08.2022 ile 22.08.2022 tarihleri arasında vardiya düzenlenmesi yapılarak, çalışanların yıllık izin hak edişleri kullandırılarak, nöbetçi personel ile bakım çalışmaları gerçekleştirilecek ve müşterilerden gelen talepler doğrultusunda faaliyetlerine kısmen devam edecektir.

UTPYA… unvanının “Zedur Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi” olarak değiştirilmesi başvurusu SPK tarafından onaylanmıştır.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

29 Tem 2022 - 09:14 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat