Resesyon endişeleri

Dün küresel piyasalarda resesyon endişeleri ile zayıf makro verilerin etkisiyle (ABD tüketici güvenindeki gerileme ve yeni konut satışlarının beklentilerin üzerinde düşmesi) satışlar hakimdi. Diğer taraftan, Uluslararası Para Fonu (IMF) de bu yıl ve gelecek yıl için küresel büyüme tahminlerini düşür...

Dün küresel piyasalarda resesyon endişeleri ile zayıf makro verilerin etkisiyle (ABD tüketici güvenindeki gerileme ve yeni konut satışlarının beklentilerin üzerinde düşmesi) satışlar hakimdi. Diğer taraftan, Uluslararası Para Fonu (IMF) de bu yıl ve gelecek yıl için küresel büyüme tahminlerini düşürerek, küresel ekonomide 2023 yılı için resesyon riskinin arttığını açıkladı. ABD'de Dow Jones ve S&P 500 sırasıyla %0,71 ve %1,15 düşüşle günü kapatırken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi %1,87 düşüş kaydetti. Avrupa'da da piyasalar genel olarak ekside tamamladı. Alman Dax endeksi %0,86 düşerken, İngiltere'de FTSE yatay kapattı. Dolar endeksi (DXY)  ise dün yeniden yükseliş eğilimindeydi ve günlük %0,75'lik yükselişle 107 seviyesinin üzerinde kapanış yaptı. EURUSD paritesi Rusya'nın Avrupa'ya gönderdiği doğalgazı azaltmasının da etkisiyle son 1 haftanın en düşük seviyesini test etti. Yurtiçi tarafta bakıldığında, 2.535 - 2.566 arasında hareket eden BIST100 endeksi bankacılık ve metal-ana hisseleri öncülüğünde günü %0,45 oranında gerilemeyle tamamladı. Endekste 59 hisse günü düşüşle kapattı. Bu sabaha baktığımızda ABD vadelileri, olumlu finansallar açıklayan teknoloji şirketleri sebebiyle, alıcılı seyrediyor. Google'ın ana şirketi Alphabet ile Microsoft ve Texas Instruments güçlü çeyreklik gelir büyümesi açıkladı ve gelecek aylara ilişkin iyimser beklentiler öngördü. Asya tarafına baktığımızda ise Japonya dışındaki diğer büyük endekslerin ekside olduğunu görüyoruz.  Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %0,39 düşüşte. Dünkü gerilemenin ardından BİST-100'de alıcılı bir açılış bekliyoruz. Bugünün veri takviminde odak noktası TSİ 21'de açıklanacak Fed'in faiz kararı ile TSİ 21:30'daki Başkan Powell'ın konuşması olacak. Piyasa katılımcıları toplantıda 75 baz puanlık bir artış beklemekteler. Ayrıca ABD'de haziran ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri öncü verisi ile bekleyen konut satışları takip edilecek diğer veriler arasında. Yurtiçinde ise seans kapanışından sonra Akbank ve TAV Havalimanları finansallarını açıklayacak.


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
  


 

     

MAKROEKONOMİ

   

IMF tarafından Küresel Ekonomik Görünüm Raporu yayınlandı. Raporda, küresel ekonomide 2023 yılı için resesyon riskinin arttığı ve pandemi süreci nedeniyle zayıflamış küresel ekonomiyi birkaç şokun olumsuz etkilediği belirtildi. Bu şokların başında, özellikle ABD ve Avrupa ekonomilerinde beklenenden daha yüksek enflasyon ve daha sıkı finansal koşullar, Çin'deki koronavirüs salgını ve uygulanan karantinalarla beklenenden daha hızlı bir yavaşlama ve Ukrayna'daki savaşın olumsuz etkilerinin geldiği vurgulanmakta.

  • Bu kapsamda, bu yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme tahmini %3,6'dan %3,2'ye, 2023 yılı için de %3,6'dan %2,9'a aşağı yönlü revize edildi. Bu yıl için gelişmiş ülkelerin büyüme tahminlerinde 0,8 yüzde puanlık gerileme gözlenirken, gelişmekte olan ülkelerde ise düşüş 0,2 yüzde puan ile sınırlı kalmış. 
  • 2022 yılı büyüme tahminlerinde en sert aşağı yönlü revizyon 1,4 yüzde puan ile ABD'de gözlenirken, Rusya'nın ise bu yıla ilişkin beklenen daralmasının 2,5 yüzde puan yukarı yönlü iyileştirildiği görülmekte. Ayrıca bu yıl İtalya, Brezilya, Meksika ve Güney Afrika ekonomilerinin büyüme oranlarının yukarı yönlü revize edildiği dikkat çekmekte.
  • Öte yandan, Ukrayna'daki savaşın, Avrupa'nın Rusya'dan gaz ithalatının aniden durmasına yol açabileceğine dikkat çekilmekte. İş gücü piyasalarının beklenenden daha sıkı olması ve enflasyon beklentilerinin oynak olmasıyla, enflasyonu düşürmenin beklenenden daha zor olabileceği ve daha sıkı küresel finansal koşulların, gelişmekte olan ekonomilerde borç sıkıntısına neden olabileceği belirtilmekte. Ayrıca devam eden koronavirüs salgını ve karantinaların yanında emlak sektörü krizinin daha da tırmanmasının, Çin'in büyümesini daha da baskılayabileceği belirtilirken, jeopolitik ayrışmanın küresel ticaret ve iş birliğini engelleyebileceği vurgulanmakta.
  • Ayrıca küresel enflasyonun, bu yıl gelişmiş ekonomilerde 0,9 yüzde puan yukarı yönlü revizyonla %6,6'ya, gelişmekte olan ekonomilerde ise 0,8 yüzde puan yukarı yönlü revizyonla %9,5'e ulaşması bekleniyor.
  • Diğer yandan, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminleri ise 2022 yılı için %2,7'den %4'e ve 2023 yılı için de %3'ten %3,5'e yükseltildi.


Macaristan Merkez Bankası, artan enflasyonist baskıların etkisiyle politika faiz oranını 100 baz puanlık artışla %10,75'e yükseltti. Böylece Banka, 2008 yılındaki krizden bu yana ilk kez politika faizini %10'un üzerine çekmiş oldu.

ABD tarafındakonut piyasası verilerinden haziran ayı yeni konut satışları ile mayıs ayı S&P/Case-Shiller 20 Kent Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Haziran ayında yeni konut satışları, artan mortgage faizleri ve yüksek konut fiyatlarının etkisiyle aylık %8,1 gerileyerek son iki yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. ABD'de mayıs ayında S&P/Case-Shiller 20 kent konut fiyat endeksinin aylık artış hızı ise %2,2'den %1,5'e yavaşlarken, yıllık artış hızı %21,2'den %20,5'e gerileyerek rekor seviyelerden kısmi yavaşladı. Özellikle, Fed'in, önümüzdeki dönemde faiz artışlarına devam etmesiyle mortgage faizlerindeki yükselişin konut piyasasını baskılamaya devam etmesi ve konut talebinin zayıflayarak konut fiyatlarını baskılamayı sürdürmesi beklenmekte.

Ayrıca ABD'de temmuz ayı Conference Board tüketici güveni endeksi, 98,4'ten 95,7'e gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş kaydetti ve böylece art arda üçüncü ayda geriledi. Tüketicilerin mevcut iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmesine dayanan cari koşullar alt endeksi, 147,2'den 141,3'e geriledi. Cari koşullar endeksindeki düşüş, üçüncü çeyreğin başında büyümenin yavaşladığını gösterirken, beklentiler endeksindeki zayıflık da resesyon risklerinin devam ettiğine işaret etti. Ayrıca ankette tüketicilerin enflasyonla ilgili endişelerinin, özellikle artan doğal gaz ve gıda fiyatları nedeniyle tüketiciler üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği gözlendi. Ankette, Fed'in enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükseltirken, tüketicilerin taşıt, konut ve beyaz eşya satın alma isteklerinin temmuz ayında daha da zayıfladığına dikkat çekilmekte.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

Bugün piyasaların odak noktasında TSİ 21'de Fed'in faiz kararı ve TSİ 21.30'da Fed Başkanı Powell'ın konuşması olacak. Fed, haziranda faizleri 75 baz puan ile beklentilerin üzerinde artırmıştı. Emtia fiyatlarında son dönemde gözlenen ılımlı seyrin ve bazı Fed üyelerinin temmuz ayındaki toplantıda 100 baz puan yerine 75 baz puan faiz artışına işaret etmelerinin etkisiyle piyasa katılımcıları, Fed'den bugünkü toplantısında 75 baz puanlık daha ılımlı bir artış beklemekteler. Bu kapsamda Fed'in Federal fonlama faiz aralığını %1,50-%1,75'ten %2,25-%2,50 bandına yükseltmesi bekleniyor.

Ayrıca ABD'de TSİ 15.30'da haziran ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri öncü verisi takip edilecek. ABD'de mayıs ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri %0,8 artış kaydetmişti. Veri, sıkılaşan finansal koşullara ve resesyon beklentilerine karşın güçlü seyretse de, son yayınlanan temmuz ayı imalat PMI öncü verisinin son iki yıldaki en yavaş büyümeye işaret etmesi ve iyimserlik göstergelerindeki düşüşler nedeniyle ekonomideki olası yavaşlama ile ilgili veride önümüzdeki dönemde zayıflama görülebilir.

Bunun yanında, ABD'de konut piyasası verilerinden haziran ayına ilişkin bekleyen konut satışları verisi açıklanacak.

Ayrıca Almanya'da tüketicilerin değerlendirmelerini yansıtan endekslerden ağustos ayına ilişkin GfK tüketici güveni endeksi verisi takip edilecek. Almanya'da temmuz ayı GfK tüketici güveni verisi, artan enflasyonist baskılar, satın alma gücünün olumsuz etkilenmesi ve resesyona ilişkin endişeler nedeniyle -27 seviyesi ile yeni rekor düşük seviyeye gerilemişti. Ülkede resesyona ilişkin endişelerin artmasıyla endeksteki zayıflamanın devam etmesi bekleniyor.
 

ŞİRKET HABERLERİ 
 

Arçelik (ARCLK, Sınırlı Negatif ): 2022'nin 2. çeyrek finansallarına göre şirketin ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %51,3 azalışla 259mn TL olmuştur. Bizim beklentimiz 329mn TL, piyasa beklentisi ise 583mn TL idi.

Şirket'in 2Ç2022 satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %122,3 artışla 32.305mn TL olmuştur. 2. çeyrek satışlarının %30'unu oluşturan yurtiçi satışlar %103,3 oranında artış kaydederken, yurtdışı satışlar %131,6 oranında yükselmiştir. Yurtdışı satışlardaki artışın 7,2 puanı organik büyümeden kaynaklanırken, kur etkisinin 76,5 puan olumlu etkisi olmuştur. Yurtdışı satışlardaki artışın 47,9 puanı ise şirket satın alımlarından kaynaklanmaktadır. Satışların maliyeti ise artan hammadde fiyatları ve TL'nin değer kaybının yarattığı maliyet artışına bağlı olarak yıllık %124,2 oranında yükseliş kaydetmiştir. Brüt kar %117,8 artışla 9.568mn TL olurken, maliyet artışı ile kapasite kullanım oranının düşmesinin de etkisiyle brüt kar marjı 0,6 puan azalışla %29,6 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise %139,4 artışla 8.009mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden net gelirler 361mn TL'yi göstermiştir. Bu gelişmeler neticesinde faaliyet karı %79,9 artışla 1.920mn TL olurken, faaliyet karı marjı ise 1,4 puan azalışla %5,9'a gerilemiştir. 2Ç2022 FAVÖK'ü ise %63,8 artışla 2.341mn TL'yi göstermiştir (Piyasa beklentisi: 2.560mn TL).  FAVÖK marjı ise 2,6 puan azalışla %7,2 olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden 34mn TL gelir, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 13mn TL gider yazılmıştır.

Finansman tarafında ise net giderler 1.637mn TL olmuştur. 36mn TL'lik vergi geliri sonrasında, ana ortaklık net dönem karı geçen sene 2. çeyreğe göre %51,3 azalarak 259mn TL'ye gerilemiştir. Şirketin ana ortaklık karı üstünden hesaplanan net kar marjı da geçen sene aynı çeyreğe göre 2,9 puan azalarak %0,8 seviyesine gerilemiştir. 2. çeyrek karıyla birlikte Arçelik'in 6 aylık ana ortaklık net dönem karı 1.424mn TL'yi göstermiştir. 2021'in aynı döneminde bu rakam 1.623mn TL seviyesindeydi.

Ek olarak, şirket yılsonu beklentilerini aşağıdaki şekilde revize etmiştir. 
TOFAŞ (TOASO, Pozitif): TOFAŞ'ın 2022 2.çeyrek net dönem karı 1.876mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 1.503mn TL'nin hem de 1.637mn TL olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada marjların beklentimizden iyi gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirketin 2Ç2021'deki net dönem karı 867mn TL idi.

Şirketin satış gelirleri 2Ç2022'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %103,8 oranında artmış ve 15.415mn TL olmuştur. Aynı dönemde satışların maliyeti de %99,4 oranında yükselmiş ve 12.733mn TL'yi göstermiştir. Finans sektörü faaliyetlerindeki kar 68mn TL ile geçen sene aynı çeyreğin %31,5 üzerinde gerçekleşmiştir. Şirketin toplam brüt karı %123,3 oranında artarak 2.751mn TL'ye ulaşmıştır. Aynı dönemde operasyonel giderler %95,4 oranında artmış ve 556mn TL'yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden ise 2Ç2022'de net 208mn TL gider kaydedilmiş ve bunlara bağlı olarak da 1.987mn TL faaliyet karı oluşmuştur. 2Ç2021'de 936mn TL faaliyet karı kaydedilmişti. Faaliyet karı marjı 0,5 puan iyileşmeyle %12,9 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, 2Ç2022 FAVÖK'ü ise %112,2 artışla 2.571mn TL'yi göstermiştir (Piyasa beklentisi: 2.348mn TL).  FAVÖK marjı da 0,7 puan artışla %16,7 seviyesine yükselmiştir. Şirketin yatırım faaliyetlerinden gelirleri 29mn TL'yi göstermiştir.

Net finansman giderleri 2Ç2022'de 114mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2Ç2021'de net finansman giderleri 57mn TL idi. 26mn TL'lik vergi gideri sonrasında 2Ç2022 net dönem karı da 1.876mn TL olarak gerçekleşirken, net kar marjı 0,7 puan artışla %12,2 seviyesine yükselmiştir.

2. çeyrek karıyla birlikte TOFAŞ'ın 6 aylık ana ortaklık net dönem karı 3.005mn TL'ye ulaşmıştır. 2021'in aynı döneminde bu rakam 1.484mn TL seviyesindeydi.

Ek olarak, şirket yılsonu beklentilerini aşağıdaki şekilde revize etmiştir. Beklentiler oluştururken yarı iletken malzemelerin tedarikinde yaşanan aksaklıkların yılın 2. yarısı ile birlikte kademeli olarak iyileşeceği varsayımı yapılmıştır.Ayrıca, Şirketin Bursa fabrikasında 08.08.2022 - 21.08.2022 tarihleri arasında planlı izin kullanımı, üretim hatlarında yapılacak planlı bakım-onarım çalışmaları sebebiyle üretime geçici olarak ara verilecektir. Bahse konu dönemde çalışanların yıllık izin hak edişlerini kullanacak olup, fabrikada nöbetçi personel ile sadece bakım ve revizyon çalışmaları gerçekleştirilecektir.
 
Ford Otosan (FROTO, Nötr): Yıllık izin dolayısıyla Fabrikalarda aşağıda belirtilen tarihler arasında üretime ara verilecektir. Bu dönem zarfında periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir. Yeniköy fabrikasında ayrıca yeni yatırımlar için üretim hatlarının hazırlanma çalışmaları gerçekleştirilecektir.Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Sınırlı Pozitif): Yapı Kredi Bankası'nın 2Ç2022'deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %64,3, yıllık ise %434 oranında artarak 11.922mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 10.798mn TL'nin, hem de piyasa beklentisi olan 10.657mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Ticari kar ile iştirak gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi tahminimizdeki sapmada etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…
 
Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Sınırlı Pozitif): Şirket, katılmış olduğu; İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2022/597447 İKN'lu "Avrupa Bölgesi Kayıp-Kaçak Ve Basınç Yönetimi Projesİ-II " ihalesinde vergiler hariç 98mn TL bedelle en iyi teklifi vererek 1. Sırada yer almıştır. İhale sonucu henüz kesinleşmemiştir.

Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Şirket 26.07.2022 tarihinde 19,64 - 19-65 TL fiyat aralığından 10.000 adet pay geri alımı yapmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Şirket, Rusya'nın saldırıları nedeniyle Ukrayna hava sahasının sivil uçuşlara kapatılması üzerine Yekaterinburg, Minsk, Soçi, Ukrayna ve Rostov için aldığı seferleri durdurma kararını 30 Eylül'e kadar uzattı.

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE, Nötr): Şirket, pay geri alım işlemleri kapsamında 26 Temmuz 2022 tarihinde 20,96 TL-21,04 TL fiyat aralığından (ortalama 21,01 TL) 1.704.479 adet pay geri almış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 94.032.150 adede ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %3,07).

SEKTÖR HABERLERİ 

 

Bankacılık: Şirketlerin kur korumalı mevduattan (KKM) elde ettiği faiz ve kâr payları ile diğer kazançlarda kurumlar vergisi istinası süre uzatıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, kurumlar vergisi istisnası bu kapsamda kurumların 30 Haziran tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralara itibarıyla da uygulanacak.
Kurumların 31 Mart tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını 2022 yılı sonuna kadar TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında TL'ye çevirmeleri ve bu suretle elde edilen TL varlığı en az 3 ay vadeli TL mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda elde edilen faiz ve kâr payları ile diğer kazançların kurumlar vergisinden istisna tutulması yönünde kurumlar vergisi kanuna geçici bir madde eklenmişti. Bu maddeyle ayrıca, Cumhurbaşkanı'na istisnayı 30 Haziran veya 30 Eylül tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralar itibarıyla da uygulatma yetkisi tanınmıştı. Kaynak: Bloomberght
  
Konut: TCMB tarafından Mayıs 2022 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi (KFE) verileri açıklandı. Buna göre; 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %12,4 oranında artan KFE, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak %145,5, reel olarak ise %41,1 oranında artmıştır.
 
Otomotiv: Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Altuğ Erciş, motorlu araçlarda ÖTV uygulamalarındaki değişiklik yapılmasına ilişkin, "Yeni yayınlanan tebliğ ile bu uygulama tüm piyasa oyuncuları için ortak zemine getirilerek, aracın ilk tescilinden sonra yapılacak mal ve hizmetlerin satışının ÖTV matrahına dahil edilmeyeceği açık ve sarih şekilde düzenlenmiş ve sağlıklı bir ticaret ve vergilendirme yapılabilecek hale getirilmiştir." ifadelerini kullandı. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Anadolu ISUZU Otomotiv (ASUZU): Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya Derecelendirme Hizmetleri A.Ş., Şirketi "yatırım yapılabilir" kategoride derecelendirerek; Şirketin Uzun Vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notunu AA (Tr) (Stabil Görünüm), Kısa vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notunu J1+ (Tr) (Stabil Görünüm), Uzun Vadeli Uluslararası Kredi Notunu BBB- (Stabil Görünüm), Kısa Vadeli Uluslararası Kredi Notunu J2 (Stabil Görünüm) olarak değerlendirmiştir.

Çan2 Termik (CANTE): Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu, JCR Eurasia Rating'in kredi derecelendirme çalışması kapsamında Çan2 Termik A.Ş.'nin yatırım yapılabilir seviye içerisindeki Uzun Vadeli Ulusal Notu "BBB- (tr)" seviyesinden "BBB (tr)" seviyesine revize edilmiş olup görünüm "Pozitif" olarak belirlenmiştir.

Çuhadoroğlu Metal (CUSAN): Bağlı ortaklığı Çuhadaroğlu Alüminyum'un Limak İnşaat ile "İstanbul Uluslararası Finans Merkezi TCMB 1. Etap (Kabuk ve Çekirdek) Yapım İşi Projesi" kapsamında 13.01.2021 tarihinde yapmış olduğu sözleşme alınan ek işler nedeniyle güncellenmiştir. Yapılan ek protokole göre, Projenin akıllı bina konsepti kapsamındaki panik açılımlı otomatik kayar kapı sistemleri Çuhadaroğlu Alüminyum tarafından yapılacaktır. Söz konusu projede, Ar-Ge'si, yazılımı ve tasarımı %100 Şirkete ait olan İnterdigi ve İnterax markalı ürünler kullanılacaktır. Yapılacak ek işlerin KDV hariç toplam bedeli 434bin USD, 14bin EUR ve 1,02mn TL'dir.

Girişim Elektrik (GESAN): Şirketin, %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 26/07/2022 tarihinde gerçekleştirilen, 154 KV DÖRTYOL TM-HATAY YAPIMI İŞİ'' konulu ihaleye girmiş ve en avantajlı fiyat verilerek ihalede 1. olunmuştur. İhale baz bedeli 82,8mn TL'dir.

Manas Enerji (MANAS): Şirketin, 500 kWp GES yatırımı için 29.06.2022 tarihinde Yatırım Teşvik Belgesi almak üzere yapmış olduğu başvuru T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Yatırım teşvik belgesi kapsamında  yer alan yatırım tutarı 5.99mn TL olup, yatırım teşvik belgesi sigorta primi işveren hissesi, vergi indirimi ve KDV İstisnası konusunda destek içermektedir.

Tat Gıda (TATGD): Tat Gıda, araştırma ve yenilikçilik alanlarındaki projeleri destekleme amacıyla Avrupa Birliği tarafından yürütülen, dünyanın en büyük sivil AR-GE programı Ufuk Avrupa (Horizon Europe) programı kapsamında, PV4Plants ve SolarHub projeleriyle AR-GE desteği almaya hak kazandı. Kaynak: AA

Yeo Teknoloji (YEOTK): Şirket ile TÜPRAŞ arasında TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisinde kurulacak olan 12,59 MW gücündeki arazi üzeri Güneş Enerjisi Santralinin tüm elektrik, inşaat ve mekanik işlerinin anahtar teslim olarak yapılması için dün sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli KDV hariç 12,03mn USD + 6mn TL'dir.

FAİZ PİYASALARI

 

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 65 milyar TL'lik (%14'ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 449 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %2,81 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %2,70-%2,80 bandında hareketin ardından %2,78 seviyesinden günü kapattı.  

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta yatay seyir gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta yatay hareket gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 15 baz puana varan yükselişler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

27 Tem 2022 - 12:15 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat