CHP'li başkanlardan Çay Kanunu'na tepki

CHP Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun il örgütlerine bağlı il ve ilçe başkanlarının katılımıyla ‘Çay Kanunu’ hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantının ardından il başkanlıkları ortak bir açıklama yaptı....

RİZE - 29.06.2022 - HİBYA - CHP Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun il örgütlerine bağlı il ve ilçe başkanlarının katılımıyla ‘Çay Kanunu’ hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantının ardından il başkanlıkları ortak bir açıklama yaptı.

CHP'li başkanlardan yapılan ortak açıklama şöyle:

"Kanun teklifinin görüşmelerinin ertelenmesi tehlikenin yok olduğu anlamına gelmez. Aslında bu kanun teklifi Çay sektörüne ve Çay üreticilerine ikinci saldırıdır. İlk saldırı o zamanki UÇK Başkanı Ali Bayramoğlu tarafından hazırlanmış ve gelen tepkiler üzerine geri çekilmiştir. Her iki kanun teklifinin kaderi de aynı olmuştur. Kanun teklifini hazırlayanlar kanun teklifini sahipsiz bırakmışlardır. Kanun teklifi görüşmelerinin ertelenmek zorunda kalması bir başarıdır. Ama tehlike geçmiş değildir. Çünkü bu ikinci girişimdir. Demek ki niyetten vaz geçilmemiş. Niyet belli çay tarımını ele geçirmek

“Dün taslağı oluşturanlar bugün taslağa cami avlusuna bırakılan bebek muamelesi yapıyor”

Bugün AK Parti’nin getirmeye çalıştığı kanun, taslağın oluşturulmasında rol oynayanlar tarafından adeta ‘Cami avlusuna bırakılan bebek’ muamelesi görmektedir. UÇK Başkanı Erdoğan bile kanun teklifine gelen tepkiler üzerine ben hain değilim diye açıklama yapmıştır. İlginçtir. Yorum yapmak istemeyiz ama sormadan edemeyiz Hain kim? Bu söz konunun önemini ortaya koymuştur ve bizlerin bundan sonraki süreçte de bu konuyu sonsuza kadar ortadan kaldıracak şekilde mücadele etmemizi gerektirmektedir. Çünkü doğrudur bu kanun teklifi Çay sektörüne çay tarımına, çay üreticilerine, Çaykur’a ve Çaykur çalışanlarına ihanettir. Üreticinin ve Çaykur’un menfaatine tek bir madde içermeyen bu kanunda işletmelere A, B, C sınıflandırılması yapılarak ruhsat verileceği yazılmış. Çaykur’u A lisanslı işletme haline getirerek özel çay fabrikalarından farklı olarak sahip olduğu ‘Çay Tarımı’ üzerindeki denetleme ve düzenleme görevi elinden alınmak isteniyor. Bu da neye sebebiyet veriyor? Çaykur’u bölgede çalışan özel bir firma haline getirip varlık fonuna tamamen satılması demektir.

“Ak Parti’nin çay kanununda çay parası ödemelerinin 6 ay sonra yapılmasının önü açılıyor”

“AK Partili milletvekillerinin altında imzasını atmış oldukları kanun taslağında özel sektörün üreticiye yaş çay parası ödemesini 6 ay içinde yapabileceği yazılmış. Bu üreticinin emeğinin karşılığını 6 ay sonra almasının önünü açmak demektir. AKP’nin reddettiği bizim kanun önerimizde ise bu bir ay içerisinde şu anda ÇAYKUR’un yaptığı gibi ödenecek diyoruz. Bugün iktidar sahiplerinin yaptığı gibi tarlaya girmeden kısa bir süre önce üreticiye kazanacağı parayı söylemek üreticinin emeğine yapılan en büyük saygısızlık olur.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin hazırlamış olduğu kanunda, o yıl açıklanan yaş çay alım fiyatının en az yüzde onu olmak şartıyla yaş çay üreticisine destekleme primi ödenecek diyoruz. Örneğin yaş çay taban fiyatı 10 tl olduğunda destekleme 1 tl olacak. Lakin AKP’nin kanununa baktığımızda özel işletmeler için üretilen çayın yüzde 10’u kadar ithal çay alımı yapmasına izin veriliyor. ÇAYKUR’ a A lisanslı işletme statüsü verileceği için bu madde ÇAYKUR’un dışarıdan kuru çay ithal etmesinin önünü açacak. Bunun sonucunda aldığımız ithal çaylar hem Türk çayının değerini düşürecek hem de bölgede ki çay tarımını ve sanayisini yok olmakla karşı karşıya bırakacak, dünyanın en çok çay tüketen ülkesi olan Türkiye’yi çayda dışa bağımlı bir hale getirecektir.

“Tüm arkadaşlarımız ev ev gezip akp’nin çayı ve çaykuru yok etme kanununu anlatacaklar”

Tüm arkadaşlarımız ev ev köy köy gezip çay üreticilerimize AK Parti’nin çayı ve Çaykur’u yok etme kanununu ve bizim kanun teklifimizi anlatacaklar. Kararlıyız Çay tarımını yok edecek çay Üreticisini köleleştirecek Çaykur’u yok edecek Çay tarımından devletin elini çektirerek özel sektöre devredecek bu kanun teklifine geçit vermeyeceğiz. Bu kanun teklifinin yasalaşmasına izin vermeyeceğiz. Ve söz veriyoruz CHP İktidarında Çay Üreticisini koruyacak Çayda taban fiyat uygulamasını gerçekleştirecek Çaykur’u koruyacak Çaykur’u Varlık Fonundan çıkartacak üreticiyi sözleşmeli köleliğe mahkûm etmeyecek devletin sorumluluğunu ortadan kaldıramayacak Çay Kanunu bizler çıkartacağız.” 


Hibya Haber Ajansı

29 Haz 2022 - 20:03 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat