Tepki alımları

Haftanın ilk işlem gününe ise BİST100 endeksi yataya yakın bir görüntüyle başlayabilir. Ancak, kırılgan ortam nedeniyle gün içinde endeks yön bulmakta zorlanabilir....

Geçen haftanın son işlem gününde, Fed kararı sonrası borsalarda yaşana değer kayıplarının ardından hafif de olsa tepki alımları hakimdi. Fed sonrasında oynaklık artarken, İngiltere ve İsviçre Merkez Bankalarının da faiz artırımına gitmeleri küresel büyümeye yönelik endişelerin ön plana çıkmasına neden olmuştu. ABD piyasalarının kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününde ise piyasalar yön bulmakta zorlanıyor. ABD vadeliler hafif artıda seyrederken, Asya piyasalarında büyüme endişeleriyle birlikte satışlar hakim. Büyüme endişeleri aynı zamanda emtialar da satış balkısına neden olmuş durumda.  Brent petrolde geri çekilme kaydedilirken, demir cevherinde de değer kaybı söz konusu. Yurtiçi tarafta ise Küresel piyasalardaki satış baskısının azalmasının ardından haftanın son işlem günü BİST100 endeksi güçlü tepki alımlarıyla, özellikle bankacılık endeksi öncülüğünde, %1,93 oranında artış kaydetti. Haftanın ilk işlem gününe ise BİST100 endeksi yataya yakın bir görüntüyle başlayabilir. Ancak, kırılgan ortam nedeniyle gün içinde endeks yön bulmakta zorlanabilir.


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

Piyasa Katılımcıları Anketi'nde katılımcılar, yıl sonu enflasyon beklentilerini yükseltmeye devam etti, orta vadeli enflasyon beklentilerini de 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeye çektiler. Yıl sonu büyüme tahmini son iki aydır iyileştirilmeye devam edilmekte. Özellikle enerji fiyatlarındaki yüksek seviyeler nedeniyle cari açık tahmininde mayıs ayı anketinde sert yukarı yönlü revizeler gözlenmişti, bu ayki ankette ise yukarı yünlü revizelerin daha sınırlı olduğu görülüyor. Bu haftaki PPK toplantısında politika faizinin sabit bırakılması bekleniyor ve ayrıca politika faizinde önümüzdeki 12 aylık dönem içerisinde bir değişim beklenmiyor. Gelecek 24 ay içerisinde ise bir önceki anketteki 400 baz puan civarındaki faiz artış beklentisinin 580 baz puan civarında bir faiz artışına çıkarıldığı görülmekte. Mayıs ayı anketinde 17,57 seviyelerinde olan yıl sonu kur beklentisi bu ay itibarıyla 18,89 seviyesine çekilmiş.

 • Katılımcılar, bu yıl sonu TÜFE beklentisini bu ay 6,67 puanlık artışla %57,92'den %64,59'a yükseltti. Anketin detaylarına baktığımızda bu yıl sonunda en düşük TÜFE beklentisi %45,1, en yüksek TÜFE beklentisi ise %83,63 seviyesinde. TÜİK verilerine göre mayıs ayında TÜFE, aylık %2,98 arttı, yıllık bazda %69,97'den %73,5'e yükseldi.
 • Piyasa katılımcılarının aylık enflasyon beklentisine baktığımızda; haziranda %3,77 artış sonrası temmuzda %2,98 ve ağustosta ise %2,54 artış öngörülmekte. Neticede anket katılımcıları yıllık enflasyonun haziran ayında %76,61, temmuzda %78,65 ve ağustosta %81,16'ya yükselmesini bekliyor. Dolayısıyla beklentiler TÜFE'deki yükselişin yaz aylarında da sürebileceği yönünde devam etmekte.
 • Haziran ayında kur beklentilerinde belirgin yukarı yönlü revizeler gözlenmekte. Özellikle, Rusya ve Ukrayna kaynaklı devam eden jeopolitik riskler, başta Fed olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının parasal sıkılaştırma adımlarını hızlandırma yönündeki duruşlarının etkisiyle GOÜ para birimleri baskı altında. Haziran ayı anketinde son dönemdeki küresel ölçekte faizlerin artması ve son dönemdeki kurdaki artışın etkisiyle yıl sonu USD/TL kuru beklentisi 17,57'den 18,89'a revize edilmiş. Ayrıca 12 ay sonrası USD/TL kuru beklentisinin de 18,47'den 20,70 seviyesine revize edildiği gözlenmekte.
 • Bu yıl sonu için büyüme beklentisi ise %3,33'ten %3,47'ye yukarı yönlü revize edilmiş, böylece son iki aydır büyüme beklentisinde yukarı yönlü revize devam etmekte. Gelecek yıla ilişkin büyüme beklentisi ise %3,96'dan %3,8'e aşağı yönlü revize edilmiş. Nitekim önceki hafta Dünya Bankası, Türkiye için 2022 yılı büyüme tahmini %2'den %2,3'e, OECD %3,3'ten %3,7'ye yukarı yönlü revize etti, geçen hafta Fitch ise, Türkiye için 2022 yılı büyüme tahminini %2,4'ten %4,5'e belirgin yukarı çekti.
 • Bu haftaki PPK toplantısı dahil önümüzdeki 1 yılda piyasa katılımcıları, politika faizinde değişim beklemiyor.
 • Başta enerji ithalatındaki yüksek seviyelerle cari açık beklentilerinde artış sürüyor. Bununla birlikte mayıs ayı anketinde sert yukarı yönlü revizelerin ardından, bu ayki ankette yukarı yünlü revizelerin daha sınırlı kaldığı gözlenmekte. Bu yıl sonu kümülatif cari açık beklentisinde mayıs ayı anketinde 6,9 milyar USD'lik sert yükseliş gözlenmişti, bu ayki ankette ise 2,7 milyar USD'lik daha sınırlı yükselişle 37 milyar USD seviyesinde cari açık beklenmekte. Bu kapsamda piyasa katılımcılarının 37 milyar USD civarındaki cari açık beklentisiyle cari açık/GSYH* oranının, %4,4 seviyesine çıkabileceği düşünülmekte. (*2022 yılı OVP tahminindeki GSYH tahmini kullanıldı)


Ayrıca Euro Bölgesi'nde mayıs ayına ilişkin nihai TÜFE, gıda ve enerji fiyatlarındaki artışla aylık %0,6'dan %0,8'e hızlanırken, yıllık ise %7,4'ten %8,1'e yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Yıllık bazda bakıldığında en yüksek fiyat artışları yine enerji ürünleri grubunda (%39,1) gözlendi.

ABD'de sanayi üretimi mayıs ayında beklentilerin altında aylık %0,2 arttı. Kapasite kullanım oranı ise %78,9'dan %79'a yükseldi. Dikkat çekici olarak motorlu taşıtlar ve parçaları üretimi aylık %0,7 artarak imalat sanayi üretimini destekledi. Veri genel olarak sanayi üretiminde bir önceki ayki aylık %1,4 artış sonrası momentum kaybına işaret etmekte. Geçen hafta da perakende satışlarda aylık bazda daralma gördük. Sanayi üretiminde ve perakende satışlardaki mayıs ayındaki olumsuz görünümün devam etmesi durumunda Fed resesyon endişelerini de dikkate alarak daha ılımlı faiz artışlarını tercih edebilir.
 
Bu haftanın veri takvimine bakıldığında;

 • ABD tarafında, veri gündemi sakin. Bu hafta Fed kararı sonrası Fed yetkililerinin mesajları önemli olacaktır. Ayrıca Powell'ın çarşamba günü Senato'daki ve perşembe günü Temsilciler Meclisi'ndeki sunumu önemli olacaktır. Perşembe günü haziran ayına ilişkin öncü S&P PMI verileri açıklanacak. Geçen ay imalat ve hizmet PMI'larda düşüş görmemize rağmen genişleme bölgesindeki seyrini sürdürmüştü. Özellikle bu dönemde Fed'in 75 baz puan faiz artışı sonrası piyasalarca resesyon ihtimali daha yüksek sesle konuşulmaya başladı. Bu açıdan veriler ekonomik aktivitenin ve beklentilerin seyrine ilişkin ipucu verecektir. Bu hafta konut piyasasına yönelik istatistikler izlenmeye devam edilecek. Bu kapsamda salı günü mayıs ayı ikinci el konut ve cuma günü yeni konut satışları izlenecek.  Daha önce açıklanan konut başlangıçları ve inşaat izinleri gibi konut piyasasına yönelik istatistikler belirgin düşmüştü. Bu dönemde özellikle Fed'in faiz artırımlarını hızlandırması ile mortgage faizlerinde yükselişin devam etmesi sonucu kısa ve orta vadede konut piyasası baskı altında kalmaya devam edecektir. Perşembe günü ise 18 Haziran haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. 11 Haziran haftasında yeni işsizlik maaşı başvuruları düşük seviyelerdeki seyrini sürdürerek istihdam piyasasındaki olumlu seyrin sürdüğüne işaret etmeye devam etmişti. Cuma günü ise Michigan Üniversitesi haziran ayı nihai tüketici güveni açıklanacak. Haziran ayında öncü verilere göre endeks yüksek seyreden enerji fiyatları ve enflasyonist baskılarla 58,4'ten 50,2'ye gerilemiş, enflasyonist beklentiler ise yukarı yönlü güncellenmişti.
 • Avrupa tarafında veri gündeminde ise perşembe günü açıklanacak ekonomik aktiviteye ilişkin ipucu vermesi açısından haziran ayı S&P öncü PMI verileri önemli olacaktır. Mayıs ayında imalat PMI'lar, artan enflasyonist baskılar, yüksek emtia fiyatları ve tedarik zincirindeki sıkıntılara karşın büyüme bölgesindeki güçlü seyirlerini sürdürmüştü. Hizmet PMI'lar ise artan enflasyonist baskılar, yüksek emtia fiyatları ve tedarik zincirindeki sıkıntılara karşılık pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasının etkisiyle büyüme bölgesindeki güçlü seyirlerini sürdürmüştü. BoE kararı sonrası İngiltere'de çarşamba günü mayıs ayı TÜFE, cuma günü ise perakende satışlar verisi izlenecek. Nisan ayında yıllık enflasyon %7'den %9'a ulaşmıştı. Beklenti mayıs ayında yıllık enflasyonun sınırlı artması yönünde fakat BoE enflasyonun ekim ayında yıllık %11'in üzerine çıkmasını beklemekte. Ayrıca BoE son toplantısında enflasyona güçlü tepki verebileceğine yönelik sinyal verdi. Bu açıdan enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi BoE'nin 50 baz puan faiz artışına zemin hazırlayabilir. Ayrıca İngiltere'de cuma günü iç talebin seyrine yönelik mayıs ayı perakende satışlar verisi de izlenecek. Beklenti, fiyat artışları ile perakende satışların aylık bazda düşmesi yönünde. Bu hafta beklentilere yönelik istatistikler izlenmeye devam edilecek. Bu kapsamda çarşamba günü Euro Bölgesi haziran öncü tüketici güveni ve cuma günü Almanya'da IFO iş dünyası endeksi açıklanacak. Euro Bölgesi'nde tüketici güveni mayısta artan enflasyonist baskılarla gerilemeye devam etmişti. Almanya'da IFO endeksi mayıs ayında yükselmesine rağmen Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz ve tedarik zincirindeki sıkıntılar ile tarihsel ortalamalarının altında seyretmişti.
 • Ayrıca perşembe günü Norveç Merkez Bankası'nın faiz kararı bulunmakta. Banka önceki toplantısında faizleri %0,75 seviyesinde sabit bırakmıştı. Bu toplantıda ise artan enerji fiyatları, enflasyondaki görünüm ve diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının da faiz artırımları dikkate alındığında faizleri 25 baz puan artırması beklenmekte.

Yurt içi veri gündeminde bugün nisan ayı uluslararası yatırım pozisyonu, tarımsal girdi fiyat endeksi, mayıs ayı yurt dışı üretici fiyat endeksi ve gelen yabancı ziyaretçi sayısı, çarşamba günü haziran ayı tüketici güven endeksi ve cuma günü ise sektörel ve reel sektör güven endeksleri olacak. Perşembe günü ise TCMB'nin PPK toplantısı bulunmakta.

 • Net uluslararası yatırım pozisyonu yılın ilk çeyreği itibarıyla geçen yılın sonuna göre 1,3 milyar USD sınırlı azalışla -227,5 milyar USD seviyesine gerilemişti. Yılın ilk çeyreğinde net uluslararası yatırım pozisyonu açığındaki azalışta, varlıklardaki 7,3 milyar USD'lik azalışa karşın yükümlülüklerdeki 8,6 milyar USD'lik daha fazla azalış etkili olmuştu.
 • Mart ayına ilişkin tarımsal girdi fiyat endeksi, aylık %15,16 artarken, yıllık ise %80,99'dan %105,70'e yükselmişti.
 • Yurt dışına ihraç edilen ürünlerin üretici fiyat değişimlerini ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi, nisan ayında aylık %7,29'dan %2,61'e gerilerken, yıllık ise %105,82'den %97,11'e gerilemişti.
 • Nisan ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı aylık %23,8 artış sergilerken, geçtiğimiz seneye göre artan mobilite ile %225,6 oranında güçlü artış sergilemişti. Yabancılar içerisinde nisanda ilk 5'te yer alan yabancı ziyaretçi sayılarının yıllık bazda değişimlerine bakıldığında, Alman, Bulgar, İngiliz ve İranlı turistlerde güçlü artışlar gözlenirken, Rus turistlerin ise yıllık %17 azalarak düşüşünü sürdürdüğü görülmüştü. Nisanda Ukrayna ise ilk 5 ülke arasında bulunmamaktaydı ancak Ukrayna kaynaklı ziyaretçi sayısı yıllık %44 azalmıştı. Öncesinde açıklanan mayı  ayı DHMİ uçuş istatistiklerine göre dış hat yolcu sayısında aylık bazda %38,8, yıllık ise %259,3 oranında güçlü artış gözlendi. Bu açıdan gelen yabancı ziyaretçi sayısının mayıs ayında belirgin artması olası.
 • Mayıs ayında mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi aylık %0,4 oranında sınırlı artışla 67,3'ten 67,6'ya yükselmişti, bununla birlikte, enflasyonist görünümün etkisiyle tarihsel ortalamalarının altında seyretmekte. Arındırılmış verilere göre baktığımızda mayıs ayında hizmet sektörü güven endeksi %6,1 ve perakende ticaret %1,7 artarken, inşaat sektörü güven endeksi %2,2 düşmüştü. Reel kesim güveninde %0,6 düşüş görülürken, arındırılmış kapasite kullanım oranı mayıs ayında %78,1 seviyesinde yatay seyretmişti fakat tarihsel ortalamalarının üstünde seyrini sürdürmüştü.
 • TCMB, bir önceki toplantısında politika faizini beklentiler doğrultusunda %14 seviyesinde sabit bırakmıştı. Karar metninde nisan ayına göre en önemli değişikliklerden biri, Kurul'un, ''güçlendirdiği makroihtiyati politika setini ilave tedbirlerle kararlılıkla uygulamaya devam edeceğine'' dair ifadenin eklenmesi olmuştu.  Foreks Anketi'ne ve TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre bu toplantıda politika faizinin sabit bırakılması bekleniyor.

 

ŞİRKET HABERLERİ 


Doğuş Otomotiv (DOAS, Nötr): %33 oranında doğrudan iştirak payına sahip olduğu TÜVTURK Güney Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim AŞ'nin 25,3mn TL olan ödenmiş sermayesi, şirketin 09.06.2022 tarihinde yapılan genel kurulunda alınmış kararla 266mn TL artırılarak 291,2mn TL'ye çıkarılmıştır. Ek olarak, % 33 oranında doğrudan iştirak payına sahip olduğu TÜVTURK Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim AŞ'nin 67,1mn TL olan ödenmiş sermayesi, şirketin 09.06.2022 tarihinde yapılan genel kurulunda alınmış kararla 443,1mn TL artırılarak 510,2mn TL'ye çıkarılmıştır. Her iki şirkette de tamamı iç kaynaklardan karşılanarak gerçekleştirilen ve şirketin iştirak payı oranlarının aynı kaldığı sermaye artırımlarına ilişkin genel kurul kararlarının İstanbul Ticaret Sicili Memurluğunca tescil edildiği bildirilmiştir.

Eczacıbaşı İlaç (ECILC, Sınırlı Pozitif): İştiraklerin 2021 yılı karlarının dağıtımı neticesinde Eczacıbaşı Holding A.Ş.'den Şirketin payına düşen 169,6mn TL, Ekom Eczacıbaşı Dış Ticaret A.Ş.'den 8,6 TL ve Eczacıbaşı Bilişim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den 0,3mn TL olmak üzere iştiraklerimizden toplam 178,5mn TL tutarında temettü geliri elde edilmiştir. İştiraklerden elde edilen kar payları, daha önceki dönemlerde olduğu gibi iştiraklerden elde edilen temettü geliri olarak 30.06.2022 tarihli kar zarar tablosunda "yatırım faaliyetlerinden elde edilen gelirler" ana kalemi altında muhasebeleştirilecektir.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Nötr): Şirketin bağlı ortaklığı, Progresiva Enerji Yatırımları Tic. A.Ş.;  İstanbul Silivri'de kurulacak olan 250MW  bağlantı gücüne ve 1000 MWh toplam enerji depolama kapasitesine sahip, Lityum-İyon Enerji Depolama Tesisi yatırımı için kullanılmak üzere 16.677,96m2 araziyi 3,8mn TL bedelle, 8.089,79 m2 araziyi 1,8mn TL bedelle ve 5.734,84m2 araziyi 1,3mn TL bedelle satın almıştır.

TAV Havalimanları (TAVHL, Sınırlı Pozitif): Şirketin Kuzey Makedonya'da işlettiği Üsküp ve Ohrid havalimanlarının Haziran 2030'da sona erecek olan işletme hakkı süreleri ikişer yıl uzatılmıştır ve söz konusu havalimanlarının işletme hakkı bitiş tarihi Haziran 2032 olarak güncellenmiştir.

27 Nisan 2022 Tarihli TAV Havalimanları Raporumuz için tıklayınız…

Türkiye Sigorta (TURSG, Nötr): Şirketin bağımsız denetimden geçmemiş 2022 Mayıs sonu toplam brüt prim üretimi 8 milyar 750 milyon TL 'ye ulaşarak ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %90 oranında artışla gerçekleşmiştir.


SEKTÖR HABERLERİ 


TMSF: Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca (TMSF) Aynes Gıda Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ile E Data-R2 Servis Ticari ve İktisadi Bütünlüğü satışa çıkarıldı. TMSF'nin Resmi Gazete'de iki satış ilanı yer aldı. Kaynak: Bloomberght

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Akiş GYO (AKSGY): Şirkete ait İstanbul-Üsküdar'da kain ve 3 Bloktan Oluşan Betonarme Karkas Bina ve Arsası'ndan müteşekkil 41,4bin m2 yüzölçümlü ana gayrimenkulün AVM/Batı Bloğu'nda Zemin Katta yer alan kat mülkiyeti tapusuna bağlı "Dükkan" niteliğindeki bağımsız bölüm, alıcı ile 43,2mn TL + KDV (%18) bedelle satılmış ve KDV dahil satış ve devir bedeli Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi'nin tanzim ve imza tarihinde nakden ve defaten tahsil edilmiştir.

Desa Deri Sanayi (DESA): Şirket, Düzce'de bulunan 10.000m2 kapalı alana sahip üretim tesislerinin 7.000m²'lik çatı alanında 1mW gücünde Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 10.06.2025 tarihine kadar geçerli "Yatırım Teşvik Belgesi" onayı almıştır. Kurulum çalışmalarının Temmuz 2022'de tamamlanacağı, söz konusu yatırımın 12mn TL seviyesinde olacağı ve Düzce tesisinin enerji ihtiyacını %150 oranında karşılayacağı açıklanmıştır.

Frigo-Pak Gıda (FRIGO): 18.11.2021 tarihinde açıklanmış olan 20,9mn EUR'luk ihracat kontratlarına ek olarak, 2,2mn EUR tutarında ihracat kontratı imzalanmıştır. Son imzalanan kontratlar ile birlikte toplam kontrat büyüklüğü 23,1mn EUR olmuştur. Alınan siparişlerin 22,4mn EUR tutarlık kısmının 2022 yılının başından sonuna kadar sevk edilmesi planlanmaktadır. İlave kontratlar için çalışmalar devam etmektedir. Yapılan ilave ihracat kontratları ayrıca açıklanacaktır.

Girişim Elektrik Sanayi (GESAN): Şirketin, Slovenya menşeili TAB firmasının, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ndeki iştiraki TAB MAK firması ile ''Anahtar Teslim Güneş Enerjisi Santrali Yapımı İşi'' için yapılan 3,4mn EUR'luk anlaşmasına ek olarak; Şirket ile TAB MAK firması arasında Güneş Enerjisi Santrali'nin toplam gücünde yapılacak artırım için anlaşma yapılmıştır. Ek anlaşma bedeli 1,5mn EUR'dur. (Güncel baz Euro/TL kuru ile ek anlaşma bedeli 27mn TL'dir.) TAB MAK firması ile şirketin yapmış olduğu toplam anlaşma bedeli 4,9mn EUR olmuştur.

Ayrıca Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji, Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırımı yapan bir firmadan, farklı noktalarda bulunan 2 Rüzgâr Enerjisi Santraline, Hibrit Güneş Enerjisi Santrali yapımı işi için Donanımlı Beton Köşk ve Trafo, OG Anahtarlama Ürünleri ve Muhtelif Elektrik Ekipmanları ve Malzemeleri siparişi almıştır. Sipariş bedeli 1,1mn USD'dir. (Güncel baz USD/TL kuru ile sipariş bedeli 18,8mn TL'dir.)

Hub GSYO (HUBVC): Şirket 70mn TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 30mn TL olan çıkarılmış sermayenin, tamamı nakden karşılanmak suretiyle %133,3 oranında 40mn TL artırılarak 70mn TL'ye çıkarılmasına karar vermiştir. Şirket ortağı MV Holding A.Ş. tarafından herhangi bir vadeye bağlı olmaksızın, faizsiz olarak, ileride sermaye artırımında ortaya çıkacak nakit sermaye koyma borcundan mahsup edilmek ve Şirket faaliyetlerinde kullanılmak üzere verilmiş olan 16,5mnTL tutarlı sermaye avansı, sermaye artırımında MV Holding A.Ş.'nin %15,4'lük pay oranı karşılığı 6,2mn TL'lik yeni pay alma hakkının sermaye avansından mahsup edilerek kullandırılacaktır. MV Holding A.Ş.'nin yeni pay alma hakkını kullandıktan sonra sermaye avansında kalacak olan 10,3mn TL tutarındaki bakiyeden mahsup edilmek üzere; sermaye artırımında ortakların yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan pay olması durumunda, kalan sermaye avansı bakiyesinin tamamının sermaye artırımında kullanılacaktır.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (KLNMA): Bankanın Dünya Bankası'ndan sağladığı ve toptan bankacılık yöntemiyle kullandırdığı Acil Durum Şirket Desteği Projesi kapsamında Denizbank A.Ş. ile 60mn USD tutarında Aracı Kuruluş Kredisi Sözleşmesi 17.06.2022 tarihinde imzalanmıştır. Aracı Kuruluş Kredisi, ülkemizde Covid-19 salgınından etkilenen KOBİ'lerin finansmana erişimine katkıda bulunmak ve özellikle kadın kapsayıcı işletmeler, genç işletmeler ve az gelişmiş bölgelerdeki KOBİ'leri desteklemek amacıyla kullandırılacaktır.

Smart Güneş Enerjisi (SMRTG): Şirketin yurt içinde yerleşik büyük bir müşterisinden güneş paneli satışına istinaden KDV hariç 1,2mn USD tutarında sipariş alınmış olup, söz konusu siparişe ait ön ödeme bedeli 17.06.2022 tarihinde alınmıştır.

Ayrıca, Şirketin Yönetim Kurulu, 17 Haziran 2022 tarihinde şirketin kayıtlı sermaye sistemi içerisinde mütalaa edilen çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak üzere %100 oranında artışla mevcut 153mn TL'den 306mn TL'ye yükseltilmesine karar vermiştir. Artırılan 153mn TL'nin 100mnTL'sinin Hisse Senedi İhraç Primleri (Emisyon Primleri) hesabından ve 53mnTL'sinin ise geçmiş yıllar karları hesabından karşılanmasına karar verilirken, artırılan 153mn TL'lik sermayeyi temsil edecek payların; tüm pay sahiplerine payları oranında dağıtılmasına, sermaye artırımında A grubu paylar karşılığında A grubu, B grubu paylar karşılığında B grubu paylar verilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.
      
FAİZ PİYASALARI

 

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde gerçekleşti. TCMB cuma günü 99 milyar TL'lik (%14'ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 576 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi cuma günü %3,19 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %3,19-%3,31 bandında hareketin ardından %3,23 seviyesinden günü kapattı.  


Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisinde kısa vadeli tarafta düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 50 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 15 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık bazda değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta yatay seyir gözlenirken, orta vadeli ve uzun vadeli tarafta 270 baz puana varan düşüşler görüldü.
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

20 Haz 2022 - 09:22 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.Replika Saat