Paritelerdeki hareketler

Paritelerdeki hareketler, şahin Fed ve jeopolitik gelişmelerin küresel ekonomiler üzerinde endişeleri arttırdığına işaret ederken, ABD'de açıklanan finansallar borsalarda düşüşü sınırlıyor. Bu sabah ise Facebook'un ana sosyal ağı Meta Platforms'un tahmin edilenden daha fazla kullanıcı kazanması ile ...

Paritelerdeki hareketler, şahin Fed ve jeopolitik gelişmelerin küresel ekonomiler üzerinde endişeleri arttırdığına işaret ederken, ABD'de açıklanan finansallar borsalarda düşüşü sınırlıyor. Bu sabah ise Facebook'un ana sosyal ağı Meta Platforms'un tahmin edilenden daha fazla kullanıcı kazanması ile Nasdaq vadelisi %1'in üzerinde alıcılı seyrediyor. Meta'nın ardından bugün Apple, Amazon ve Twitter'ın ilk çeyrek sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Asya'da ise Çin'in zayıflayan ekonomi ve pandemi kısıtlamalarının etkisini azaltmak için verdiği destek sözü piyasalardaki baskıyı azaltıyor. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %0,5 civarında yükselişte. Avrupa borsalarının da günü artıda açması beklenirken, BIST100 de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Yurtdışı piyasalardaki görüntü ve dün akşam/bu sabah açıklanan büyük şirketlerin finansalları ile birlikte BIST100 endeksi 2.500 seviyesinin üzerine yerleşmek isteyebilir.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir. 

     

MAKROEKONOMİ

   

Almanya Hükümeti, Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz kaynaklı kırılganlıklar nedeniyle 2022 yılı için büyüme tahminini %3,6'dan %2,2'ye düşürdüğünü bildirdi. Savaş nedeniyle bölge genelinde artan enflasyonist baskılarla tüketici güven endekslerinin baskı altında kaldığını görmekteyiz. Bu kapsamda dün GfK tüketici güveni -15,7'den -26,5'e geriledi.

ABD tarafındamart ayına ilişkin bekleyen konut satışları, aylık %1,2 gerileyerek son beş aydır düşüşünü sürdürdü. Özellikle, ABD'de konut stoklarının tüm zamanların en düşük seviyelerinde seyretmesinin yanında, yükselen konut fiyatları ve mortgage faizlerinin de etkisiyle konut piyasası baskı altında kalmakta.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30'da yılın ilk çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyümesi ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi öncü verileri açıklanacak. ABD ekonomisi geçen sene son çeyrekte yıllıklandırılmış bazda %6,9 büyümüştü. 2021 yılı yıllık büyümesi ise %5,7 olmuştu. Bu dönemde ise büyümede yavaşlama beklenmekte ayrıca yıl genelinde büyümenin Rusya ve Ukrayna savaşının yansımaları (diğer bölgelere göre etkisi göreceli az olsa da) ile geçtiğimiz seneye göre ılımlı seyretmesi beklenmekte. Bu kapsamda, ABD ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış bazda %1,1 oranında büyümesi beklenmekte. Çekirdek PCE fiyat endeksi ise yıllıklandırılmış çeyreklik bazda geçen yılın son çeyreğinde %4,9'dan %5'e yukarı yönlü revize edilmiş ve enflasyonist baskıların güçlendiğine işaret etmişti. Çekirdek PCE fiyat endeksinin bu yılın ilk çeyreğinde ise, Rusya ve Ukrayna krizinin ardından başta enerji ve gıda ürünleri olmak üzere emtia fiyatlarındaki artışların etkisiyle %5,4'e yükselmesi bekleniyor.

Ayrıca ABD'de TSİ 15.30'da 23 Nisan haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. Geçen hafta açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları 184 bin kişi seviyesine hafif gerilerken, düşük seviyelerdeki seyrini sürdürerek istihdam piyasasındaki olumlu görünümün devam ettiğine işaret etmişti. 23 Nisan haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvurularının da 180 bin kişi seviyesinde gerçekleşerek düşük seviyelerdeki seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Bunun yanında, Euro Bölgesi'nde TSİ 12'de nisan ayına ilişkin tüketici güveni nihai verisi açıklanacak. Euro Bölgesi'nde nisan ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi -18,7'den -16,9 seviyesine hafif yükselmiş fakat Ukrayna ve Rusya arasındaki krizin devam etmesi ve artan emtia fiyatlarının enflasyonist beklentileri artırmasının etkisiyle yaklaşık son iki yılın en düşük seviyelerindeki zayıf seyrini sürdürmüştü.

Ayrıca Almanya'da TSİ 15'te nisan ayına ilişkin öncü TÜFE verisi takip edilecek. Almanya'da TÜFE mart ayında aylık %2,5 artarak yıllık bazda %5,1'den %7,3'e yükselmiş ve böylece 1981'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın enerji fiyatlarını artırmasıyla yıllık enerji enflasyonu ise martta %22,5'ten %39,5'e yükselmiş ve enerji fiyatlarındaki artış yine öne çıkmıştı. Nisan ayında ise öncü verilere göre TÜFE'nin aylık %0,6 artması ve yıllık ise %7,3 seviyesinde gerçekleşerek yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Öte yandan, TSİ 10.30'da İsveç Merkez Bankası'nın faiz kararı takip edilecek. Daha önceki iletişimlerinde İsveç Merkez Bankası arz darboğazlarının çözülmesiyle enflasyon oranının bu yıl düşmesinin beklendiğini vurgulamaktaydı ve faiz artırımı için 2024 yılını işaret etmekteydi fakat son demeçlerinde Banka yetkilileri bu sene için birden fazla faiz artırımı için sinyal verdi. Bugünkü toplantıda herhangi bir değişiklik olmasa da önümüzdeki toplantılarda faiz artırımı gelebilir.

Ayrıca TSİ 10'da ECB Başkan Yardımcısı Guindos'un konuşması takip edilecek.

Yurt içinde ise, TSİ 10'da nisan ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi takip edilecek. Nisan ayında güven endekslerinde karışık bir görünüme şahit olmuştuk. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi aylık %3, perakende ticaret sektörü güven endeksi %2,9 ve inşaat sektörü güven endeksi %3 artarken, reel kesim güven endeksi ise %0,5 oranında sınırlı gerilemişti. Hizmet, perakende ticaret, inşaat, reel kesim ve tüketici güven endekslerinin alt endeksleri ile hesaplanan ekonomik güven endeksinin ise özellikle tüketici güvenindeki belirgin düşüşle 95,7'den Mayıs 2021'den bu yana en düşük seviye olan 94,7'ye gerilediğini öngörmekteyiz.

Ayrıca TSİ 10.30'da TCMB tarafından yılın ikinci Enflasyon Raporu yayınlanacak. Hem enflasyon patikasının seyri hem de TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun açıklamaları izlenecek.

Bunun yanında, TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak.

  • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK'nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz. 22 Nisan haftasında toplam DTH miktarı 0,62 milyar USD (bireysel 0,61 milyar USD düşüş ve kurumsal 0,01 milyar USD düşüş) azaldı. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %57,2'den %57,1'e geriledi. TL kredilerde haftalık %1,3 artış, YP kredilerde %0,18 düşüş, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,7 artış görmekteyiz.
  • TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 22 Nisan haftasında toplam ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. Toplam rezervin 3,3 milyar USD azalarak 109 milyar USD'ye, net uluslararası rezervin 1,9 milyar USD azalarak 17,2 milyar USD seviyesine gerilediğini öngörmekteyiz

ŞİRKET HABERLERİ 


Akbank (AKBNK, Sınırlı Pozitif): Akbank'ın 1Ç2022'deki net dönem karı çeyreksel %68,2, yıllık %296,9 oranında artarak 8.047mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 7.096mn TL'nin, hem de piyasa beklentisi olan 7.423mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Net faiz geliri ile net ücret ve komisyon gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi tahminimizdeki sapmada etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Akçansa (AKCNS, Sınırlı Pozitif): Akçansa'nın 1Ç2022'deki ana ortaklık net dönem karı 103,1mn TL gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 24,9mn TL ana ortaklık karı açıklanmıştı. Bizim beklentimiz Şirket'in bu çeyrekte 41mn TL kar elde edebileceği yönündeyken, piyasanın ortalama kar beklentisi 67mn TL idi. Tahminimizdeki sapmada operasyonel performansın beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olurken, yatırım faaliyetlerden gelir ve net finansman giderleri beklentimizin üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket'in satış gelirleri 1Ç2022'de 1.240mn TL (Beklenti: 1.200mn TL) gerçekleşerek yıllık %135,2 oranında artarken, yurtiçi satışlar aynı dönemde %110,8 artış göstererek 726,9mn TL olmuştur. Yurtdışı satış gelirler ise %180 artarak 509,3 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan, brüt kar 1Ç2022'de 170mn TL olmuş ve yıllık %123,5 oranında artış göstermiştir. Faaliyet giderleri yıllık 42,1mn TL gerçekleşen Şirket'in FAVÖK'ü ise 157,1mn TL gerçekleşerek (Beklenti: 142mn TL) aynı dönemler itibarıyla %111,3 oranında artış kaydetmiştir. FAVÖK marjı da %12,7 olmuştur. (1Ç2021: %14,1) Diğer yandan, Şirket bu çeyrekte 35,4mn TL net finansman gideri yazarken, yatırım faaliyetlerinden net 17,9mn TL gelir kaydedilmiştir.

Ereğli Demir ve Çelik (EREGL, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 1Ç2022'deki ana ortaklık net dönem karı hem bizim beklentimiz olan 5.321mn TL'nin hem de piyasa beklentisi olan 5.476mn TL'nin bir miktar üzerinde gerçekleşmiş ve 5.626mn TL olmuştur. Tahminimizdeki sapmada satış gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde 2.618mn TL ana ortaklık net dönem karı elde etmişti. Şirketin satış gelirleri 1Ç2022'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %179,1 oranında büyüme göstererek 29.204mn TL'ye yükselirken, brüt kar 9.449mn TL olmuştur. 1Ç2021'de brüt kar 3.654mn TL idi. Brüt kar marjı ise geçtiğimizin yılın aynı dönemine göre 2,6 puan azalmış ve %32,4 olmuştur. Operasyonel giderler ise %121,5 oranında artarak 467mn TL'ye yükselmiştir. Diğer faaliyetlerden net 112mn TL gider kaydedilirken faaliyet karı 8.870mn TL olarak gerçekleşmiştir. 1Ç2021'de şirketin faaliyet karı 3.469mn TL idi. İlgili dönemin FAVÖK'ü %153,4 artışla 9.764mn TL'yi göstermiştir. FAVÖK marjı 3,4 puan azalışla %33,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yatırım faaliyetlerinden net giderler 20mn TL olurken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 2mn TL gider kaydedilmiştir. Finansman tarafında net giderler 86mn TL'yi göstermiştir. 2.933mn TL vergi gideri sonrası şirketin ana ortaklığa düşen net dönem karı 5.626mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İskenderun Demir ve Çelik (ISDMR, Pozitif): Şirket'in 1Ç2022'deki net dönem karı bizim beklentimiz olan 1.895mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiş ve 2.661mn TL olmuştur. Tahminimizdeki sapmada beklentimizden düşük gerçekleşen finansman giderleri etkili olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde 1.056mn TL net dönem karı elde etmişti. Şirketin satış gelirleri 1Ç2022'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %180,3 oranında büyüme göstererek 15.591mn TL'ye yükselirken, satış maliyetlerindeki %207,4'lük artışın etkisiyle, brüt kar %129,6 oranında artarak 4.456mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise geçtiğimizin yılın aynı dönemine göre 6,3 puan azalmış ve %28,6 seviyesine gerilemiştir. Operasyonel giderler ise %106,9 oranında artmış ve 152mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden net 28mn TL gider kaydedilirken, faaliyet karı 4.276mn TL'ye ulaşmıştır. Şirket'in 1Ç2021'deki faaliyet karı 1.838mn TL idi. İlgili dönemin FAVÖK'ü %127,7 artışla 4.685mn TL'yi göstermiştir. FAVÖK marjı 6,9 puan azalışla %30 seviyesinde gerçekleşmiştir. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 2mn TL net gider kaydedilmiştir. Finansman tarafında net giderler 329mn TL'yi göstermiştir. 1.284mn TL'lik vergi gideri sonrası şirketin net dönem karı 2.661mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Ford Otosan (FROTO, Sınırlı Pozitif): Ford Otosan'ın 2022 yılı ilk çeyrek net dönem karı 2.802mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 2.743mn TL'nin hem de piyasa beklentisi olan 2.656mn TL'ye paralel gerçekleşmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Ford Otosan'ın 1Ç2021'deki net dönem karı 1.819mn TL idi. Şirketin satış gelirleri 1. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %71,5 oranında artmış ve 27.876mn TL olmuştur. Satış gelirlerindeki artışın büyük bir kısmı yurtdışı satış gelirlerindeki %79,2'lik yükselişten kaynaklanmıştır. Yurtiçi satış gelirlerindeki artış %45,5 olmuştur. Yurtiçi satışlar 1Ç2022'de 2021'in aynı çeyreğine göre adetsel bazda %28,8 azalırken, yurtdışı satışlar ise adetsel bazda %10,6 düşüş kaydetmiştir. Satışların maliyeti aynı dönemde %70,3 oranında artmıştır. Buna bağlı olarak brüt kar %79,8 artışla 3.719mn TL'ye yükselirken, brüt kar marjı 0,6 puan artışla %13,3 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise geçen senenin aynı dönemine göre %104,9 artmış ve 1.042mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden net 446mn TL gelir kaydedilmiştir. Bunlara bağlı olarak faaliyet karı %81,5 artışla 3.123mn TL'ye yükselmiştir. Faaliyet kar marjı da 0,6 puan iyileşmeyle %11,2 olmuştur. Diğer faaliyet gelirleri hariç FAVÖK %64 artışla 2.971mn TL olurken, FAVÖK marjı 0,5 puan azalışla %10,7'ye gerilemiştir. Finansman tarafında net 825mn TL gider kaydedilmiştir. 1Ç2021'deki net finansman gelirleri 94mn TL idi. Şirket 1Ç2022'de 517mn TL'lik vergi geliri yazmıştır. 1Ç2021'de 2mn TL vergi geliri kaydedilmişti. Bu gelişmeler neticesinde 1Ç2022 net dönem karı 1Ç2021'e göre %54 artış kaydetmiştir. Net kar marjı da 1,1 puanlık azalışla %10,1 olarak hesaplanmaktadır. Şirket 2022 beklentilerinde değişikliğe gitmemiştir.

Tat Gıda (TATGD, Pozitif): Tat Gıda'nın 2022 yılı 1. çeyrek net dönem karı 95mn TL olarak gerçekleşmiştir. Piyasa beklentisi şirketin 49mn TL net dönem karı açıklaması yönündeydi. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde, 91mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirketin 1Ç2022 satış gelirleri 1Ç2021'ye göre %151,1 oranında artarak 537mn TL'ye yükselirken, satışların maliyeti %130,8 oranında artmış ve buna bağlı olarak brüt kar %202,7 oranında artarak 183mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise aynı dönemde %185,1 artışla 102mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden net 19mn TL gelir kaydeden şirketin faaliyet karı %231,9 oranında artmış ve 100mn TL'ye yükselmiştir. Tat Gıda'nın ilk çeyrek FAVÖK'ü %210,6 artışla 85mn TL'ye ulaşırken, FAVÖK marjı 3 puan artışla %15,8 olmuştur. Şirket finansman tarafında ise net 11mn TL gider kaydetmiştir. Vergi öncesi net dönem karı 91mn TL olan şirket, 4mn TL vergi geliri sonrası 95mn TL ana ortaklık net dönem karı elde etmiştir.

TOFAŞ (TOASO, Pozitif): Şirket'in 2022 1.çeyrek net dönem karı 1.129mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 1.177mn TL'ye hem de 1.048mn TL olan piyasa beklentisine paralel gerçekleşmiştir. Şirketin 1Ç2021'deki net dönem karı 617mn TL idi. Şirketin satış gelirleri 1Ç2022'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %64,9 oranında artmış ve 10.634mn TL olmuştur. Aynı dönemde satışların maliyeti de %58,9 oranında yükselmiş ve 8.930mn TL'yi göstermiştir. Finans sektörü faaliyetlerindeki kar 61mn TL ile geçen sene aynı çeyreğin 23mn TL üzerinde gerçekleşmiştir. Şirketin toplam brüt karı %103,9 oranında artarak 1.765mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise 3,2 puan artışla %16,6 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %58,4 oranında artmış ve 377mn TL'yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden ise 1Ç2022'de net 101mn TL gider kaydedilmiş ve bunlara bağlı olarak da 1.288mn TL faaliyet karı oluşmuştur. 1Ç2021'de 614mn TL faaliyet karı kaydedilmişti. Faaliyet karı marjı 2,6 puan iyileşmeyle %12,1 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, 1Ç2022 FAVÖK'ü ise %98,6 artışla 1.738mn TL'yi göstermiştir. FAVÖK marjı da 2,8 puan artışla %16,3 seviyesine yükselmiştir. Şirketin yatırım faaliyetlerinden gelirleri 5mn TL'yi göstermiştir. Net finansman giderleri 1Ç2022'de 66mn TL olarak gerçekleşmiştir. 1Ç2021'de net finansman giderleri 5mn TL idi. 97mn TL'lik vergi gideri sonrasında 1Ç2022 net dönem karı da 1.129mn TL olarak gerçekleşirken, net kar marjı 1,1 puan artışla %10,6 seviyesine yükselmiştir. Şirket 2022 beklentilerinde değişikliğe gitmemiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Pozitif): THY 2022 yılının 1. çeyreğinde 2,2 milyar TL (161mn USD) net dönem karı kaydetmiştir. Piyasanın kar beklentisi 1,2 milyar TL, bizim kar beklentimiz 896mn TL idi. Tahminimizdeki sapmada beklentimizden düşük gerçekleşen finansman giderleri ile vergi gideri beklentimize karşın vergi geliri kaydedilmesi etkili olmuştur. Şirket 1Ç2021'de 438mn TL net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri 1.çeyrekte %221,6 oranında artarak 42,6 milyar TL'ye (Piyasa beklentisi: 41,8 milyar TL) yükselen şirketin satışların maliyeti %195,8 artmış ve 35,4 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle brüt kar 7,2 milyar TL olmuştur. Brüt kar marjı %16,9'u göstermiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler 5,1 milyar TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden ise 1Ç2022'de 255mn TL net gelir kaydedilmiştir. Böylece Şirket'in faaliyet karı 2,3 milyar TL olmuştur. 1. çeyrekte yatırım faaliyetlerinden 305mn TL net gelir kaydedilirken, iştiraklerden net giderler 66mn TL'yi göstermiştir.  Şirketin FAVÖK rakamı 1Ç2021'ye göre %221,4 artarak 1Ç2022'de 8,2 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, FAVÖK marjı 1Ç2021'deki %19,4'e göre değişim göstermemiş ve aynı seviyede olmuştur. (Piyasa beklentisi: 8,2 milyar TL) Finansman tarafında da faiz giderleri ve türev işlemler sebebiyle 879mn TL net gider kaydedilmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak vergi öncesi kar 1,7 milyar TL olurken, 566mn TL'lik vergi geliri sonrası 2,2 milyar net dönem karı açıklanmıştır.

Türk Telekom (TTKOM, Nötr): Türk Telekom'un 1. çeyrek net dönem karı 561mn TL olarak açıklanmıştır. Piyasa beklentisi 551mn TL, bizim beklentimiz ise 530mn TL idi. Şirket 1Ç2021'de 1.356mn TL net dönem karı kaydetmişti. 1Ç2022 satış gelirleri %24,8 artışla 9.471mn TL'ye yükselirken, brüt kar %10,9 artarak 3.819mn TL olmuştur. Brüt kar marjı ise 5,1 puan azalışla %40,3'ü göstermiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %36,1 artmış ve 1.753mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Diğer faaliyetlerden giderler 1Ç2022'de 259mn TL olmuştur. Bu gelişmeler neticesinde faaliyet karı %12,4 azalarak 1.807mn TL'yi göstermiştir. Faaliyet kar marjı ise 8,1 puan azalışla %19,1'e gerilemiştir. Şirketin FAVÖK'ü 1Ç2021'deki 3.803mn TL'den 1Ç2022'de 4.115mn TL'ye yükselirken, FAVÖK marjı 6,7 puan azalışla %43,5'i göstermiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 1Ç2021'deki 208mn TL'den 1Ç2022'de 488mn TL'ye yükselmiştir. Diğer taraftan, TFRS 9 uyarınca belirlenen değer düşüklüğü zararları 49mn TL'yi göstermiştir. Türk Telekom'un finansman öncesi faaliyet karı 2.245mn TL ile 1Ç2021'nin %0,8 üzerinde gerçekleşmiştir. Finansman tarafında 1.954mn TL'lik net gider kaydedilmiştir. Şirket 1Ç2021'de 536mn TL'lik net finansman gideri kaydetmişti. Türk Telekom'un net uzun yabancı para pozisyonu 4Ç2021 itibarıyla 242mn USD iken, 1Ç2022 sonunda 389mn USD olmuştur. Şirketin vergi öncesi karı 290mn TL olurken, 270mn TL'lik vergi gelirine bağlı olarak net dönem karı 561mn TL olmuştur. Geçen sene aynı dönemdeki vergi öncesi kar 1.690mn TL, net dönem karı ise 1.356mn TL idi. Türk Telekom toplam abone sayısı, Aralık sonuna göre, 350bin net abone artışı ile 1Ç2022'de 52,2 milyona ulaşmıştır. Şirket 2022 beklentilerinde değişikliğe gitmemiştir.

Şişe Cam (SISE, Nötr): Şirket, pay geri alım işlemleri kapsamında 27 Nisan 2022 tarihinde 17,36 TL-17,58 TL fiyat aralığından (ortalama 17,46 TL) 1.920.258 adet pay geri almış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 64.713.736 adede ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %2,11)
 
Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Sınırlı Pozitif): Banka, tahsili gecikmiş alacak tutarı 28.02.2022 tarihi itibarıyla toplam 1.324mn TL olan alacağın, 205mn TL bedelle satılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Öte yandan, Banka Yönetim Kurulu tarafından; Bankanın ana stratejileri kapsamında, Almanya'da bankacılık faaliyetinde bulunabilmek amacıyla, bankacılık lisanslarına sahip Bankhaus J. Faisst oHG ("BHF") hisselerinin tamamının işlemin kapanış tarihindeki net aktif değeri değişimine bağlı fiyat düzeltmesine tabi olmak koşuluyla yaklaşık 9mn EUR bedelle satın alınmasına; bu satın alım işlemine ilişkin Pay Alım ve Devir Sözleşmesi'nin imzalanmasına; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile diğer tüm resmi başvuruların yapılmasına ve yurt içi ve yurt dışı ilgili düzenleyici otoritelerin onayına tabi olan pay devrinin gerekli yasal izinleri müteakip gerçekleştirilmesine karar verdiği açıklanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ 

 

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankalardan platformlar aracılığı ile gerçekleştirdikleri döviz işlemlerini şube, hazine ve mobil bankacılığa taşımasını istedi.  BDDK, döviz alım satım işlemlerine ilişkin olarak bankalara gönderdiği açıklamada, "Tüm müşterilerin direkt erişiminde olan yabancı para (YP) işlem platformlarından yeni işlem yapılmaması, limit belirlemelerinin gözden geçirilmesi, müşteri memnuniyetinin sürekliliğinin sağlanması bakımından YP işlem taleplerinin şubeler, hazine birimleri, mobil ve internet bankacılığı kanalları üzerinden gerçekleştirilmesinin sağlanması gerekli görülmektedir." ifadelerine yer verdi.

BDDK ilgili talebine gerekçe olarak, bankaların mevcut kaynaklarının verimli şekilde kullanılmasının sağlanmasına, kaynakların ekonomik faaliyetleri desteklemeyen, rant elde etmek amacıyla kullanılmasının önlenmesine yönelik olarak? ilgili kredinin kullandırım amacına aykırı işlemlerin gerçekleştirilmemesine yönelik bankalarca gerekli görülecek kontrollerin azami seviyede oluşturulmasını gösterdi. Kaynak: Bloomberght

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Boğaziçi Beton Sanayi (BOBET): Şirket, pay geri alım işlemleri kapsamında 27.04.2022 tarihinde 4,34 TL-4,37 TL fiyat aralığından (ortalama 4,3576 TL) 230.000 adet pay geri alımı gerçekleştirmiş olup Şirketin sahip olduğu BOBET payları 4.392.256 adete ulaşmıştır. Geri alınan payların Şirket sermayesine oranı % 1,1558'dir.

Ege Gübre (EGGUB): Şirket, Yönetim Kurulu toplantısında Genel Kurul'ca alınan ve dönem karından karşılanmak üzere 30mn TL'nin sermayeye ilave edilerek %300 oranında bedelsiz hisse senedi ihraç edilmesi kararına binaen mevzuat gereği yapılması gereken müracaatların ve yasal işlemlerin başlatılarak sermayesinin 40mn TL'ye çıkarılmasına karar vermiştir.

Naturel Enerji (NATEN): Şirket, pay geri alım işlemleri kapsamında, 27.04.2022 tarihinde 65,70 - 67,50 TL fiyat aralığından (Ortalama 66,6) 80.168 adet pay geri almış ve Şirketin sahip olduğu NATEN Payları 997.622 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %3,023)

Ayrıca Şirket, 27.04.2022 tarihinde bağlı ortaklığı olan Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. payları ile ilgili olarak 35,56-35,82 TL fiyat aralığından 57.200 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirmiştir. Bu işlem ile birlikte Şirket'in Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. sermayesindeki payları %66,8 sınırına ulaşmıştır.

Orge Enerji (ORGE): Şirket, payların geri alımına ilişkin kararlarına istinaden, 27.04.2022 tarihinde 6,87 TL - 6,90 TL fiyat aralığından 230.000 TL toplam nominal tutarlı ORGE payının geri alım işlemini gerçekleştirmiştir.
 

FAİZ PİYASALARI

 

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde gerçekleşti. TCMB dün 69 milyar TL'lik (%14'ten, 14 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo ihaleleri kaynaklı 298 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %2,72 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %2,71-%2,84 bandında hareketin ardından %2,83 seviyesinden günü kapattı.  

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 10 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 90 baz puana varan düşüşler görüldü. 

 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

28 Nis 2022 - 10:22 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.