BOJ: Para politikası değişmedi

Bugün gerçekleştirilen MPC’de Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasında, faiz oranlarında değişiklik yapmazken tahvillerde sınırsız alım stratejisi ile beraber getiri kontrolünü de sürdüreceğini açıklamış oldu. BOJ kararında öne çıkan noktalara bakacak olursak;   ·        Getiri eğrisi k...

Bugün gerçekleştirilen MPC’de Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasında, faiz oranlarında değişiklik yapmazken tahvillerde sınırsız alım stratejisi ile beraber getiri kontrolünü de sürdüreceğini açıklamış oldu. BOJ kararında öne çıkan noktalara bakacak olursak;

 

·        Getiri eğrisi kontrolü (8-1 çoğunluk oyu): Banka, ara dönem için piyasa işlemleri için aşağıdaki kılavuzu belirlemeye karar vermiştir.

o   Kısa vadeli politika faiz oranı: Banka nezdinde finansal kuruluşlar tarafından tutulan cari hesaplardaki Politika Faiz Bakiyelerine Banka, eksi %0,1 oranında negatif faiz uygulayacaktır.

o   Uzun vadeli faiz oranı: Banka, 10 yıllık JGB getirilerinin %0 civarında kalması için bir üst sınır belirlemeden gerekli miktarda Japon devlet tahvili (JGB) satın alacak.

o   Bankanın birbirini takip eden günler için sabit oranlı alım işlemlerini nasıl yürüttüğüne ilişkin açıklama: Piyasa işlemlerinde yukarıdaki kılavuzun uygulanması için Banka, herhangi bir teklif verilmeme ihtimalinin yüksek olmadığı durumlarda, sabit oranlı satın alma işlemleri yoluyla her iş günü %0,25 oranında 10 yıllık JGB'leri satın almayı teklif edecektir.

·        Varlık alımlarına ilişkin esaslar (oybirliği ile): JGB alımları dışındaki varlık alımları ile ilgili olarak Banka aşağıdaki esasları belirlemeye karar vermiştir.

o   Banka, üst limitleri sırasıyla yaklaşık 12 trilyon yen ve yaklaşık 180 milyar yen olan borsa yatırım fonlarını (ETF'ler) ve Japonya gayrimenkul yatırım ortaklıklarını (J-REIT'ler) yıllık miktar artış oranlarıyla satın alacaktır.

o   Banka, yeni koronavirüs (COVID-19) pandemisinden öncekiyle yaklaşık aynı hızda CP ve şirket tahvilleri satın alacaktır, böylece ödenmemiş tutarları kademeli olarak pandemi öncesi seviyelere, yani CP için yaklaşık 2 trilyon yen'e dönecektir.

·        Banka, %2 olan fiyat istikrarı hedefini istikrarlı bir şekilde sürdürmek için gerekli olduğu sürece, Getiri Eğrisi Kontrolü ile Nicel ve Niteliksel Parasal Gevşeme (QQE) uygulamasına devam edecektir. Gözlemlenen tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE, tüm kalemler eksi taze gıda) yıllık artış oranı %2'yi geçene ve istikrarlı bir şekilde hedefin üzerinde kalana kadar para tabanını genişletmeye devam edecek.

·        Banka, şimdilik COVID-19'un etkilerini yakından takip ederken, başta firmalar olmak üzere finansmana destek verecek ve finansal piyasalarda istikrarı sürdürecek ve gerekirse ilave gevşeme tedbirleri almaktan çekinmeyecektir; ayrıca kısa ve uzun vadeli politika faiz oranlarının mevcut veya daha düşük seviyelerde kalmasını beklemektedir.

 

10 yıllık JGB getirisi ve ABD Hazine getirisi karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg

 

Ekonomide riskler aşağı yönlü, enflasyonda ise yukarı yönlü olarak devam ederken ultra gevşek para politikası duruşuna bağlı kalan merkez bankası için para politikasında herhangi bir değişiklik söz konusu olmamıştır. Nisan 2022'de çekirdek enflasyonun geçici olarak %2'ye ulaştığı düşünülse bile hedef %2 bandında kalıcı tüketici fiyat artışları hala çok uzakta görünüyor. BOJ, sürekli, istikrarlı bir enflasyonun peşinde – %2 bandının kısa  bir süreliğine veya geçici görülmesine ilişkin bir durum sağlama amacında değil. İthalat maliyetlerini artıran yen düşüşü, getirileri sabitlemeye devam etme kararı neticesinde sürecektir, ki bu durum hane halkı ve şirketler açısından şu aşamada zorlayıcı.

 

Banka enflasyon tahminlerini de revize etti. Çekirdek enflasyon tahmini %1,1'den %1,9'a yükseltildi. 2023 ve 2024 mali yılları için enflasyon beklentileri %1,1 oldu. Zayıf yen ve bunun ekonomi üzerindeki etkisi açısından bakacak olursak; BOJ için ikilem şudur: Enflasyon hedefi hala çok uzaktayken politikasından çıkacak bir konumda değil, ancak getiri hedefini savunurken, hane halkının yaşam maliyetini ve girdi maliyetlerini artıran yen zayıflığını körüklemeye yardımcı oluyor. BOJ'un görüşü, 10 yıllık JGB getirisinin üst tolerans seviyesinin üzerine çıkmasına izin vermenin ekonomiye yendeki değer kaybından daha büyük maliyetler getireceği üzerine kuruludur. İlk çeyrekte virüs kısıtlamalarının neden olduğu daralmanın ardından ekonomi yavaş yavaş toparlanıyor. Ancak arz şokları tarafından yönlendirilen ve yenin değer kaybetmesiyle desteklenen maliyet enflasyonu, tüketici duyarlılığına ve ücret artışına zarar verme tehdidinde bulunuyor.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

28 Nis 2022 - 10:17 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak RHA AJANS Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan RHA AJANS hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler RHA AJANS editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı RHA AJANS değil haberi geçen ajanstır.